Yükleniyor
İmplant Neden Yaptırılmalı?

İmplant Neden Yaptırılmalı?

  • İmplant Neden Yaptırılmalı?
  • İMPLANT TEDAVİSİ NEDİR ?
  • DENTAL İMPLANTLAR DOĞAL GÖRÜNÜM SAĞLAR MI?
  • İMPLANT TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANABİLİR?
  • İMPLANT TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANMAMAKTADIR?
  • İMPLANT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
  • İMPLANT TEDAVİSİ SIRASINDA ACI ÇEKİLİR Mİ?
  • İMPLANT TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?
  • İMPLANT TEDAVİSİNİN BAŞARISIZ OLMA DURUMU VAR MI?

İMPLANT TEDAVİSİ NEDİR ?

İmplant tedavisi eksik dişleri kalıcı olarak değiştirmek için en güvenli seçenektir. Diş implantları da doğal dişlerin işlevlerini ve hissini sağlayabilmektedir. Tek diş veya daha fazla diş eksik olduğunda implant sizi için mükemmel bir alternatiftir.  Sonuçları ise oldukça doğaldır ve kesin sonuçlar doğurur. İmplant kullanan birçok hasta implantları olduğunu bile zamanla unutmaktadır.  Diş implantları ayrıca kemik yapısını korurken diş değişimi gibi ağız sağlığı ve ağız içerisinde oluşan sorunları da önleyebilmektedir.

DENTAL İMPLANTLAR DOĞAL GÖRÜNÜM SAĞLAR MI?

Dental implantlar tıpkı doğal dişin işlevini görmektedir. Ağız, diş ve çene cerrahları tıbbi dereceli titanyum ile implantı diş eti dokusunun altına yerleştirmektedir.  Zamanla da diş implantı doğal olarak kemiğe kolaylıkla entegre olmaktadır.

İMPLANT TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

İmplant tedavisi 18 yaş üzeri, çene ve kemik gelişimini tamamlamış olan tüm bireylere uygulanabilmektedir.  Tedaviden öncede çekilecek olan röntgenle de çene yapısının implanta uygun olup olmadığı belirlenmektedir.  Şeker hastalarında da tedaviden önce şekerlerinin kontrol altına alınması gerekmektedir.  İmplanttan önce kan sulandırıcılarında kesilmesi gerekmektedir. Kemik erimesi bulunan hastalarda da uygun tedavi tamamlanarak yapılmaktadır.

İMPLANT TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANMAMAKTADIR?

İmplant tedavisi baş ve boyun radyoterapisi almış bireyler ile kemik gelişimini tamamlamış kişilere uygulanmaması önerilmez. Sigara kullan kişilerde ise ağız içindeki yaraların iyileşmesini geciktirdiği için implant başarısını düşürmektedir.  Çok fazla sigara kullanan bireyler için implant tedavisi için uygun değildir. Diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkları bulunan bireylerin ise durumları doktorlar tarafından değerlendirilmeli ve bu duruma göre tedavi planı oluşturulmalıdır.

İMPLANT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İmplant tedavisinden önce hastaya hafif sedasyon (yatıştırıcı ilaç) verilmektedir.  İşlemden öncede gerekli ön muayeneler ve röntgen çekimi yapılır.  Çene kemiklerinin ve kalan dişlerinde ölçümleri ile implantın ölçümleri belirlenir.  

Tek aşamalı işlemlerde implant yerleştirilir ve sonrasında geçici başlık takılır.  İki aşamalı işlemlerde ise dental implant takıldıktan sonra üzeri diş eti ile kapatılır ve ardından da iyileşme beklenir. Her iki durumda da geçici bir köprü takılarak alt çene için 3 ay üst çene içinde 6 ay bir iyileşme süreci yaşanacaktır. Dental implantla hasta güvenle ağrısız bir şekilde yer ve içer.

Zirkonyum implantlar titanyumdan yapılmış olan implantların direncini artırmaktadır. Özellikle dar çene kemiği dayanıklılığını artırır. Titanyumdan ise dayanıklılık haricinde bir farkı yoktur.  Zirkonyum aynı zamanda diş kaplamasında da kullanılabilmektedir.  Doğal dişe de çok bir görünümü vardır. Bu yüzden estetik bir görünümde sağlamaktadır. Zamanla renk değişikliği yaşamadığı gibi vücuda da kimyasal bir zararı yoktur.

İMPLANT TEDAVİSİ SIRASINDA ACI ÇEKİLİR Mİ?

Cerrahi bir operasyon olan implant tedavisinden önce hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır ve bu yüzden hasta operasyon sırasında herhangi bir acı veya ağrı çekmemektedir.  Tedaviden sonra ve anestezinin etkisi geçtikten sonra hafif ağrılar hissedilir.  Bu ağrılar normal karşılanmalıdır ve basit ağrı kesicilerle bu ağrıya müdahale edilebilir.

İMPLANT TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

İmplant hastanın ağız, diş ve çene yapısına göre ortalama 3 ayda tamamlanmaktadır.  Bu süreçte de yapay diş kökünün çene kemiğine kaynaması için beklenen süredir. Hastadan hastaya ise bu süre değişlik gösterebilmektedir.

İMPLANT TEDAVİSİNİN BAŞARISIZ OLMA DURUMU VAR MI?

İmplant uzun süreli bir tedavi olduğu için başarısızlık durumda hastanın moral ve motivasyonu olumsuz etkilemektedir. Ancak diş implantları yüksek başarı oranına sahip bir işlemdir.  Yaklaşık yüzde 5 işlemler başarısızlıkla sonuçlanabilir.  Diş implantı tedavisinin başarısız olmasının ise çeşitli sebepleri vardır. Diş eti hastalıkları, kötü diş bakımı, aşırı sigara kullanımı, yetersiz çene kemiği gibi faktörlerde başarısızlığın nedenleri arasındadır. Ancak ön muayene de bu tür bilgiler verilmektedir ve daha sağlıklı ilerlemek için doktorunuzun tavsiyesini dinlemeniz yeterli olacaktır.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Doktorları - Ücretsiz Randevu Almak İçin Tıklayın.

#implant #healthy #denta #sağlık #doctor #doctor 

 

#dental treatment #diş tedavisi
Bu makaleyi yazmış olan, Urology And Surgery için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Urology And Surgery

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Urology And Surgery Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt