Yükleniyor
Hangi Balık Bebek Beslenmesine Uygun Değildir?

Hangi Balık Bebek Beslenmesine Uygun Değildir?

  • Hangi Balık Bebek Beslenmesine Uygun Değildir?
  • Bebeklerde Balığa Başlamak İçin En Uygun Zamanlar
  • Bebekler İçin Balık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeşitli araştırmalara göre bebeklerde balık beslenmesi çok önemlidir. Uzmanlara göre bebeğinize balık vermeden önce iyice araştırma yapmanız gerekiyor. Bazı anneler, bebeklerine büyük balık çeşitlerinden vererek büyük hata yapmaktadır. Büyük balıklar, bebek beslenmesine uygun değildir. Levrek, uskumru ve çipura gibi balıklar, bebek beslenmesinde tercih edilmemelidir. Bunun sebebi ise tamamen cıva oranı ile alakalıdır. Levrek gibi büyük balıklarda cıva oranı, bebeklere göre çok fazladır. Tabii büyük balıklarda bulunan cıva oranları, yetişkinler için sorun olmaz fakat bebekler, henüz gelişim çağında olduğu için çok fazla cıva tüketimi olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bu yüzden bünyesinde yüksek cıva oranı içeren balıkları bebeğinize vermemenizde fayda var.

Bebeklerde Balığa Başlamak İçin En Uygun Zamanlar

Bebekler, balık ile beslenmeye genelde 10 ya da 11 aylık iken başlamaktadır. Balık, henüz gelişim çağında olan bebekler için ağır düzeyde olan bir gıdadır ve bu sebeple erken aylarda bebeğe balık vermek, sindirim sistemini zorlayabilir. Eğer bebeğinizin sindirim sistemini daha sağlıklı tutmak istiyorsanız kesinlikle erken aylarda az miktarda olsa bile bebeğinizi balık ile beslenmeyin. Ayrıca balıklar, bebeğinizin bünyesinde çeşitli alerjik sorunlara da yol açabileceği için balıkla beslenmeye geçmeden önce aile doktorunuza başvurmanızda fayda var. Son olarak bebekler, diş çıkarma gibi rahatsızlık veren dönemlerde agresif davranır ve iştahları kapanabilir. Bu gibi durumlarda bebeğe balık gibi ağır besinler vermek yerine hafif besinle vermenizde fayda var.

Bebekler İçin Balık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler için balık seçmek oldukça hassas bir konudur ve ebeveynlerin bu konuya çok dikkatli yaklaşması gerekir. Bebeğiniz için hamsi gibi hafif ve küçük balıklar tercih etmenizde fayda var. Hamsi gibi kılçığı az ve küçük balıkların sindirimi kolay olduğu için bebekleriniz, rahatlıkla küçük balıkları tüketebilecektir. En önemli konu ise konserve balıktır. Özellikle henüz ilk yaşını doldurmamış bebeklere konserve balık verilmemeli ve her daim taze balıklar tercih edilmektedir. Konserve balıklarında cıva oranı çok yüksek olduğu için taze küçük balıkları tercih etmenizde fayda var.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Pelin Balıkoğlu Güven için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Pelin Balıkoğlu Güven

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Uzm. Dr. Pelin Balıkoğlu Güven Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler