Yükleniyor
Banyo Yapmak Anne Sütünü Arttırır Mı?

Banyo Yapmak Anne Sütünü Arttırır Mı?

  • Banyo Yapmak Anne Sütünü Arttırır Mı?
  • Banyo Yapmak Anne Sütünü Arttırır Mı?
  • Anne Sütünü Arttırmanın En Kolay Yolları

Banyo Yapmak Anne Sütünü Arttırır Mı?

Bebek, büyümeye devam ettikçe anne sütüne olan ihtiyacı artıyor ve anneler tarafından anne sütünü arttırmanın yolları aranıyor. Yapılan çeşitli araştırmalar ve bilim insanlarına göre sabah ve akşam olmak üzere bir kere ılık duş almak, anne sütünün artmasını sağlıyor. Yeni doğan bebeklerin temel besinleri anne sütüdür ve bazı anneler, yetersiz süt ürettiklerin şikayet etmektedir. Tabii ki anne sütünü arttırmanın daha birçok yolu var fakat bu yolların en kolayı duş almaktan geçiyor. Ilık su ile duş almak, bilimsel araştırmalara göre anne sütünü arttırmaktadır fakat dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Çok soğuk ya da çok sıcak su ile alınan duşlar, anne sütünü arttırmamaktadır. Ayrıca çok fazla duş almak da yine anne sütünün artmasını etkilemeyecektir. Günde sabah ve akşam olmak üzere bir kez ılık su ile duş almak, sütün artması için yeterli olacaktır. Ekstra bir şey yapmaya gerek yok.
 

Anne Sütünü Arttırmanın En Kolay Yolları

Bazı anneler, az süt üretmek şikâyetçidir ve endişe duyar. Tabii ki az süt üretmek rahatsız edici bir durumdur fakat endişe duymanıza gerek yok çünkü anne sütünü arttırmanın kolay yolları mevcut. Bu yollardan en kolayı ılık duş almak. Ilık duş almanın dışında ise sıvı tüketimini arttırarak anne sütünün daha fazla üretilmesini sağlayabilirsiniz. Emzirmeden hemen sonra bir ya da iki bardak su tüketerek sütünüzün artmasını sağlayabilirsiniz. Anne sütünü arttırmanın bir diğer yolu ise sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçiyor. Birçok anne, fazla kilolardan kurtulmak için diyet yapmaya başlıyor fakat diyet yapmak, anne sütünü azaltacağı için kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Turunçgiller ve Anne Sütü

Anne sütünün artmasını sağlayan en iyi gıdalar Turunçgiller kategorisine girmektedir. Sofralarınızda Turunçgiller familyasına ait sebze ve meyvelere yer vererek sütünüzün artmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca havuç ve balkabağı gibi gıdaları tüketerek de anne sütünüzü arttırmanız mümkündür. Anne sütünü en çok arttıran besinlerden bir diğeri ise portakaldır. Günde belirli aralıklar ile portakal tüketerek süt üretimini artırabilmeniz mümkündür.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımızdan Bilgi Almak İçin Tıklayın.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Nevzat Koç için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Nevzat Koç

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Nevzat Koç Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler