Yükleniyor
Obeziteye Sahip Gençlerin Felç Olma Riski ve Önleyici İpuçları Nelerdir?

Obeziteye Sahip Gençlerin Felç Olma Riski ve Önleyici İpuçları Nelerdir?

  • Obeziteye Sahip Gençlerin Felç Olma Riski ve Önleyici İpuçları Nelerdir?
  • Ergenlerde obezite ve felç
  • Gençler arasında obeziteyi yönetmek için bazı ipuçları:

Obezite, bedende aşırı yağ birikimi ile ortaya çıkan ve vücut kitle indeksinin (BMI) 25 veya daha fazla olmasına neden olan bir durumdur. Obezite, çeşitli sağlık sorunlarının gelişmesiyle ilişkilendirilmiştir. Dünyanın her tarafında insanlar obeziteden şikayetçilerdir ve onu önlemek veya kontrol altına almak için çeşitli yöntemler arıyorlar. Genetik, polikistik over sendromu hastalığı (PCOS) ve hipotiroidizm gibi farklı faktörler buna neden olabilir.

Ergenlerde obezite ve felç

İnsanlar, sağlık sorunlarının oluşmasında obezitenin varlığına yabancı değildir. Bu durumun sonuçlarını daha iyi anlamamıza yardımcı olmak için her gün araştırmaya dayalı bilgiler ortaya çıkıyor. American Heart Journal'da yayınlanan "1.9 Milyon 12-20 yaş aralığında insanın Vücut Kitle İndeksi ve Genç Yetişkinlikte İnme" adlı yeni bir araştırmaya göre, genç insanlar arasında obezitenin onları felç olma riski ile karşı karşıya getireceğini öngörüyor. Çalışmanın yazarlarından birisi olan Gilad Twig, "Araştırmalarımızda ortaya çıkan sonuçlar, ergenlik döneminde normalden yüksek ve aşırı yüksek BMI'nin tedavi edilmesi gerektiği ve önlenmesinin önemli olduğunu vurguluyor" dedi. Bay Gilad, "Araştırmalarımızın sonuçlarına bakıldığında daha fazla vücut kitle endeksine sahip olan kişilerde felç riskinin hem erkekler hem de bayanlar için aynı düzeyde olduğunu ortaya çıkaran ilk çalışmadır.

Gençler arasında obeziteyi yönetmek için bazı ipuçları:

1-Fiziksel aktiviteyi herzaman teşvik edin: Fiziksel aktivitelerin çok az olması veya hiç olmaması, insanların genel sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu aynı zamanda kardiyovasküler hastalık, kas ve kemik problemleri ve obezite gibi sağlık sorunlarının gelişmesine de imkan sağlar. Bu durumun olmasını önlemek için, gençlerin düzenli bir egzersiz programı izlemeleri ve spor, meditasyon, yürüyüş ve egzersizler gibi aktivitelere katılmaları teşvik edilmelidir.

2-Dengeli beslenmeyi teşvik edin: Gençler genellikle hazır yiyecek yemeği tercih ederler. Ancak işlenmiş yiyecekler ve şekerin fazla tüketimi obeziteye ve sağlıksız kilo alımına neden olacaktır. Hastalıkları vücuda yaklaştırmamak için sağlıklı ve dengeli beslenme şarttır ve gençler teşvik edilmelidir.

3-Sağlıklı bir uyku döngüsünü teşvik edin: Bazı çalışmalar, sağlıklı uyku olmamasının bunun eksikliğinin kilo alımı ve obezite oluşumu ile bağlantılı olabileceğini göstermiştir. Bazı Amerikan bazlı çalışmalarda "Yetersiz uyku alan kişiler obeziteye karşı savunmasız duruma düşer mi?" ismiyle bu tür bir çalışma ortaya çıkardılar ve bu durumun obeziteye karşı etkileri araştırıldı, Bu durum hiç de göz ardı edilemeyecek kadar önemli olduğu ispatlanmıştır.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Sena Kemaloğlu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Sena Kemaloğlu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt