Yükleniyor
İnflamatuar Meme Kanseri Nedir?

İnflamatuar Meme Kanseri Nedir?

  • İnflamatuar Meme Kanseri Nedir?

İnflamatuar Meme Kanseri, meme kanserleri içerisinde kendini hemen belli eden ve memenin iltihaplanması gibi belirtileri ile kendini gösteren bir yapıya sahiptir. Memenin üst düzey cilt yapısı kalınlaşır ve meme sürekli olarak kızarmış görüntüye sahiptir. Şişmesine bağlı olarak meme sıcaklığı da artmaktadır. Bu bulgular meme kanseri belirtisinin aynısı olarak kabul edilmektedir. Semptomlar bu durumdayken tedavi edilen yapıda eğer gerileme tespit edilmez ise mutlaka biyopsi yapılması gerekmektedir. Çünkü İnflamatuar Meme Kanseri tanısı konulduğunda, meme kanseri ileri evre yapısında olacaktır.

İnflamatuar Meme Kanseri teşhisi konulmadan önce ağrı ve memede şişme bulguları ön planda olmaktadır. Bu nedenle hasta hekime çok hızlı bir şekilde belirgin bir şikayetinden kaynaklı olarak gitmektedir. Kitle hissedilmesinde hekime başvurular, kitlenin bazen kaybolması ağrı yapmaması gibi durumlardan kaynaklı olarak başvuru olması oldukça azdır. Fakat İnflamatuar Meme Kanseri rahatsızlığında kendini belli eden bir şikayetinin olması, bu şikayetin sürekli olarak tekrarlaması hastayı çok çabuk yönlendirmektedir. Kanserde sıçrama olmadıysa ağrı ve şişlik şikayetinde bu hastalık genellikle üçüncü evrede hekime gitmektedir. Hekimlerin bu hastalığı atlaması ya da gözden kaçırması mümkün değildir. Hastanın da şikayetlerden dolayı atlamadan direkt olarak hekime başvurması gerekmektedir.

İnflamatuar Meme Kanseri görüldüğü zaman hemen anlaşılan bulgulara sahiptir. Çoğu zaman iltihaplı bir doku gibi görülmektedir. İlk başvurularda bu iltihaplı yapısından kaynaklı olarak hekimler öncelikle antibiyotik vermektedir. Hastanın antibiyotik alma zamanında süre geçebilmektedir. Bu nedenle danışılan hekimin de memeye spesifik olarak uzmanlık alanlarının bulunması gerekmektedir.

Meme kanserinin inflamatuar denilen tipi, meme iltihaplarını oluşturması nedeniyle mastit ile karışabilmektedir. Bu kanser tipinde kitle her zaman bulunmayabilir fakat meme şiş ve kızarık yapıda olduğundan dolayı ciltte ödemli olarak görünmektedir. Bu meme kanseri tipinde hastanın memesinin başı çoğu zaman içeri doğru çekilmektedir. Dolayısıyla mastitte meydana gelen kısmi belirtileri ve iltihap tablosunda yer alan bulguları içerebilmektedir. Bu hastalık ilk bakışta mastit gibi görünse de, mamaografi ya da emar çekimlerinde meme dokusu içerisindeki kitle çoğu zaman bulunabilmektedir. Bu nedenle halk arasında kitlesiz meme kanseri türü olarak bilinmesi son derece yanlış bir önyargıdır.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Hakan Sunal için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Hakan Sunal

Genel Cerrahi

Op. Dr. Hakan Sunal Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler