Yükleniyor
Dopamin Nedir?

Dopamin Nedir?

  • Dopamin Nedir?
  • Dopamin bağımlılığı
  • Dopamin ne işe yarar?
  • Dopamin seviyenizi arttıracak yiyecekler

Dopamin vücudumuzda doğal olarak üretilen, beyin sinir hücreleri arasında iletimden sorumlu nörotransmitlerdir. Vücudumuzda substantia nigra ve ventral tegmental kısımlarında üretilir. Bir bakıma mutluluk hormonu da diyebiliriz. İnsanların dopamin seviyesi yükseldiğinde hayattan daha fazla zevk almaya başlarlar. Hayattan zevk almamanızın sebebi dopamin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Dopamin beyindeki ödül mekanizmasını çalıştırır ve haz almamızı sağlar. Mesela insanların ay çekirdeğini yemeyi bırakamamasının, porno ve mastürbasyon bağımlısı olmasının, bir bardak daha kola içmek istemelerinin sebebi budur. Beyindeki ödül mekanizmasını aktifleştirdiği için her seferinde bağımlısı olduğunuz şeyin daha fazlasını yapmak isteyeceksiniz. Uyuşturucu kullanmak gibi bir kere başladığınız zaman her seferinde daha fazla kullanma ihtiyacı hissedeceksiniz.

Dopamin bağımlılığı

    Televizyon izleme, bilgisayar oyunu oynama, cinsel içerikli video izleme, mastürbasyon yapma, abur cubur yeme, tatlı şeyler tüketme, sosyal medya kullanma, kafein tüketimi, alkol kullanımı, uyuşturucu almak, müzik dinleme, gereğinden fazla alışveriş yapma gibi fonksiyonları gereğinden fazla yapıyorsanız dopamin seviyeniz oldukça düşük demektir. Dopamin seviyenizi doğal yöntemlerle yükseltmek istiyorsanız bu alışkanlıklarınıza bir süre ara vermeniz gerekebilir. Yeni hobiler edinerek, dışarıda vakit geçirerek, spor yaparak, sağlıklı beslenerek, bağımlılık yapacak şeylerden uzak durarak dopamin doğal yöntemlerle yükseltebilirsiniz. Dopamin seviyeniz yükselmeye başlayınca hayat kalitenizin ciddi oranda değişeceğini fark edebileceksiniz.

Dopamin ne işe yarar?

   Dopaminin vücudumuzdaki görevleri çok fazladır. Bu görevleri yabancılarla ilişkiler, uyku, sağlık, psikoloji, hareket kabiliyeti, hafıza, motivasyon vb. şeklinde sıralayabiliriz. Bu konuda dopaminin hayatımızdaki önemi çok büyüktür. Eksikliğinde birtakım sağlık sorunları ile karşılaşabiliriz. Şizofreni, Parkinson hastalığı, halüsinasyon görme, psikolojik sorunlar stres gibi.

Dopamin seviyenizi arttıracak yiyecekler

   Dopamin seviyenizi arttıran yiyecekler arasında elma, badem, bitter çikolata, muz, somon balığı, çilek gibi yiyecekler dopamin seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Yeliz Banu Küçüksubaşı için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Yeliz Banu Küçüksubaşı Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt