Yükleniyor
Kitap Okumanın Sağlığa Yararları

Kitap Okumanın Sağlığa Yararları

  • Kitap Okumanın Sağlığa Yararları
  • Kitap okumanın ruh sağlığımıza ve bedenimize faydaları ise şunlardır:

Kitap okumak insanın kendine yaptığı önemli güzelliklerden ve doğrulardan birisidir. Kitap okumak, kendimize verdiğimiz önemin yanı sıra, ufkumuzu ve bilgi kapasitemizi genişletir. Ufkumuzu ve bilgi kapasitemizi geliştirmesinin yanında birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları, kitap okuma alışkanlığımızdan sonra fark edebiliriz. Kişiliğimizde dahi değişimlere yol açar. Her insan değişebilir fakat bunu görmek ve anlamak zordur. Farklı dünyalar görebilmek ve zihninizde oluşturabilmek size ayrı bir özgüven verir. Dünyaya ve kendinize olan bakış açınızı değiştirdiğinizde daha huzurlu bir hayat yaşayabilirsiniz. Hayatınızda önemli değişimlere sebep olacaktır. Kitap okumanın ruh sağlığımıza ve bedenimize birçok yönden faydası vardır. 

Kitap okumanın ruh sağlığımıza ve bedenimize faydaları ise şunlardır:

  • Kitaplar empati yeteneğinizi kuvvetlendirir. Bu durumsa insan ilişkilerinizde önemli bir rol oynar. İnsan ilişkilerinizin yanı sıra, duygularınızı da anlayabilme kapasiteniz güçlenir.
  • Kitap okumanın bilimsel olarak kanıtlanmış diğer faydası ise, zeka kapasitenizi artırmasıdır. Yapılan araştırmalarda anlaşıldığı üzere, kitap okuyan bireylerin beyninde birçok yeni nöronların oluştuğundan ötürü zeka kapasitelerinin arttığı söz konusudur.
  • Kitap okumak özgüveninizi geliştirir. Bilgi birikimine sahip olmanız durumunda, başka bir özgüven yakaladığınızı göreceksiniz. Bu durumsa insan ilişkilerinizi kuvvetlendirir ve insan ilişkilerinize yansır.
  • Düzenli kitap okuyan bireyler, odaklanma ve anlama konusunda sıkıntı çekmezler. Bu durum kendinizi iyi hissetmenize neden olur. Odaklanabilmek ve çabuk anlamak hayatımızın birçok noktasında bize kolaylık sağlar.
  • Kitap okumanın hafızaya da faydaları vardır. Kitap okuyan bireylerin, hafızası kuvvetlenir. Unutkanlık gibi sağlık sıkıntılarından uzak kalırlar.
  • Stresi azaltır ve depresyondan uzak tutar. Her insan strese girebilir ve stresi girdiğinde çıkması zor olabilir. Kitap okumanın sağlığa faydalarından birisi ise, stresi azaltmasıdır. Depresyondan uzak tutmasının sebebi ise, kişinin ruhsal huzurunu sağlamasından dolayıdır.
  • Kendilerini, kitap okumayan insanlara göre daha iyi ifade ederler. Kitap okumanın faydalarından birisi ise, iletişimdir. İletişiminizin kuvvetli olması hayatınızda, her alanda ihtiyacınız olan bir durumdur.
  • Ruhunuza huzur verir.

Kitap okumanın ruh sağlığınıza ve insan sağlığına önemlerini maddeler halinde gördünüz. Kitap okuma alışkanlığınızı kaybettiyseniz veya hiç kitap okumadıysanız, işe her gün on sayfa kitap okuyarak başlayabilirsiniz. Bu durum sizi avutmadıysa veya alışkanlık kazandırmadıysa, doğru bir kitap seçmek ile başlayabilirsiniz. Doğru kitap, akıcılığıyla ve konusunun merak ettirmesiyle sizi her gün kitap okumaya sürükleyecektir. Bunun zevkini aldığınız zaman, hayatınızdaki değişimleri görmemeniz ve anlamamanız mümkün değildir. 

Kitap okumanın size ve sağlığınıza getirilerini okumaya başladıktan sonra göreceksiniz.
Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Yeliz Banu Küçüksubaşı için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Yeliz Banu Küçüksubaşı Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler