Yükleniyor
Hamileliğin Kesin Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin Kesin Belirtileri Nelerdir?

  • Hamileliğin Kesin Belirtileri Nelerdir?
  • Hamileliğin Kesin Belirtileri
  • Belirtiler İle Hamilelik Kesin Şekilde Anlaşılabilir Mi?
  • Hamilelik Belirtilerinden Hangisi İlk Gözlemlenir?

Anne adayları genellikle adet dönemlerinin gecikmesinden ve mide bulantılarından hamileliklerinin kesin olduğunu düşünürler ancak hamileliğin kesin olarak anlaşılabilmesi için bunlardan çok daha fazla belirtinin takip edilmesi önerilmektedir. Bunlara ek olarak anne adayının hamilelik testi yaptırarak hamileliğini netleştirmesi de gerekir. Peki, gebeliğin kesin belirtileri tam olarak nedir?

Hamileliğin Kesin Belirtileri

Anne adaylarında hamileliği kesin şekilde işaret eden durumlardan biri genellikle adet gecikmesidir. Adet gecikmesi yaşayan kadınlar, hamile oldukları kanısında olabilirler çünkü hamilelik dönemi içerisinde regl kanaması olmadığından dolayı anne adayları da adet dönemleri geciktiğinde hamile olduklarını düşünebilirler.

Erken dönem belirtileri arasında yer alan göğüs ağrısı ve hassasiyet durumu, çeşitli hormonların dengesizliğinden kaynaklanan bir değişimi ifade eder. Farklı hormonlar göğüslerde şişkinliğe ya da hassasiyete yol açabilmektedir. Ayrıca göğüs uçlarının koyulaşması da erken dönem belirtileri arasında yer almaktadır.

Lekelenme ya da akıntı şeklinde görülen kanamalar da büyük ölçekli olmadığı zaman hamilelik için bir belirti olabilir. Regl kanamasından tamamen farklı olan bu kanamalar, az miktardadır ve genellikle lekelenme şeklinde olmaktadır. Yine de kanama görüldüğünde regl dönemi dışında ise mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Baş dönmesi, yorgunluk, uyku isteği, mide ve sindirim problemleri de ayrıca erken dönemde olmasa da ilk aylar içerisinde görülebilen yaygın hamilelik belirtileri arasındadır. İlk birkaç hafta içerisinde görülmese bile bu belirtiler genellikle ilk aydan sonra kendisini gösterecektir.

Belirtiler İle Hamilelik Kesin Şekilde Anlaşılabilir Mi?

Hayır, belirtileri takip ederek hamileliğin kesin şekilde anlaşılması mümkün değildir. Kimi zaman hormonal dengesizlikler adet gecikmesine yol açabilir, herhangi bir nedene bağlı olarak mide bulantısı görülebilir, göğüslerde ağrı ve hassasiyet durumu da ayrıca hormonal dengesizliklere bağlı şekilde yaşanabilir.

Birbirinden farklı belirtilerin kesin olarak hamileliğe işaret ettiğini söylemek mümkün değildir. Bu sebeple de hamileliğin kesinleşmesi için doktor kontrolünün olması ve bir hamilelik testinin yaptırılması şarttır. Ancak bu şekilde hamileliğin kesin olarak bilinmesi mümkün olabilecektir.

Hamilelik Belirtilerinden Hangisi İlk Gözlemlenir?

Genellikle anne adaylarının gözlemlediği ilk belirti, adet döneminin gecikmesidir. Sonrasında ise göğüslerde hassasiyetin meydana gelmesi ve göğüs uçlarının renginin değişmesi ya da göğüslerin ağrıması görülebilir. Anne adayları genellikle ilk olarak regl döneminin sekteye uğradığını gözlemlerler ve bu nedenle de diğer belirtileri izlemeye başlarlar. Adet kanamasının gecikmesi kesin olarak hamileliğe işaret etmese de anne adayları için ilk görülen önemli belirtilerden biri olarak gözlemlenir.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Nevzat Koç için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Nevzat Koç

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Nevzat Koç Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt