Yükleniyor
İrade Gücünün Sağlığa Faydaları

İrade Gücünün Sağlığa Faydaları

  • İrade Gücünün Sağlığa Faydaları
  • İrade, kişinin kendisi ile alakalı her durumda davranışlarını ve düşüncelerini kontrol edebilme biçimidir
  •  İradenin sağlığımıza kattığı güzellikler ise şunlardır;

İrade, kişinin kendisi ile alakalı her durumda davranışlarını ve düşüncelerini kontrol edebilme biçimidir

İrade kişinin yaşamında önemli rol oynar çünkü bütünüyle soyut bir kavram olsa da iradenin getirdiği altın değerinde birçok bilinmesi gereken güzellikler vardır. Hayatımızın her noktasında karşımıza çıktığı gibi kişinin kendisine katabileceği en anlamlı hediyedir. İrade kişinin sorumluluk almasını ve kendini tanımasına ön ayak sağlamasında yardımcı olur. İradenin getirdiği başka bir meyvede özgüvendir, kişi kendi kendine yetebildiğini gördükçe binevi özgüven depolar, bu sayede kendini geliştirmiş ve insan ilişkileri açısından da kuvvetlenmiş olur. Böylelikle huzuru ve zihninde ki berraklığı keşfeder. Ruhsal sağlığa iradenin, birçok manada güzel etkilerinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İradesi üst seviyede olan insanların diğer bireylere göre daha başarılı oldukları görülmüştür. Başarı ise beyinde ki dopamin hormonunu üst seviyelere çıkarır. Yani insanın hayatında mutlu olma eylemi gerçekleşmiş olur. İradesini geliştirmiş kişilerin, bunların yanı sıra psikolojik sorunlarla daha az karşılaştıkları ve huzursuzluğa kapılmadıkları görülmüştür. İradenin güçlenmesinde ki temel durum kişinin farkındalığıdır. Bunun yanında kişinin kendine küçük hedefler ve planlar yapması durumunda güçlenecek bir iradesi olduğu bilinmektedir. Pratik yaparak hedeflerin ve planların büyüyeceği aşikardır ve neredeyse 2-3 ay gibi bir kısa sürede irade güçlenebilir. İradesi var olan insanlar, diğer insanlara göre mutlu ve huzurlulardır. İnsan sağlığı açısından önemi olan bu durum, hayatımızın her alanında karşımıza çıkabilecek bir öneridir. Kendini yetiştirmesini bilen insanlar, huzuru ve iç dinginliğe önem göstermesini bilen insanlardır. Bu konunun üzerine düşülüp, iradenizi geliştirmeniz mümkündür. Zihinsel açıdan da birçok getirisi olan irade geliştirilmesi, alışkanlığa bağlı olan soyut bir kavramdır.

 İradenin sağlığımıza kattığı güzellikler ise şunlardır;

  • İrade insanın bir nevi kendini terbiye etme biçimine denir. Bu durumdan dolayı, sürekli entelektüel araştırmalarda bulunan insanların, iç dinginliğinin fazlasıyla olduğu bilinmektedir.
  • Yerinde düşünme ve sakinlik. İradesi olan insanlarda, soğukkanlılık ve sakinlik başta gelir. Yerinde düşünmesinde ki neden ise, hayatında izlediği doğrucu politikalardan gelir.
  • Adalet duygusu ve realist olmak. Kişi gerçekçi olmayı bildikten sonra iradesini fazlasıyla güçlendirmeye başlar. Adalet duygusu ise, kişinin kendi duygularını iyi tartıp, ölçmesinden kaynaklıdır.

Her insanın iradesi vardır. Bu iradeyi geliştirip ve kıvama getirmek bizim elimizdedir. Doğru yollarla irade geliştirilebilir. İnsanın ruh sağlığına ve zihin sağlığına çeşit çeşit faydalarının bulunduğu ancak çoğu insanın iradesinin zayıf olduğu bilini. Unutulamasın ki bazı anlamlar yapıldıkça ve edinildikçe anlam kazanır. İradenin ne anlam ifade ettiğini bilmemeniz değil, iradenizi güçlendirmeye çalışmanız size anlam kazandırır.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Psk. İrem Yavuz için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Psk. İrem Yavuz Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt