Yükleniyor
Alkol Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

Alkol Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

  • Alkol Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

Bilindiği gibi alkol tüm dünyada keyif verici ve sarhoş edici maddeler arasında yer alır. İnsanoğlu ilk yaşam belirtileri gösterdiği zamandan bu yana alkol ve alkolizm hep vardı. İnsanoğlu Mardin civarlarında doğada kendi halinde yetişen buğday ve arpayı toplayıp kullanırken aynı zamanda bira yapmayı öğrendi. Bunu bir rastlantı sonucu mu yoksa deneme yanılma yöntemiyle mi icat ettikleri henüz sırrını saklıyor ama o günden bugüne alkol insanoğlunun hayatında hep vardı. Kimileri keyif için alkol kullanımına devam ettiler kimileri ise alkolizm sebebiyle. Antik çağlarda alkol tedavisi otlardan elde edilen ilaçlarla yapılırdı. Çağdaş yaşama geçildiğinde ise fabrikasyon haplarla yapılmaktadır.

Alkolizm sebeplerinden en önemlileri; kişinin ya geçmişte yaşadığı bir travma ya da oral zevk alma dönemi olan 0-1 yaş arasındaki çağıdır. Bu yaşta bebek emzirme süresinin az ya da fazla olması o bebeğin oral zevk alma dürtülerinin dengeli gelişmemesine sebep olur. Bu sebeple kişi yetişkin bir birey olduğunda oral zevk veren alkol, sigara v.b maddelere bağımlılığın aşırı olmasına sebep olur.

Alkolizmin tedavisi sırasında arındırma yapılması ve arkasından psikolojik olarak desteklenmesi gerekir. Şöyle ki: Alkolü bırakan bir bireyin bütün hayatını, arkadaşlarını, çevresini ve alkol kullandığı dönemlerde ki gittiği yerlerin tamamını değiştirmesi gerekir. Alkolsüz yaşama ayak uydurmak ve bunu yaşam tarzı haline getirmek birinci önceliği olmalıdır. Alkolü bırakan bir kişi alkolsüz yaşamında hem saat olarak hem de psikolojik olarak büyük bir boşluğa düşeceğinden bu boşluğu farklı bir iş, bir hobi ya da keyif alacağı her ne ise onunla doldurmalıdır. Aynı zamanda alkol isteğini ikame edebilmek için alkol kullandığı saatlerde meyve suyu, çay, kola vb. sulu gıdalar tüketmelidir. Bununla birlikte birkaç kaşık kekiği suda kaynattıktan sonra süzerek, suyunu içmek alkol isteğini bastırmak için yararlı olur. Alkol isteğini bastıran gıdalar arasında en önemlilerinden birisi de çikolatadır. Çikolata beyindeki serotonin(mutluluk hormonu) hormonunu artırması sebebiyle alkol isteğini bastırır.

Alkolü bırakmış kişilerin dikkat edeceği en önemli hususlardan bir tanesi de aç kalmamaktır. Özellikle aç karnına içilen bira v.b içkilerin bağımlısı olan bir alkolik için aç kalmamak çok önemlidir. Aç kalan bir insanın kan şekeri düşer ve kan şekerinin düşmesi alkol isteğini tetikler ama bu durum kişinin metabolizmasına ve içgüdüsel önceliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Uzun süre aç kalmış bir alkoliğin dahi aklına yemekten başka bir şey gelmeyebilir.

Bununla birlikte alkolizm hastalığına yakalanmış bir insana aşırı sevinmek, aşırı üzülmek ya da aşırı sinirlenmek kesinlikle yasaktır. Çünkü bu durumlar alkolü hatırlatır. Ayrıca alkolü bırakmış grupların içinde olmak terapi ve destek anlamında yararlı olacaktır.

Unutmayalım ki alkolizm dünyadaki en kötü hastalıklardandır. Ailenizdeki alkolü bırakmış kişi varsa ona karşı tutumunuzda dikkatli olmalısınız. Onu kızdırmamalı, üzmemeli, aşırı sevindirecek şeyler yapmamalı ve sürekli destek olmalısınız. Çok zorlu bir süreçtir ama aşılması imkansız değildir. Düzenli bir hayat sonrasında kişi alkolsüz hayatına alışacak ve normal yaşam sürecinde devam edecektir.

Unutulmamalıdır ki alkolizm hastalığına yakalanmış bir bireyin, alkolü bıraktıktan kaç yıl sonra olursa olsun alkole geri dönme ihtimali maalesef ki hep vardır. Bir alkoliğin unutmayacağı en önemli konu ise; düşman her zaman orda ve her zaman uyanık kalacak.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Yeliz Banu Küçüksubaşı için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Yeliz Banu Küçüksubaşı Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt