Yükleniyor
Kendinize Önem Vermenin Sağlığa Faydaları

Kendinize Önem Vermenin Sağlığa Faydaları

  • Kendinize Önem Vermenin Sağlığa Faydaları
  • İnsanoğlu bu dünyaya, değerli olarak gelir

İnsanoğlu bu dünyaya, değerli olarak gelir

Kişinin değerini anlayabilmesi için, kendini keşfetmesi ve kendini tanımlayabilmesi gerekir. Bu durumsa insanın bu dünyada ki anlam arayışı içine girmesindeki ilk nedendir. İnsan kendisini keşfettiği zaman, dünyayı ve birçok bilmediği durumları öğrenmeye başlar. Kişinin kendine önem vermesi durumunda, sağlığına ve ruh sağlığına birçok faydası bulunur. Bu önem, kişinin kendisiyle barışık olma halinde ve kendisini sevmesi halinde başlar. İnsan, kendini kusurlarıyla ve hatalarıyla kabul edince, dünyası bambaşka bir hale gelir. Bu durum onun için, mükemmel bir iç huzur demektir. İç huzuru olan bireylerse, enerjik ve sağlıklı kişilerdir. Kitap okumak, iletişim becerilerini geliştirmek, spor yapmak gibi aktivitelere önem gösterirler çünkü kendilerini geliştirmek, kendilerini önemsemek demektir. Onlar kendini önemsedikçe, çevresi, arkadaşları, iş ortamları ayrı ayrı güzelleşmeye başlar. Kendine haksızlık yapan bireyler depresyon geçirirken, kendine önem veren yani kendiyle barışık olan bireyler, hayatını güzel bir şekilde idame ettirirler. Peki kendimize önem vermemizin faydaları nelerdir? Bu sorunun karşılığını almadan önce, kendinize bir şans daha vermeyi ihmal etmeyin. Aşağıda maddeler halinde verilmiş olan kutucuklar, kendimize önem vermemizin insan sağlığına faydalarını göstermektedir.

  • Ruh sağlığınız açısından, depresyon ve ruhsal hastalıklar geçirmenizdeki olasılık neredeyse imkansız hale gelir. Bu durum, sırf kendinize önem verdiğinizden değil, kendinize önem verdiğinizi beyninize hissettirmenizden kaynaklıdır. Beyin nasıl eğitildiyse, nöronlar birbirlerine öyle bağlıdırlar. İstenilmeyecek durumlar illaki olur ama ileriye gitmez.
  • Enerjik ve dinç olursunuz. Sağlıklı bir birey halinde, gününüzü enerjinizle güzelleştirirsiniz ve bu durumsa dinç olduğunuzu gösterir. Strese maruz kalmayan beden, hareket edip, eğlenmek ister.
  • Cildiniz parlak ve güzel gözükür. Kendine önem veren bireyler, sağlıklarına da dikkat ederler. Sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenen bireylerde de olduğu gibi, ciltleri diğer insanlara göre, daha güzel ve bakımlı gözükür. Bu durumsa, insana ayrı bir özgüven aşılar.
  • İç huzurlarını keşfetmişlerdir. Kendine önem veren bireyler, ruhlarındaki huzuru keşfetmişlerdir. Bu durum, insanın kimseye bağlı kalmadan yaşayabileceği demektir.

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi, kendine önem veren bireylerin, sağlık açısından birçok artıları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, insan ilişkilerinde ve iletişim kurmada sorun yaşamazlar. İnsanlara enerjisini ve huzurunu net bir şekilde fark ettirebilirler bu sebeple, onlar tarafından iyi tepkiler alırlar. İletişim becerileri ise, kendilerine verdiği önemden kaynaklanır. İnsan kendine önem verirse, her durumuna dikkat eder, bu dikkat ise onların kendilerini geliştirmelerini sağlar.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Psk. İrem Yavuz için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Psk. İrem Yavuz Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler