Yükleniyor
Türk Kahvesi Gece İçilir Mi? Türk Kahvesi Zararları ve Yararları

Türk Kahvesi Gece İçilir Mi? Türk Kahvesi Zararları ve Yararları

 • Türk Kahvesi Gece İçilir Mi? Türk Kahvesi Zararları ve Yararları
 • Türk kahvesi gece içilir mi?
 • Türk Kahvesi Zararları Nelerdir?

Türk kahvesi Türk evlerinin olmazsa olmazlarından birisidir. Misafir geldiğinde, özel ve önemli günlerde ve toplantılarda sıkça tüketilir. Her ne kadar masum olsa da bazı konularda ciddi rahatsızlıklara neden olabilmekte.

Türk kahvesi gece içilir mi?

İçeriğinde bulunan kafein nedeni ile sıkça sorulan bir sorudur. Özellikle sınava hazırlanan gece iş başı yapanların merak ettiği sorunun cevabı tamamen kişiden kişiye değişmektedir.

Gece Türk kahvesi içilmesinin temel sebebi uyku ile başa çıkmak ve yapılması gereken işleri daha rahat bir şekilde yapmaktır. Türk kahvesi içeriğinde kafein bulunması nedeni ile ilk zamanlarda sorunsuz şekilde uyku açıcı görevi görür ancak ilerleyen zamanlarda ne kadar yorgun olursanız olun uyuyamama problemlerine neden olacaktır.

Halsizlik, baş ağrısı, yorgun olunmasına rağmen uyuyamama, konsantrasyon kaybı gibi sorunlar gece içilen Türk kahvesi veya alınan kafein nedeni ile olmaktadır. Bu nedenle gece aldığınız kafein oranına ve uyku düzeninize oldukça dikkat etmeniz gerekmekte.

Türk Kahvesi Zararları Nelerdir?

Her ne kadar tadı ve falı ile kalpleri çalmayı başarıyor olsa da elbette Türk kahvesinin de zararları bulunmakta. Neredeyse her Türk evinde sıkça tüketilen Türk kahvesi zararları nelerdir?

 • Mide rahatsızlıkları.
 • Hazımsızlık problemi.
 • İştah kapanma problemi.
 • Uykusuzluk problemi.
 • Artan sinir problemi.
 • Kalpte ritim bozuklukları.
 • Zayıflayan bağışıklık sistemi. 

Mide Rahatsızlıkları 

Türk kahvesini fazla tüketmek mide de yaşanacak problemlere öncülük etmektedir. Sıkça Türk kahvesi içen kişilerde ülser, reflü ve gastrit gibi mide rahatsızlıkları görülebilmektedir. Sindirim sistemine olan zararı nedeni ile mide asit oranının da ciddi anlamda artmasına neden olur.

Hazımsızlık Problemi 

Türk kahvesini aç karnına içmek hazımsızlık yaşamanıza neden olacaktır. Başlarda mide bulantısı ile başlayacak olan bu sorun ilerleyen dönemlerde mide de yanmaya evrilecektir.

İştah Kapanma Problemi 

Türk kahvesini yemekten önce ve aç karnına tükettiğiniz zaman tokluk hissi ile karşılaşırsınız. İçeriğinde bulunan etken maddeleri nedeni ile doygunluk hissi veren Türk kahvesi kilo verme konusunda da kullanılmaktadır ancak bu şekilde kullanım biraz önce bahsettiğimiz Hazımsızlık problemlerine yol açacaktır.

Uykusuzluk Problemi 

Türk kahvesi içen kişiler içeriğinde bulunan yüksek miktarda ki kafein nedeni ile uyku problemleri çekmektedir. Uzun kullanımda ne kadar yorgun olursanız olun uyumanıza izin vermeyen kahve, dikkat dağınıklığına da davetiye çıkartmaktadır.

Artan Sinir Problemi

Türk kahvesi içeriğinde bulundurduğu etken maddeler nedeni ile kişilerin sinirlerini ve duygu durumlarını değiştirebilmekte. Hiç sinir yaşamayan kişilerde bile yüksek dozda sinir problemi görülebilmekte.

Kalpte Ritim Bozukluğu 

Türk kahvesi kalp hastalıklarına yol açabilmekte. Özellikle kalp ritminin bozulmasına neden olan Türk kahvesi. Uzun kullanım sonucunda kalp krizi ile sonuçlanacak olan bir son hazırlayabilmektedir.

Zayıflayan Bağışıklık Sistemi

Kahve bağımlısı olan kişilerde genel olarak zayıf bir bağışıklık sistemi gözlemlenmekte. Vücuda gereğincen fazla ve ihtiyaç duyulmayan kafeinin girmesi bu duruma neden olmakta. Kafein miktarı arttıkça vücut içerisinde bulunan vitaminlerde de ciddi anlamda azalma görülür. Türk kahvesi zararları arasında yer alan bağışıklık sistemi zayıflığı belki de en tehlikeli zararıdır.

Türk Kahvesi Faydaları Nelerdir?

Her ne kadar zararları pek çok olsa da doğru kullanımda fayda sağlayabilmekte. Peki, Türk kahvesi faydaları nelerdir?

 • Azalan stres.
 • Enerji artışı.
 • Metabolizma hızında artış.
 • Yaşanan tokluk hissi.
 • Güçlenen hafıza.
 • Karaciğere fayda sağlar. 

Azalan Stres 

Türk kahvesini doğru oranda kullanmak stresi en aza indirecektir. Yapılan araştırmalar Türk kahvesini doğru oranda içen kişilerin içmeyen kişilere oranla %40 daha az depresyona yakalandığını kanıtlamakta.

Enerji Seviyesinde Artış

Güne daha enerjik başlamak ve yaptığı işten keyif almak isteyen kişiler kahvaltıdan hemen sonra Türk kahvesi tüketebilir. Bu tüketim Enerji miktarınızı doğru şekilde arttıracak ve vücudunuza şok etkisi yaracaktır.

Metabolizma Hızında Artış

Şekersiz Türk kahvesi doğru şekilde kullanıldığı zaman Metabolizma hızında artış gösterebilmekte. Az Türk kahvesi kullanan kişiler Türk kahvesi kullandıklarında Metabolizma hızlarındaki artışı kolaylıkla gözlemleyebilmektedir.

Tokluk Hissi Yaşatması

Türk kahvesi tokluk hissi vermekte, bu her ne kadar fayda olarak görülse de yanlış şekilde uygulandığında tamamen sorunlara yol açmakta. Ara öğünlerde Türk kahvesi içerek Ana öğünlerde daha az yemek yiyebilirsiniz.

Hafıza Güçlenmesi

Yapılan araştırmalar düzenli ve aşırıya kaçmadan Türk kahvesi tüketen kişilerin hafızlarında ciddi oranda artış olduğunu ortaya sunmakta. Türk kahvesi içen kişiler içmeyen kişilere oranlara geçmişi daha rahat ve daha detaylı hatırlayabilir.

Karaciğere Fayda Sağlar

Karaciğer yağlanması sorunu son zamanlarda artan kilolar nedeni ile büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Türk kahvesi karaciğer etrafında oluşan yağlanmaya karşı savaş açacaktır. Söz konusu Siroz hatalığına yakalanma riskini de yarı yarıya düşürme olanağı da bulunmakta.

Türk kahvesinin faydaları ve Türk kahvesinin zararları başlıklarını sizler için derledik. Sağlığınız için her şeyin bir dozda kalması gerektiğini lütfen unutmayın.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Ayşenur Yılmaz için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Ayşenur Yılmaz Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler