Yükleniyor
Fizik Tedavi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fizik Tedavi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Fizik Tedavi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
  • Başarılı Bir Tedavi İçin
  • Sigarayı Terk Etmek Gerekir

Fizik Tedavi için öncelikle yapılması gereken bir uzman vasıtası ile hem Boyun Fıtığı hem Bel Fıtığı hem de Skolyoz Tanısı tedavi yaptırmaktır. Tedavinin ehil bir el vasıtası ile gerçekleştirilmesi çok mühimdir. Tedavinin başarılı olmasının en temel etkeni budur. Başarılı bir tedavi süreci işin uzmanından geçer.

Başarılı Bir Tedavi İçin

Hasta fizik tedavi sonrası kendine çok dikkat etmek zorundadır. Özellikle beden yapısında bulunan hem fazla miktardaki kilolarından hem de yağ kitlelerinden kurtulmanın yolunu bulmalıdır. Bunun için yağlarını yok edecek hareketleri yerine getirmelidir. Kilo vermelidir. Fizik tedavinin başarısı hastanın kafasında bunu bitirmesinden geçmektedir. Bu da ancak azim ve sebat ile gerçekleşir.

Fizik tedavinin peşinden vücut sıcaklığı iyi muhafaza edilmelidir. Özellikle bir müddet istirahat tavsiye edilmektedir. Dinlenen bir bedenin ısısı da korunmalıdır. Mümkün mertebe bedeni doğal seyrinde korumak gerekir. Oturma eylemi esnasında vücudun konumu korunmalıdır. Bedenin şekli hep doğal kalmalıdır.

Sigarayı Terk Etmek Gerekir

Fizik tedavinin başarısı nasıl ehil olan bir uzman eli ve gözetimi ile denetim şeklinde yapılır ise başarılı olur. Bilinen bu hakikatten hareket ile asıl başarı hastanın kendisinde biter. Kişi kendisinin doktorudur prensibinden hareketle hasta tedavi sonrası şartlara riayet etmek zorundadır. Sigara bedenin en temel düşmanlarındandır. Fizik tedavinin özellikle cerrahi ayağında operasyon bölgesinin yapışkan bir kitleye dönüşmemesi için sigara kesinlikle terk edilmelidir.

Fizik tedavi sonrası vücut hareketlerinin kontrol edilmesi lazımdır. Ani hareketlerden kaçınmak en doğru olanıdır. Kasların ve omuriliğin ani gerilme ve kasılmalarını önlemek gerekir. Bunun için bel ve boyuna yük binecek hareketler yapılmamalıdır. Eğilme eylemi kesinlikle bele yük binecek şekilde değil de bacaklara yükü verecek şekilde yapılmalıdır. Yüksek bir yerden alınması gereken bir nesne için kesinlikle uzanma eylemi gerçekleştirilmemelidir. Ya bir yükselti aracı ya da başka birinin yapması ile eylem halledilmelidir.

Spor yapılır iken asıl olan düz olan tabanlı bir spor ayakkabısı tercih edilmesidir. Aynı zamanda sporun haddinden fazla kasları yormaması da önemlidir. Hasta fazla kilolu eşyaları taşımaması gerekir. Fizik tedavi sonrası en fazla iki kiloluk bir cismi kaldırmasına müsaade edilir. Uzun süreli ayakta durmak da uzun süreli oturmak da hastanın dikkat etmesi gereken şeyler arasında yer alır.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. İbrahim Çiftçi için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. İbrahim Çiftçi

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Uzm. Dr. İbrahim Çiftçi Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt