Yükleniyor
Skolyoz Korsesi Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Skolyoz Korsesi Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

  • Skolyoz Korsesi Nedir ve Ne İçin Kullanılır?
  • Skolyoz Korsesi Nedir ve Ne için Kullanılır?
  • Skolyoz Nedir?
  • Skolyoz Korsesi Nedir, Türkiye’de Skolyoz Korsesi Uygulamaları
  • Skolyoz Korsesi Yapımı ve Seçimi
  • Skolyoz Korsesi İşe Yarıyor Mu? Skolyoz Korsesinin Avantajları Nelerdir
  • Kolayca İstanbul’da Skolyoz Korsesi Bulabilmek Mümkün!

Skolyoz Korsesi Nedir ve Ne için Kullanılır?

Türkiye’de skolyoz korsesi, pek çok skolyoz hastasının tedavisini desteklemek ve omurga eğriliğini kısıtlamak için kullanılıyor. Doğuştan meydana gelebilen bu omurga şekil bozukluğu ile ülkemizde sık sık karşılaşmak mümkün.

Özellikle Türkiye’nin küçük bir kopyası olarak görülen İstanbul’da skolyoz korsesi kullanımı giderek artıyor. Ortopedi uzmanlarının genellikle hastalara koruyucu tedavi olarak uyguladığı bu yöntem Türkiye’de diğer ülkelere nazaran çok daha uygun fiyatlarla bulunabiliyor. Hem tıp teknolojilerinin gelişmesi hem de ülkemizde sağlık alanına yapılan yatırımların artması, vatandaşlarımızın bu tip korselere daha kolay ulaşabilmesini sağlıyor.

Bu yazımızda sizlere skolyoz korsesi nedir, Türkiye’de skolyoz korsesi neden daha uygun fiyatlıdır, skolyoz nedir, skolyoz korsesi nasıl kullanılır ve skolyoz korsesinin yararları nelerdir gibi soruların cevaplarını vereceğiz. İsterseniz vakit kaybetmeden skolyozun tanımını yaparak yazımıza bir giriş yapalım.

Skolyoz Nedir?

Skolyoz, vücudumuzun ana destek noktası olan omurgamızda meydana gelen bir şekil bozukluğudur. Normal şartlarda arkadan öne doğru baktığımızda omurganın dümdüz gözükmesi gerekir. Fakat skolyoz hastalığında bu düzlük bozulmuş, omurga sağa veya sola doğru 10 dereceden fazla bir açıda kaymıştır. Böylece omurgaya arkadan baktığımızda kavisli bir yapı ile karşılaşırız. 

Skolyoz, dışarıdan bakıldığında hastalar için estetik problemler yaratacağı gibi aynı zamanda günlük hayattaki aktiviteleri de kısıtlayabiliyor. Omurların içerisindeki sinirler zarar görebiliyor veya omurga çevredeki organlara baskı yaparak yoğun bir ağrı oluşturabiliyor. Bu yüzden skolyoz, tedavisi yapılması gereken önemli hastalıklardan birisi olarak sayılabilir. Eğer bu hastalığa sahipseniz, İstanbul’da skolyoz korsesi yapan bir firma ile görüşebilir, uzmanınızdan öneri alarak bu korse ile destekleyici tedavi alabilirsiniz.

Skolyoz Korsesi Nedir, Türkiye’de Skolyoz Korsesi Uygulamaları

Skolyoz korsesi, vücudu belirli bir açıda tutmaya yarayan ve skolyoz hastalarının koruyucu tedavisinde kullanılan önemli bir ortez çeşididir diyebiliriz. Türkiye’de skolyoz korsesi, pek çok hastalara yaygın bir şekilde uygulanıyor ve hastalar oldukça uygun fiyatlarla bu ortezlere sahip olabiliyor.

Öncelikle ortopedistler, fizik muayene incelemesinden sonra gerekli tetkikleri yapıyor ve hastanın skolyoz derecesini ve türünü belirliyor. Ardından hasta için en uygun skolyoz korsesini seçmeye başlıyor. Bu sayede hastalar, erken teşhis sayesinde daha başlangıç aşamasındayken skolyozu durdurabiliyor ve sağlıklı bir omurgaya sahip olabiliyorlar.

Bunun dışında, eğer omurga eğriliği 20 dereceden küçükse doktorlar skolyoz korsesi kullanmayı tercih etmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda uzmanlar daha destekleyici olan yaşam tarzı değişikliği gibi seçeneklere yöneliyorlar. Hastalara sürekli olarak spor yapması gerektiğini vurgulayıp, ağırlıkları vücudun tek bir tarafla yüklememesini öğütlüyorlar.

Fakat eğrilik 20 dereceden daha fazlaysa bu sefer uzmanlar korse kullanımına gidiyorlar. Özellikle ergenlik ve çocukluk döneminde, korse kullanımı oldukça etkili sonuçlar verebiliyor. Erken yaşlarda tespit edilen skolyoz vakaları, korse ile tedavi edildiğinde büyük başarı oranları yakalanıyor ve kemik gelişimi normal seyrinde devam edebiliyor. 

Uzmanın izin verdiği sürelerde kullanılabilen skolyoz korsesi, sadece gece kullanılabildiği gibi gün boyu da takılabiliyor. Özellikle çok ciddi skolyoz hastalarında gün boyu korse kullanımı görülürken, dinamik skolyoz korsesi seçenekleri de uzun saatler hastaların üstünde kalabiliyor.

Skolyoz Korsesi Yapımı ve Seçimi

Türkiye’de skolyoz korsesi seçmek için mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekiyor. Doktorunuzun tavsiye ettiği korseyi seçerseniz hem daha kısa sürede daha iyi sonuçlar alır hem de paranızı boş yere harcamamış olursunuz. Çünkü skolyoz, önemli bir tıbbi sorundur ve mutlaka uzmanlar eşliğinde çözülmelidir.

İstanbul’da skolyoz korsesi seçimi yaparken doktorlar öncelikle belirli fizik muayene testleri ile skolyoz yapınızı belirliyor. Kalça kemiği ölçümleri, kürek kemiği ölçümleri ve çeşitli ortopedik testler ile omurganızdaki eğrilikler tespit ediliyor. Ardından X-Ray gibi görüntüleme yöntemleri ile de doktorların ön teşhisi doğrulanıyor ve kesin bir karara varılıyor. Bunun ardından doktorunuz korse türünüzü belirliyor ve sizler de ortez merkezlerinden kendi skolyoz korsenizi temin edebiliyorsunuz.

Bu ürünü elde etmek için İstanbul’da veya Türkiye’de skolyoz korsesi yapan bir ortez firmasına gitmeniz gerekiyor. Örneğin bizler proklinik olarak pek çok deneyimli teknikerimiz ve personelimiz ile doktorunuzun önerdiği korseyi bire bir gerçek hayata uyarlıyoruz. TLSO, CTLSO, Milwaukee veya SpineCor gibi önemli korse türlerinin hepsini yapabiliyor ve sizlere sunabiliyoruz. Eğer sizler de İstanbul’da skolyoz korsesi yapan birisini bulmak ve sorunuzu çözmek istiyorsanız kesinlikle bizlere başvurabilirsiniz. Korselerimizi düzenli kullanırsanız oldukça başarılı sonuçlar elde edeceğinizden eminiz.

Skolyoz Korsesi İşe Yarıyor Mu? Skolyoz Korsesinin Avantajları Nelerdir

Skolyoz tedavisi, ameliyat gibi kısa süreli olmadığı için hastalar tarafından gereksiz ve başarısız olarak nitelendirilebiliyor. Fakat bu süreç doğru ilerletildiğinde ve hastalığa odaklanılarak doğru kararlar verildiğinde hastalıkta belirli bir başarı oranı yakalanabiliyor. Yüzde yüz bir gerileme olmasa da çoğu hastada skolyoz açıları geriliyor ve günlük hayatta duyulan acılar azaltılıyor.

Bu tedavinin işe yaraması ise doktorlara, ortotistlere, hasta yakınlarına ve bizzat hastanın kendisine bağlıdır diyebiliriz. Doktorun düzgün bir korse tedavisi uygulaması, ortotistlerin isteğe uygun ve kusursuz korseyi tasarlaması tedavinin ilk basamağını oluşturuyor. Hastanın düzenli olarak korseyi takması ve uygun egzersizleri yapması da ikinci basamak olarak nitelendiriliyor. Hasta yakınları ise hastaya yardım ediyor ve onu cesaretlendirerek başarı oranının artmasına katkıda bulunuyor.

Öncelikle Türkiye’de skolyoz korsesi kullanımının bu hastalığın gerilemesinde büyük pay sahibi olduğunu söylemeliyiz. Çünkü skolyoz ameliyatı riskli bir uygulama olmasının yanı sıra bu uygulamada, yüzde yüz başarı sağlanamıyor. Bu yüzden skolyoz korsesi hastalığın tedavisinde önemli bir konuma gelmiş oluyor. Hastalar, belirli bir açıya doğru hareket edemediği ve omurganın belirli açıda durması için desteklendiği korselerle kendi kemiklerini eğitebiliyorlar. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar bu korseler sayesinde sağlıklı bir gelişim dönemi geçirebiliyorlar. O yüzden sizler de İstanbul’da skolyoz korsesi satın almak veya Türkiye’nin herhangi bir yerinden sipariş vermek istiyorsanız bizlere ulaşabilir ve doktorunuzun önerdiği ölçülerde hazırlanmış korselerinize hemen kavuşabilirsiniz.

Kolayca İstanbul’da Skolyoz Korsesi Bulabilmek Mümkün!

Yurt dışındaki ülkelere nazaran Türkiye’de skolyoz korsesi bulabilmek ve sipariş edebilmek oldukça kolay bir hal aldı. Özellikle doktor reçetesi ile alacağınız skolyoz korseleri, çabucak hazırlanıyor uzaktan sipariş verilebiliyor ve hemen evinize gönderiliyor. Sizler de hemen başlayacağınız tedavilerden daha çabuk sonuçlar alabiliyor ve skolyoz hastalığınızı iyileştirebiliyorsunuz.

Bunun sebebi ise hem Türkiye’de skolyoz oranının artması hem de İstanbul’da skolyoz korsesi yapan pek çok firmanın olmasıdır diyebiliriz. Türkiye’de tıp alanında yapılan araştırmalara verilen değer her daim yüksek olmuştur. Ortez alanında ise Türkiye hala çalışmalarına devam ediyor ve hastalarına en iyi ürünleri sunmak için çaba gösteriyor. 

Bizler de Proklinik olarak İstanbul’da skolyoz korsesi üretmeye devam ediyor ve değerli müşterilerimize en kaliteli ürünleri başarıyla ulaştırıyoruz. TLSO(thoraco-lumbo-sacral), CTLSO(cervico-thoraco-lumbo-sacral), Milwaukee ve SpineCor gibi özel ortezler üretiyor ve skolyoz hastalığının tedavisinde önemli rol oynuyoruz. Sizler de bizlere kolayca ulaşabilir ve İstanbul’da skolyoz korsesi ürettiğimiz merkezimizden hemen bizlere sipariş verebilirsiniz. Doktorunuzun yazdığı reçetenin aynısını modelleyeceğimizden ve düzenli kullanımda korsemizden büyük fayda göreceğinizden kesinlikle şüpheniz olmasın. Proklinik ile gelin birlikte sağlıklı ve mutlu yarınlara yürüyelim.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Ortez Uzmanı için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Ortez Uzmanı

Ortopedi ve Travmatoloji

Uzm. Ortez Uzmanı Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt