Yükleniyor
İnvaziv Duktal Karsinom Nedir?

İnvaziv Duktal Karsinom Nedir?

  • İnvaziv Duktal Karsinom Nedir?

İnvaziv Duktal Karsinom meme kanserinin evrelerini belirleyen durum tümörün boyutudur. Ayrıca kanserli dokunun başka bir yere yayılıp yayılmadığı da göz önünde bulundurulmaktadır. İnvaziv Duktal Karsinom meme kanseri her meme kanserinde olduğu gibi 0’ dan 4. Evreye kadar evrelenmektedir. Evre 0, meme kanserinin öncüsü olabilecek olan lezyonların bulgusuna sahiptir. Bu dönemde meme kanseri tanısı konulamaz. İnvaziv Duktal Karsinom kendini bu evrede belli etmektedir. Eğer 0 dayken belli olmuyor ise, evre 1 döneminde tömür boyutunun iki cm.den daha küçük boyutlarda saptanmasında belli olmaktadır. Tümör bu evrede başka bir yere yayılma göstermemiştir. Tümörlü dokuya 1. Evrede iken müdahale edilemezse gittikçe büyüyerek, 5cm. e kadar çıkabilmekte ve kanser durumunu evre 2 ye taşımaktadır. Bu aşamada tümör hücreleri miktarı fazla olmamakla birlikte koltuk altı bezlerine yayılım yapabilmektedir. Koltuk altı bezlerde fazla sayıda bulunma durumu evre 3 ü simgelemektedir. Evre 3 ciddi bir aşamadır ve acilen müdahale gerektirir. En son aşama evre 4 te ise, meme kanseri başka organlara da sıçramaktadır. Bu nedenle İnvaziv Duktal Karsinom meme kanserinde her meme kanserinde olduğu gibi erken teşhis kişinin hayatına dair yaşama şansını yükseltmektedir.

Duktal olarak görülen ve invaziv duktal meme kanseri tanısı konulan meme kanseri en yaygın şekilde karşılaştığımız meme kanseri türüdür. 10 meme kanseri hastasının 8 inde invaziv duktal meme kanseri tanısı konulmuştur. Duktal karsinom adıyla da ifade edilmesi, memenin süt kanalları zarında yer alan hücrelerde başlayarak hem kanallara hem de zara doğru yayılım göstermesini ifade etmektedir. Meme dokusunun tamamına yayılan kanser türü olarak ifade edilmektedir. Ayrıca son evrede tedavi görülmez ise, başka organlara da sıçrayabilme durumu mevcuttur.

İnvaziv Duktal Karsinom meme kanserinin tedavisinde cerrahi operasyon ile kanserli dokunun temizlenme işlemi yatmaktadır. Cerrahi operasyonun ardından hasta geçirmiş olduğu kanser evresine göre, radyotrapi ve kemoterapi görmektedir. bazı durumlarda hormon terapisi ve biyolojik terapi de görmektedir. Bu tedavi seçenekleri tek aşamada olmayıp bazı durumlarda toplu olarak gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca her tedavi yöntemine ek olarak da ilaç tedavisi seçenekleri uygulanmaktadır.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Funda Doğaroğlu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Funda Doğaroğlu

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Funda Doğaroğlu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler