Yükleniyor
Sağlığımızdan Çalan 4 Madde

Sağlığımızdan Çalan 4 Madde

  • Sağlığımızdan Çalan 4 Madde
  • Sağlık, insan hayatı için en önemli meseledir

Sağlık, insan hayatı için en önemli meseledir

Sağlığımıza gün içerisinde, bazı durumlarda dikkat edemeyiz. Bu yazımızda sağlığımızdan çalan 5 durumu, maddeler halinde açıklayacağız. Ruhsal sağlığımıza ve beden sağlığımıza etkide bulunan birçok faktör vardır. Gündelik hayatta, fark edilmeden de olsa, sağlığımıza zararlar verebiliriz. Bunlardan beşini sıralayacağız.

Devamlı Geçmişi Sorgulamak: Bu durum, kişinin geçmişi yok saymak isteğinden kaynaklanır. Kişi, geçmişini, saygıyla ve doğrulukla kabul ederse bu durumdan kendini soyutlayabilir. Kişi, geçmişte takılı kalmaya devam ederse, ruhsal sağlığında problemler oluşmaya başlar. Geçmişten ders çıkartıp, gününe odaklanan kişilerin, bu kişilere oranla, daha huzurlu ve mutlu oldukları bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Geçmişi düşünmekte olan kişinin genel sıkıntıları ise şunlardır:

  • Küçükken yaşadığı ailevi travmalar ve kazalar. Sürekli olarak şiddete maruz bırakılmış küçük bir çocuk, geleceğini kavrayamaz ve kendini tanıyamaz.
  • Küçükken yaşadığı olaylar sonucunda, sorumluluktan ve zorunluluklarından kaçmayı öğretilmiş kişiye, hayat standartları zor gelir ve bu durumsa insanın psikolojisini etkiler.
  • Duygu durum bozuklukları vardır. Bu durumsa depresyona ön ayak sağlar.
  • Özgüvensizlerdir. Özgüvensiz oluşları beyinlerinin içinde fazla vakit geçirmelerini sağlar.
  • Fazla düşünme problemleri yaşarlar. Beyinlerini durdurmakta güçlük çekerler ve stres altında kalırlar. Stresin ise sağlığa birçok zararı bulunur.

Yukarıda gördüğünüz sıkıntıları yaşayan bireylerin, bir an önce geçmişiyle barışık olmaları gerekir. Bu durumdan kurtulmak istiyorsanız ilk olarak bir terapi almanız önerilir. Devamlı geçmişinizi sorgulamak, ruh ve beden sağlığınızdan çalar.

Sağlıksız Beslenmek: İnsanın ruhsal sağlığının önemi gibi beden sağlığı da önemlidir. Düzensiz kalori alımının sonucunda, obeziteye kadar yol açan bu durum, insanların sağlıklarını tehdit haline sokar. Şekerin abartılması sonucunda ise, şeker hastalığı ve cilt hastalıkları sorunlarına da katlanmanız gerekir.

Olumsuz Düşünmek: Olumsuz düşünmenin size hiçbir getirisi yoktur. Bu durum sadece beyninizi alıştırdığınız, düğümlenmiş negatif düşüncelerden gelir. Bardağın boş kısmından bakmaya alışkanlığınız, hayata olan bakış açınızın kör nokta haline gelmesini sağlar. Başınıza her gelen duruma çözüm aramak yerine, isyan etmeye başlarsınız. Bu durumsa ruh ve beden sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Stresle başa çıkmanız gerekir ve bir sıkıntıdan diğerine koşturup durursunuz. Olumsuz düşünmeyi atlatmak için, şükretmek ve bulunduğunuz durumu kabul etmeniz gerekir.

Kendinizde Kusur Aramak: İnsanın kendinde sürekli kusur araması, özgüvensizliğin belirtilerinden birisidir. Özgüvensiz insanların, çekingen bir tavra sahip oldukları bilinmektedir. Bu durumsa içten içe sağlığınıza zarar verir ve kendinizi kabul etmemeniz durumunda birçok sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kalırsınız.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Psk. İrem Yavuz için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Psk. İrem Yavuz Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler