Yükleniyor
Erkeklerde Meme Kanserine Dikkat

Erkeklerde Meme Kanserine Dikkat

  • Erkeklerde Meme Kanserine Dikkat
  • Meme Kanseri Nedir
  • Erkeklerde Meme Kanseri Neden Oluşur
  • Erkeklerde Meme Kanseri Belirtileri
  • Erkeklerde Meme Kanseri Tanısı ve Tedavisi
  • Erkekler Meme Kanseri Olmamak İçin Hangi Önlemler Almalılar

Meme kanseri sadece kadınlarda görüldüğü sanılıyor. Oysaki son yıllarda meme kanseri hastalığına yakalana erkelerin sayısı da azımsanmayacak oranda…Hatta erkeklerde görülen meme kanseri kadınlarda oluşan meme kanserine oranla iki kat daha tehlikelidir. Peki, erkeklerde neden meme kanseri oluşur, erkeklerde meme kanseri belirtileri nelerdir… gibi konuları gelin birlikte inceleyelim…

Meme Kanseri Nedir

  Meme kanseri geçmişten günümüze kadınlarda çok sık görülen kanseri türlerinden birisidir. Ülkemizde ve dünyada hızla dağılan jinekolojik tümör çeşitlerinden birisi olan meme kanseri her sekiz kadından birinde görülen bir hastalık seviyesine gelmiştir. Kadınlarda çok yaygın görülen bu kanserin sebebi halen bulunamamıştır. Kadınlarda bu kadar artış gösterirken meme kanseri son yıllarda erkeklerde de görülmeye başladı. Yapılan araştırmalara göre uzmanlar her yıl iki binden fazla kişiye meme kanseri teşhisi konduğunu ifade ediyor. Araştırmalardaki çıkan sonuçlar o kadar korkutucu ki neredeyse her 3 dakikada bir kadına meme kanseri konuluyor ve her 11 dakikada bir kadın meme kanserinden dolayı hayatını kaybediyor. Bu kadar korkutucu sonuçlar ortada duruyorken, meme kanseri için gerekli kontroller düzenli yapılmıyor. Bunu için uzmanlar kadın ya da erkek fark etmeksizin tüm bireyleri yıl da bir kere meme kanseri taraması yaptırmasını öneriyor.

Erkeklerde Meme Kanseri Neden Oluşur

  Meme büyümesi hastanın devam ettiren her 3 erkekten 1’sinin meme kanseri riski altında olduğu söyleniyor. Yapılan araştırmaya göre her 3 erkekten 1’sinde meme büyümesi görülüyor. Bu durumda erkeklerde görülen meme kanserinin artış oranını git gide fazlalaştırdığını ifade ediyor. Kadınlara nazaran daha az görülse de erkeklerin de bu koyunu önemsenmemesin gerektiği belirtiliyor. Çünkü göğüs büyümesi erkeklerin meme kanserine yakalanma oranlarını yükseltiyor. Meme kanseri kadınlarda sık görülen bir hastalık olarak görülse de her yıl 1500 ile 2000 erkeğe meme kanseri teşhisi konulabileceği bildiriliyor. Yani her yüz erkekten birisi meme kanseri riskli altındadır. Üstelik erkeklerdeki meme kanseri kadınlara göre iki kat daha tehlikelidir. Çünkü erkeklerde meme dokusu çok olmadığından dolayı vücudun diğer bölüm ve organlarına yayılma durumu çok fazladır. Bu konuda herkes erkelerde meme kanseri olma olasılığına ihtimal vermediklerinden dolayı teşhis konusunda gecikmeler olup, sonucunda kötü sonuçlar doğurabiliyor. Ayrıca ailesinde meme kanseri görülen bir erkek meme kanseri tanısı alabilir.

Erkeklerde Meme Kanseri Belirtileri

   Erkeklerde meme kanseri belirtileri meme dokusunda ele gelen bir sertlik memede oluşan bir yara, meme ucundan kan ve akıntı gelmesi sertlik oluşması son olarak da koltuk altındaki sertlik şeklinde görülebilir. Bu nedenle erkekler vücudunun üst bölümleri meme ve çevresini düzenli olarak kontrol etmeleri ve herhangi bir şüpheli durum olması halinde hemen ilgili doktora giderek meme kanseri taraması yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca memenin birinde şişlik biri ise normal duruyorsa bu durumda meme kanserini en önemli belirtisidir. Şayet her iki memede şişik görünüyorsa bu tamamen hormonlardan kaynaklı bir durumdur. Yine de bu konu üzerinde de önemle durulması gerekir.

Erkeklerde Meme Kanseri Tanısı ve Tedavisi

   Erkeklerde meme kanseri tansı tıpkı kadınlarda olduğu gibi gerekli muayene kan tahlilleri ultrason veya mamografi ve çok gerekli ise ince ya da kalın iğne ile biyopsisi ile yapılmaktadır. Tanı konulduktan sonraki aşama ise kanserin kaçıncı evrede olduğu saptanır ve buna uygun cerrahi operasyon ya da diğer tedavi türleri le kanseri yok edilmeye çalışılır.

Erkekler Meme Kanseri Olmamak İçin Hangi Önlemler Almalılar

  Burada erken tanı ve teşhis hayat kurtarıcı bir seçenek olmaktadır. Özellikle ailesinde meme kanseri olan bir erkeğin bu hastalığa yakalanma riskinin olabileceğiniz göz önüne alarak kanser taraması ve yılda bir kez tüm kontrollerden geçmesi gerekmektedir. Erkeklerde meme büyümesi kanser riskini artıracağı için böyle durumla karşılaşması halinde hemen bir uzmana başvurup muayene olması gerekir.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Kemal Gündoğdu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Kemal Gündoğdu

Genel Cerrahi

Op. Dr. Kemal Gündoğdu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt