Yükleniyor
Meme Başındaki Akıntının Nedenleri Nelerdir?

Meme Başındaki Akıntının Nedenleri Nelerdir?

  • Meme Başındaki Akıntının Nedenleri Nelerdir?

Meme başında akıntı, kadınlarda sık görülen bir durumdur fakat buna rağmen hekimlere başvurma istatistiğine göre alt sıralarda yer almaktadır. Meme başında akıntı meme kanserinin erken habercisi olabileceği için önemli bir şikayettir. Bu nedenle mutlaka hekime başvurmak gerekmektedir.

En önemli meme başı akıntıları, kendiliğinden meydana gelen ve sürekli olarak devam eden akıntılardır. Meme başı akıntılarının rengi tanı koyulmasında çok ayırt edici değildir. Kanlı meme başı akıntısı tanı koymakta daha önemlidir. Sıvı ve şeffaf formdaki meme başında akıntı durumları daha önemsiz olarak görülmektedir.

Bu akıntılar fizyolojik dönemlerde de karşımıza çıkmaktadır. Hamilelik  dönemi ve emzirme dönemlerinde süt kıvamında meme başında akıntı meydana gelmektedir. Bu akıntılar gayet doğaldır ve emzirmeyi kestikten sonra devam edebilmektedir. Bunun dışında, süt kıvamındaki meme başı akıntıları hipofiz bezinin tümörlerinde prolaktinoma tümörlerinde, prolaktin salgısının artması ile birlikte memede süt kıvamında meydana gelen salgılara neden olabilmektedir.

Meme başı akıntıları ya meme kanserine neden olur ya da memenin iyi huylu olarak karşımıza çıkan hastalıklarının habercisidir. Meme kanserine bağlı olarak oluşan akıntılar genellikle tek memeden gelmektedir. Bu akıntılar kanlıdır fakat her kanlı akıntıyı da meme kanseridir diye teşhis koymak yanlış bir durumdur. Memenin iyi huylu hastalıklarında yer alan ve meme kanallarının dokusundan kaynaklı olarak birtakım meme kitlelerinde de gene kanlı meme başı akıntısı meydana gelmektedir.

Kokulu akıntılar ise, genellikle meme kanalları içerisindeki kistlerden ya da enfeksiyondan; yeni doğum yapmış kadınlarda meme içindeki sütü iyi boşaltamamaktan kaynaklı olarak mastit gibi meme enfeksiyonlarında ve meme apselerinde meme başında akıntı meydana gelebilmektedir. Bu rahatsızlıklara bağlı olarak meydana gelen akıntı durumlarında hastanın korkmaması gerekmektedir. Her akıntı korkulacak bir durum değildir. İyi huylu olarak rahatsızlıklarda karşılaşılması daha muhtemel bir olgudur. Bu durumlarda, hastadan sürüntü örneği alıp incelemeye göndermek tanı konulmasında yardımcı olacaktır. Tanı konularak ona göre tedavi seçeneği uygulamak her zaman bu akıntıları ortadan kaldırmaya yönelik etkili bir yöntemdir. Meme başı akıntılarının bir çok nedeni olduğu gibi çözümü için de bir çok seçeneği bulunmaktadır.

 

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. İsa Kaman için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. İsa Kaman

Genel Cerrahi

Op. Dr. İsa Kaman Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt