Yükleniyor
Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

  • Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?
  • Hamilelikte Spor Yapmanın Yararları
  • Hamilelikte Nasıl Spor Yapmalı?
  • Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılabilir?

Hamilelik döneminde spor yapmak pek çok açıdan yarar sağlar. Hem anneye hem de bebeğe faydası olan spor, kontrollü şekilde yapılırsa bebeğe zarar vermeyecektir ve bebeğin gelişiminde de etkili bir işleve sahip olabilecektir. Bu nedenle de hamilelik döneminde kontrollü ve düzenli şekilde spor yapılması önerilir. Peki, gebelikte spor yapmak ne gibi yararlar sunar?

Hamilelikte Spor Yapmanın Yararları

Anne adaylarının hamilelik sırasında spor yapması öncelikli olarak artan kilonun dengelenmesine yardımcıdır. Anne kilo almak istemese bile bebek gelişmeye devam ettiği sürece kilo alacaktır ve dengesini sağlamakta zorlanabilecektir. Oysaki düzenli şekilde spor yapan bir anne adayı, ağırlık kontrolünü sağlamayı öğrenebilecektir.

Düzenli spor yapıldığı zaman anne adayının metabolizma hızı artar, dayanıklılık ve kuvvetinde artış görülür, sırt ve bel ağırları hafifler. Çalışan kaslarda ve hareket eden kemiklerde ağrı aza inecektir çünkü yapılan spor, anne adayını yormak yerine dinlendirmeye ve onu aktif tutmaya yönelik olacaktır.

Doğum için gerekli olan kasların çalışması da ayrıca spor sayesinde sağlanabilir. Sindirim sisteminin düzenli çalışması hamilelikte çok önemlidir ve spor, bunu sağlar. Ayrıca spor sayesinde diyabet riskinin önlenmesi, ödem oluşumunun azalmasının sağlanması ve psikolojik anlamda rahatlamanın mümkün olması da anne adaylarını spora yönlendirir.

Hamilelikte Nasıl Spor Yapmalı?

Spor yapan anne adayları genellikle bebeklerine zarar gelebileceği endişesine sahiptir ancak kontrollü ve düzenli şekilde yapılan spor, bebeğe ve anne adayına yarar sağlar. Bu sebeple de yapılacak olan sporun doğru şekilde seçilmesi ve sporun ağır bir tempoya sahip olmaması önerilir. Ayrıca annenin spor sırasında zorlanmaması da önemlidir.

Spor yapan anne adayının yüksek fiziksel aktivite göstermesi gerekmez. Örneğin ağırlık kaldırmak, spor yapanların tercih ettiği bir aktivitedir ancak anne adayının elbette ağırlık kaldırmaması gerekir. Temponun hafif olduğu, anne adayının aktif kaldığı ancak yine de yüksek bir tempo içerisinde olmadığı sporlar; anneye ve bebeğe yararlı olabilecektir. Bu sebeple de yapılacak olan sporların anneyi çok yormaması, yoğun bir tempo içermemesi, anne adayını fiziksel olarak zorlamaması gerekmektedir.

Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılabilir?

Tempolu yürüyüşler, pilates, yoga, yüzme ve vücut egzersizleri; hamilelik döneminde yapılabilecek pek çok spor faaliyetindendir. Bu faaliyetler annenin aktif kalmasını sağlar ve ağrıları azaltır. Ayrıca hafif tempolu olan bu sporlar sayesinde bebeğin oksijen alımı düzenlenir. Yüzme sayesinde bebeğin ani ısı değişimleri yaşamasının da önüne geçilebilir. Bu sebeple farklı sporlar tercih edilebilir.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Zeynep Banu Güler için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Zeynep Banu Güler

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Zeynep Banu Güler Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt