Yükleniyor
Sağlıklı Yaşam İçin 10 Altın Kural

Sağlıklı Yaşam İçin 10 Altın Kural

 • Sağlıklı Yaşam İçin 10 Altın Kural
 • 1. Dengeli Beslenin
 • 2. Alkolden ve Sigaradan Uzak Durun
 • 3. Uyku Düzenini Ayarlayın
 • 4. Egzersiz Yapın
 • 5. Güneş Işınlarına Dikkat
 • 6. Beyninizi Zinde Tutun
 • 7. Kendinizi Kontrol Edin
 • 8. Temizlik Önemlidir
 • 9. Aşılanmayı İhmal Etmeyin
 • 10. Stresle Mücadele

Sağlıklı yaşam için hepimizin dikkat etmesi ve uygulaması gereken yerler var. Uzun bir ömürden çok sağlıklı bir ömür adına yapabileceğiniz birkaç basit uygulamalar sayesinde hayatınızın kalitesini arttırabilirsiniz. Bu şekilde hem zihinsel hem de bedensel olarak sağlıklı yaşama ulaşabilirsiniz.

1. Dengeli Beslenin

Günün başlangıcını sağlam bir kahvaltı ile başlamanız sağlıklı yaşam için başlangıç niteliğinde rutine oturtmanız gerekenlerin başında gelir. Ayrıca mevsim meyveleri ve sebzelerini tüketmek önceliklerinizden biri olsun. Gününüzü dilimlere ayırarak 3 ana öğün yanında 3 ara öğün de oluşturun. Bu sürecin içerisine de bol su takviyesini ekleyin. Yağ oranı az, protein ve karbonhidrat dengesi korunmuş besinler tercih etmelisiniz.

2. Alkolden ve Sigaradan Uzak Durun

Bazı alışkanlıklar vardır, kurtulmak oldukça zordur. Ancak hem kaliteli hem de sağlıklı yaşam için yapmanız gerekenlerin en temelinde sigara ve alkolden uzak durmanız gerekir. Her ikisi de kan dolaşımını ciddi etkileyecek ve solunum sisteminin, dolaşım sisteminin dengesini bozarak kansere kadar gidebilecek riskler barındıracaktır.

3. Uyku Düzenini Ayarlayın

Günlük vücut saatinizin ve bağışıklık sisteminizin dengesini korumanız çok önemlidir. Vücudunuzu uyku ile ödüllendirerek bunu sağlayabilirsiniz. Kaliteli bir uyku ile kesintisiz uyuyarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bundan mahrum olmanız halinde bağışıklığınız düşebilir, vücudunuz hastalıklara açık bir hale gelebilir.

4. Egzersiz Yapın

Vücut gündelik hayatınızın ritmini ve düzenini yakalayabilmek için, bununla mücadele edebilmek için hem dinç hem zinde kalmalıdır. Ayrıca yediklerinizin yakılabilmesi vücudunuzdan zararlı toksinlerin atılabilmesi için de faydalıdır. Günde on dakikalık kısa koşu, yürüyüş ya da egzersiz dahi bu kaliteyi yakalamanız için yeterli olacaktır.

5. Güneş Işınlarına Dikkat

Bildiğiniz gibi güneş ışınları D Vitamini deposudur. Kanser ve yaşlılık sebebi olacak güneş ışınlarına sabah ve akşam saatlerinde maruz kalarak D vitamininden faydalanmak daha sağlıklı olacaktır. Aldığınız D vitamini sayesinde bağışıklık sisteminiz güçlenecek.

6. Beyninizi Zinde Tutun

Temel zeka oyunları ve bulmacalar zihni aktif tutan birkaç yoldan biridir. Vücut yorgunluğu gibi zihin yorgunluğu da olabilir. Bu yüzden zihniniz yorulduğunda bırakmanız da gerekir. Ayrıca her gün yarım saat okuyacağınız kitap, yemeklerinize ilave edeceğiniz bazı baharatlar, safran, tarçın zerdeçal gibi, beyninizin aktif ve zinde kalmasını sağlayacaktır.

7. Kendinizi Kontrol Edin

Özellikle vücudunuzla baş başa kaldığınız duş zamanlarınızda vücudunuzu kontrol etmeniz ve tespit edeceğiniz normal dışı bir yumru, ben gibi şeyler görmeniz halinde mutlaka doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

8. Temizlik Önemlidir

Vücudunuzun Temizliği sağlığınız için çok önemlidir. İki günde bir banyo yapmayı ihmal etmemeniz gerekir. Bunun dışında gündelik hayatta da sık sık ellerinizi sabunlamanız, dış etkenlerden sizi koruyacak ve hastalıklardan uzak tutacaktır. Bunu ihmal etmeyin ve uygulamayı alışkanlık haline getirin.

9. Aşılanmayı İhmal Etmeyin

Artık gündelik hayatımıza oturan aşı, sadece çocuklar için değil yetişkinlerin de dikkat etmeleri gereken bir husustur. Her yıl azımsanmayacak derecede ölüm vakalarına ulaşan ve hepimizi etkileyen gribe karşı aşı olmak gerekir. Kronik rahatsızlıkları olanlar için ayrıca hekiminize danışarak da öneri alabilirsiniz.

10. Stresle Mücadele

Stresle mücadele, günümüz hayatında yoğun iş ve hayat baskısı sebebiyle önemi her geçen gün artmakta. Bununla mücadele edebilmek için çeşitli yollar bulunmaktadır. Bunlardan birini, size en uygun ve faydasına ulaşabildiğiniz birini tercih ederek yola başlayabilirsiniz. Sizin için faydası olmayan bir seçim yaptıysanız başkasına geçerek denemeye ve stresle mücadeleniz başarılı olana kadar da bir sonrakine geçmeyi unutmayın. Bunlardan bazıları, müzik dinlemek, yoga yapmak, meditasyon yapmak, gülmek, yürümek, koşmak, arkadaşlarınızla vakit geçirmek olabilir. Her neyi seçerseniz seçin mutlaka size uygun ve faydalı olanı bulun.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Sena Kemaloğlu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Sena Kemaloğlu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt