Yükleniyor
Bebekler Rezene Çayı İçebilir Mi?

Bebekler Rezene Çayı İçebilir Mi?

 • Bebekler Rezene Çayı İçebilir Mi?
 • Bebekler Ne Zaman Rezene Çayı İçmeli?
 • Rezene Çayının Bebeklere Faydaları
 • Bebeğe Rezene Çayı Verirken Bunları Unutmayın

Rezene çayı yüzyıllardır sindirim, üreme ve solunum sistemleri ile ilgili çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek amacı ile kullanılıyor. Ebeveynler, rezene çayının sindirimi teşvik etme, sağlığı iyileştirme ve enfeksiyonlarla savaşma potansiyeli nedeniyle bebeklerine bu özel bitki çayından sunmayı düşünürler.

Bebekler Ne Zaman Rezene Çayı İçmeli?

Bebeklere rezene çayı verilmesi için belirli bir yaş sınırı yok. Genel olarak bu çayın tüketimi için bebeğin altı ayını doldurması tavsiye edilir. Çeşitli katı maddeleri tüketen altı aylık çocuklara aroma verici bir madde olarak rezene çayı verebilirsiniz. Yavaş yavaş, yulaf lapası, tahıl gevrekleri, çorbalar ve çeşitli mamalar ile birlikte de sunabilirsiniz. Küçük bebekler yemeklerden sonra veya önce bir yemek kaşığı rezene çayı tüketebilir. Daha büyük bebekler ve küçük çocuklar, günde birden fazla porsiyona yayılmış yarım fincan rezene çayı tüketebilir. Miktarı kontrol edildiği sürece bebeklere rezene vermek güvenlidir.

Rezene Çayının Bebeklere Faydaları

Rezene, bazı uzun vadeli sağlık yararları sunabilen biyoaktif bileşikler içerir. Bu faydalar:

 • Sindirimi destekler: Mide hareketliliğini teşvik edebilir. Aynı zamanda bu çay sindirimi iyileştirebilir ve de sağlıklı bir iştahı mümkün kılabilir.
 • Bebeklerde hazımsızlık, şişkinlik, gaz ve mide şişkinliği tedavisinde bitkisel bir ilaç şeklinde tercih edilir.
 • Kabızlık ile mücadele eder: Rezene çayının, bağırsakların hareket etmesini sağlayarak kabızlık sorununu tedavi ettiği bilinmektedir. Geleneksel ve alternatif tıpta kabızlığı gidermek için yaygın çözümler arasında yer alır.
 • Kolik semptomlarını hafifletir: Rezene çayı bebekteki ağrılı krampları azaltmada oldukça etkili olabilir. Yine de bebeğinize bu çayı sunmadan evvel hekime danışmanız elbette gereklidir.
 • Öksürüğü hafifletebilir: Ilık rezene çayı, öksürük ve bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarının belirtilerini hafifletmek amacıyla tercih edilebilir. Bu çayın balgam söktürücü etkisinin de olduğu bilinmektedir.
 • Genel sağlık: Çalışmalar, rezene çayının uzun vadede sağlığa fayda sağlayabilecek bileşenler içerdiğini gösterir.

Bebeğe Rezene Çayı Verirken Bunları Unutmayın

Bebeklere ve küçük çocuklara rezene çayı verirken bu ipuçlarını unutmayın:

 • Tanınmış bir mağazadan organik rezene tohumları veyahut rezene çayı satın alın.
 • Bebek herhangi bir biçimde rezene çayı içtikten sonra hassasiyet gösteriyorsa, doktora başvurun.
 • Rezene alerjisi nadirdir ancak mümkündür. Çeşitli alerji belirtileri rezene çayı tükettikten hemen sonra ortaya çıkabilir. Bu nedenle küçük bir miktarla başlayın ve herhangi bir alerji belirtisini kontrol etmek için birkaç gün bekleyin.
 • Rezene çayı, bazı ilaçlar ile etkileşime girebilmekte. Bebeğiniz herhangi bir ilaç kullanıyorsa rezene çayı tüketimi hakkında bir çocuk doktoruna danışın.
Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Pelin Balıkoğlu Güven için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Pelin Balıkoğlu Güven

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Uzm. Dr. Pelin Balıkoğlu Güven Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt