Yükleniyor
Meme Kanseri Belirtileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme Kanseri Belirtileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Meme Kanseri Belirtileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
  • Meme nodülleri 
  • Göğüste çukurlaşma 
  • Meme ucu darlığı
  • Meme ucundan akıntı 
  • Ağrı

Meme kanserini erken teşhis etmek genellikle tedaviyi kolaylaştırabilir. Düzenli mamogramlaraek olarak, memelerinizin şeklinin ve hissinin farkında olmak erken teşhis için önemlidir. Bazı meme kanseri semptomları en iyi mamografi ile görülür. Memenin nasıl göründüğü veya hissedilen değişiklikler gibi diğer semptomlar daha belirgin olabilir.
Bütün meme değişikliklerinin kanserden kaynaklanmadığını bilmek önemlidir. İyi huylu yani kanserli olmayan meme rahatsızlıkları meme kanserinden daha yaygındır. Bununla birlikte, meme değişikliklerinin kontrol edilebilmesi için sağlık uzmanınıza bildirmeniz önemlidir.

Meme nodülleri 

Meme nodülleri meme kanserinin en sık görülen semptomlarıdır. Bunlar genellikle sert ve ağrısızdır, ancak bazıları ağrılıdır ve tüm tümörler kanserli değildir. Ancak doktorunuzun hemen yeni kitleler ve topaklar olup olmadığını kontrol etmesi önemlidir. Kansere dönüşürse,ne kadar erken tespit edilirse o kadar iyidir.

Göğüste, köprücük kemiğinde, koltuk altlarında veya çevresinde şişlik
Göğüsteki şişlik köprücük kemiği, koltuk altları veya çevresinde şişmeye
neden olabilir ve kanser belirtisi olabilir. Bazı meme kanseri türleri meme şişmesine neden olabilir. Köprücük kemiği ve koltuk altı çevresinde şişlik ve yumrular, bu bölgelerdeki lenf bezlerine yayılmış meme kanserinden kaynaklanabilir. Meme ucunda bir yumru hissetmeden de şişlik oluşabilir. Şişme durumunda, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza haber verin.

Göğüste çukurlaşma 

Göğüslerinizde deri kalınlaşması başlarsa ve portakal kabuğu gibi görünürse hemen kontrol ettirin. Mastitten kaynaklanabilir. Bu enfeksiyon emziren kadınlarda daha sık görülür, ancak diğer kadınlarda da ortaya çıkabilir. Doktorunuz önce size antibiyotik tedavisi vermeyi seçebilir.
Bununla birlikte, yaklaşık bir hafta sonra semptomlar düzelmezse, yeniden kontrol gereklidir.Bu belirtiler inflamatuar meme kanserinden kaynaklanabilir. Bu meme kanseri türünde semptomlar enfeksiyon gibi görünebilir, ancak daha az yaygındır ve en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Meme ucu darlığı

Meme kanseri, içe dönük meme uçlarına neden olabilir. Meme uçlarınızda herhangi birdeğişiklik fark ederseniz, derhal doktorunuza danışın. Bu meme kanseri belirtisi olabilir. Ayrıca meme başı daralması yaşlanma ve kanser olmayan meme sorunlarında da ortaya çıkabilir.
Kırmızı, kuru, pullu veya kalınlaşmış göğüsler ya da meme uçları
Kırmızı, kuru, pullu veya kalınlaşmış göğüsler ya da meme uçları enfeksiyon veya tahriş belirtisi olabilir. Ancak meme kanseri de buna neden olabilir. Doktorunuzdan bu değişiklikleri en kısa sürede kontrol etmesini isteyin. 

Meme ucundan akıntı 

Meme ucundan süt gelmesi dışında her şey endişe vericidir. Genellikle bir yaralanma, enfeksiyon veya iyi huylu (kanserli olmayan) bir tümörden kaynaklanır. Ancak özellikle akıntınızkanlıysa meme kanserine yakalanabilirsiniz, bu nedenle doktorunuza kontrol ettirin. 

Ağrı

Çoğu meme kanseri meme veya meme ucu ağrısına neden olmaz, ancak bazıları ağrı yapar. Kadınlar genellikle adet döngüsü sırasında göğüs ağrısı ve rahatsızlık yaşarlar. Ayrıca mastitis gibi bazı kanserli olmayan meme rahatsızlıkları daha ani ağrılara neden olabilir. Bununla birlikte, şiddetli ya da kalıcı meme ağrınız varsa, doktorunuz bunu kontrol etmelidir. Kanser veya tedavi gerektiren hafif bir hastalığınız olabilir.
Meme sağlığı, yalnızca normal mamogramları değil, aynı zamanda memenin görünümü ve hissindeki değişikliklerin izlenmesini de içerir. Göğüslerinizi tanıyın ve herhangi bir değişikliği doktorunuza bildirin.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Kemal Gündoğdu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Kemal Gündoğdu

Genel Cerrahi

Op. Dr. Kemal Gündoğdu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler