Yükleniyor
Paratiroid Kanseri Nedir?

Paratiroid Kanseri Nedir?

  • Paratiroid Kanseri Nedir?

Paratiroid kanseri, hem ülkemizde hem de dünyada sıklıkla karşılaşılmayan bir vakadır. Bu kanser vakası hastanın paratroid bezinin aşırı miktarda PTH hormonu üretmesinden kaynaklı olarak oluşan tümörleri kapsamaktadır. Aşırı paratroid hormonu üretilmesi dokuların yapısında bozukluklar meydana gelmesine sebebiyet vermektedir. Bu kanserler kötü huylu tümörlerden oluşmaktadır. çok sık görülmezler. Paratiroid bezinde kitle bulgusu oluştuğunda bu dokunun malign olma durumu yüzde beşi geçmemektedir. Görülen bu yüzde beşlik vakalarda hastanın yaşamını tümör tehdit etmemektedir. Kandaki kalsiyum düzeylerinin fazla olmasından kaynaklı olarak kalp ya da vücudun başka organlarına zarar verme ihtimali yüksektir. Hastalar ani kalp spazmı, kalp krizi ya da ani kalp durmaları yaşayabilmektedir.

Tümörler bazı durumlarda gözle görünmez derecede küçük olabilmektedir. Bazı durumlarda ise, aşırı büyümeye bağlı olarak yer değiştirir ya da organların yer değiştirmesini sağlayabilmektedirler. Fakat paratroid kanserlerinde böyle bir durum söz konusu değildir. 5 cm. boyutunu geçmeyen en der kanser riskleridir. Boyun bölgesinde görülmektedirler. Küçük olmaları ve boynun kaslarının arasında kalmaları nedeniyle bazı durumlarda zor şekilde tespit edilebilmektedir. Elle yapılan muayenelerde tespit edilemediği gibi muhakkak yardımcı görüntüleme teknikleri ile tespiti yapılmaktadır.

Paratiroid kanseri çoğunlukla bir adet paratiroid bezinin üzerinde bulunmaktadır. Kanser dokusu bulunan paratiroid bezinin çıkarılması cerrahi operasyon ile mümkündür. Paratiroid kanserinin ülkemizde görülmemesi nedeniyle çopu vakada bu durumdan şüphelenilmemektedir. Yüzde beşlik dilimi kapsayan vakalar çoğunlukla Amerika’ da bulunmaktadır.

Ilımlı bir kanser türüdür. Paratiroid bezinin üzerinde oluşmaktadır. bu bezin kitle ile birlikte çıkarılması sonucu diğer kısımlara sıçrama olasılığı ortadan kalkmaktadır. Tanı konulurken hormon seviyelerinden de yararlanılmaktadır. Yüksek kalsiyum seviyeleri ve bazı hormonlardaki artışlar tanı konulmasını kolaylaştırabilmektedir. Kalsiyum seviyesi 14 ün üzerinde olan hastalarda şüphelenilmesi gereken bir durumdur. Ancak her 14 ün üzeri paratroid kanseridir tanısı doğru değildir. Yüksek miktarda kalsiyumun kana karışması her zaman risktir. Paratiroid kanseri olan hastaların cerrahi operasyonun ardından her yıl düzenli olarak rutin şekilde kontrol edilmesi bu hastalığın tekrar çıkmasını önlemede kafi durumdadır. Erken teşhisin hayat kurtarması gibi, düzenli kontroller de hayat kurtarmaktadır.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Hakan Sunal için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Hakan Sunal

Genel Cerrahi

Op. Dr. Hakan Sunal Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt