Yükleniyor
Regl Nedir?

Regl Nedir?

 • Regl Nedir?
 • Regl sancısı neden olur?
 • Regl ağrısına neler iyi gelir?
 • Regl ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar nelerdir?

Halk arasında adet kanaması olarak da bilinen regl, hormonal salınımlara bağlı olarak gerçekleşen fizyolojik bir olaydır. Her 28 günde bir yaşanan regl, kadın üreme hücresi olan yumurtanın olgunlaşıp döllenmeme durumunda bir miktar kan ile dışarı atılması durumudur. Ergenlik döneminde başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden bu süreçte yumurtlar düzenli olarak yenilenir. Bu fizyolojik sürecin düzenli olması, kişinin üreme sisteminin sağlıklı olduğunun ve vücudunun gebelik durumu için kendini hazırladığının göstergesidir. Her 28 günde bir gerçekleşen regl 3 ile 7 gün aralığında sürmektedir. Kişiden kişiye değişiklik gösterse de regl başlamadan önce regl sancısı görülür ve regl döneminin ilk iki gününde de görülmeye devam edebilir.

Regl sancısı neden olur?

Regl sancısı, kadınların büyük bir bölümünün adet sırasında yaşadığı bir durumdur. Adet sancısı bazen hafif olurken bazen çok şiddetli olabilir. Bu ağrının sebebi, döllenme olması durumunda embriyonun tutunup gelişimini sağlayacak olan rahim duvarının döllenme olmaması sonucunda, vücut tarafından dışarı atılmasıdır. Rahim bir kas dokusudur. Bu kas dokusu döllenme olmaması durumunda rahim duvarının çevresini saran yapıyı dışarı atmak için kasılır. Bazı hormonlar da kasılmaya yardımcı olur. Bu hormonlardan biri olanr prostaglandiner, adet kanamalarındaki kanama miktarını düzenlemede rol alır. Prostaglandinerde gerçekleşen dengesizlikler adet sancılarını tetikler. Bu da rahmin zorlanmasına neden olur ve rahime giden kanda azalma olur, bunun sonucunda da adet sancısı meydana gelir.

Regl ağrısına neler iyi gelir?

Bu dönemde oluşan sancılar kişinin bünyesine göre farklılıklar gösterebilir. Sancı oluşumunun nedeni bilinmeden yapılacak müdahaleler beklenmedik sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle öncelikle bir doktorla görünülmeli ve sancının kaynağı netleştirilmelidir. Doktor muayenesi sonucu iltihaplanma veya farklı bir sağlık durumdan kaynaklanmıyorsa, doktor tavsiyesinde ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu ilaçlar adet kanamasında kesilmelere yol açabilmektedir. Bu nedenle kullanımına dikkat edilmesi gerekir. İlaç kullanmadan atlatmak isteyenler için basit yöntemler ile ağrıyı azaltmak mümkündür.

Bunlar;

 • Ilık bir duş almak
 • Ayakların sıcak tutulması
 • Gazlı ve kafeinli ürünler tüketmemek
 • Hafif egzersizler
 • Cinsel ilişkiden uzak durmak
 • Yeşil yapraklı sebzeler tüketmek
 • Ağrıyan bölgenin alt kısmına masaj yapmak.
 • Stresten uzak durmak
 • Meditasyon ve yoga yapmak
 • Bitki çayları içmek
 • Magnezyum, B6, B1 ve E vitaminleri adet ağrısının azalmasına yardımcı olan yöntemlerdir.

Regl ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar nelerdir?

Adet döneminde yaşanan şiddetli sancıları ilaç kullanmadan atlatmak isteyenler için birbirinden etkili bitkisel çaylar bulunmaktadır.

Bu çaylar;

Nane çayı: Birkaç nane yaprağını 6-7 bardak sıcak suda ile 10-12 dakika demlendirerek içebilirsiniz.Nane çayı kaslarınızı gevşetecektir.

Zencefil çayı: Bir taze zencefili , yarım limon ve portakal ile birlikte dilimleyip kaynamış suda 10 dakika demlendirerek içebilirsiniz. Zencefil çayı sızıları azaltacaktır.

Papatya çayı:  2-3 kaşık papatya yarım litre suya ilave edip demlendirilebilir. Papatya çayının adet döneminde oluşan kramp ve sancıları hafifleten bileşenler içerdiği bilinmektedir.

Rezene çayı: İki çay kaşığı rezene tohumunu ezip bir bardak kaynamış suya ekleyin beş dakika demlendirip tüketebilirsiniz. Rezene çayı adet döneminde oluşan ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Karanfil çayı: 5-6 adet karanfil toz haline getirilip yarım litre suya ilave edilip 10 dakika demlendirilir. Acı bir tadı olacaktır, dilerseniz bir kaşık bal ilave edip tüketebilirsiniz. Karanfil çayı iltihaplanmayı önler. Bu nedenle adet döneminde fayda sağlayacaktır. Civanperçemi çayı: Bir bardak su ve bir tutam civanperçemi 3-4 dakika kaynatılır. Soğumaya bırakılır, soğuduktan sonra içilir. Civanperçemi çayı regl başlamadan birkaç gün önce içilirse ağrıyı azaltacaktır.

Bu makaleyi yazmış olan, Doç. Dr. Hakan Akdere için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Doç. Dr. Hakan Akdere Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt