Yükleniyor
Bebeklerde Egzama Neden Olur?

Bebeklerde Egzama Neden Olur?

  • Bebeklerde Egzama Neden Olur?
  • Bebeklerde Egzama Nedenleri Nelerdir?
  • Kıyafetler Bebeklerde Egzamayı Tetikler Mi?
  • Bebeklerde Egzamayı Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Farklı etkenlere bağlı şekilde görülebilen egzama, bebeklerde doğumdan hemen sonra bile görülebilen bir cilt problemidir. Bebeklerin ortalama %20’sini etkileyebilen egzama ciddi bir sağlık sorunu değildir ancak bebeğin rahatsız olmasına neden olabilir ve alerjiler egzamaya sebep olabileceği için katı gıdaların kontrol edilmesi de önerilir.

Bebeklerde Egzama Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde sıklıkla gözlemlenen egzamanın pek çok farklı nedeni olabilir. Örneğin katı gıdaya başlayan bebeklerde yumurta ya da buğday gibi ürünler bebeklerin egzama problemi yaşamasına neden olabilmektedir. Benzer şekilde hayvan tüyleri, yünler ya da giyilen kıyafetlerin yapıları da bebeklerde egzama görülme olasılığını arttırmaktadır.

Tercih edilen deterjanlar, yumuşatıcı ya da benzeri ürünler bebeklerin egzama yaşamasına neden olabileceği gibi kullanılan şampuan bile bebeğinizin cildini etkiliyor olabilir. Bebeğinizin alerjik bir bünyesi varsa kullandığı örtü, ev içerisindeki tozlar, evcil hayvanlar ya da bez bile bebeğinizin cildinde egzamaya yol açıyor olabilir.

Genetik faktörler de egzama üzerinde etkilidir. Ailedeki yakın akrabalarda egzama gözlemleniyorsa ya da gözlemlenmişse bu durumda bebekte olma olasılığı da oldukça yüksektir. Ayrıca yüksek stres yaşayan ve korku gibi duyguları yoğun şekilde geçirmiş olan bebeklerde de egzama görülme oranı yüksektir.

Kıyafetler Bebeklerde Egzamayı Tetikler Mi?

Bebeğinizin giydiği kıyafetler yünlüyse ya da sentetik bir kumaş ise bu durumda egzamanın tetiklenmesi olasıdır. Kumaş içeriğinde sentetik ürünlerin yer almamasına ve yünlü ürünleri bebeğinizde kullanmamaya özen göstermeniz gerekir. Bu ürünler bebeklerde egzama nedeni olabileceği için tercih edilen kıyafetlerin kumaş içeriklerine de dikkat edilmesi gerekebilir.

Kıyafetler dışında bebeğinizin havlusunun, bezinin, yatarken kullandığı örtünün de kumaş içeriğine dikkat etmeniz önerilmektedir. Bebeğinizin cildine temas eden her ürün, onda egzama nedeni olabilir. Bu sebeple de cilde temas edecek olan ürünlerin kumaş içeriklerine bakmak gerekir.

Bebeklerde Egzamayı Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Bebeklerde görülen egzamayı önlemek için öncelikli olarak bebeğiniz katı gıdaya geçmediyse ve evde hayvan yoksa onun kullandığı giysilerin kumaş içeriklerine dikkat etmeniz ve kıyafetlerini yıkarken kullandığınız ürünlere özen göstermeniz gerekir. Ayrıca bebeğinizi yıkarken kullandığınız ürünler de ciltte egzama yapmaması için özel bebek ürünleri olmalıdır.

Evinizde bir evcil hayvanınız varsa bu durumda egzama nedeni, evcil hayvanınız olabilir. Mümkünse evcil dostunuz ile bebeğinizi yakın tutmamanız gerekebilir. Ayrıca katı gıdalar da alerji yapabileceği için bebeğinizin alerjisi olup olmadığını anlayabilmeniz adına evde farklı yöntemleri doktor tavsiyesi ile deneyebilirsiniz.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Metin Sezen için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Metin Sezen

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Uzm. Dr. Metin Sezen Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt