Yükleniyor
Obezite Tedavi Yöntemleri (Diyet - Ameliyat ve Akupunktur)

Obezite Tedavi Yöntemleri (Diyet - Ameliyat ve Akupunktur)

  • Obezite Tedavi Yöntemleri (Diyet - Ameliyat ve Akupunktur)
  • Diyetle Zayıflama
  • Obezitede Ameliyatla Tedavi
  • Obezite Tedavisinde Akupunktur

Obezite son dönemlerin en yaygın hastalıklarından biridir. Obezite aldığımız kalorilerin verdiğimiz enerjiye göre daha fazla olması halidir. Obezite nin oluşma sebebi genelde genetiktir. Ancak sağlıksız beslenmeye de bağlı olduğu olmuştur. Obezite dünya çapında salgın hastalık niteliğini taşıyor.

Eğer bedeniniz kilo alımına meyilliyse hazır yiyecekler, sağlıksız fastfoodlar, abur cuburlar ve hareketsiz ise yaşam sizin kilo almanıza neden olacaktır. Unutmamalı ki kilo almak her zaman kolaydır. Ancak vermek çok meşakkatli bir yoldur. Obezitede birçok tedavi yöntemleri vardır. Burada bu tedavi yöntemlerinden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Diyetle Zayıflama

Ciddi anlamda bir obeziteniz varsa burada bir hekime başvurmanız gerekiyor. Hekiminiz size gerekli gördüğü şekil ilk olarak diyet olacaktır. Bu diyetle genelde aç kalmamanız hedeflenir. İlk zamanlar zorlansanız da zamanla alışırsınız. Kilosu normal sınırların az üstünde olanlar, çok üstünde olanlara göre daha yavaş kilo verirler. Yani 80 üzeri kilolu insanlar daha çabuk kilo verir. Burada pes etmeden devam etmeniz gerekiyor. Az bir sabırla siz bile kendinize inanamayacaksınız. Diyet esnasında tuz, şeker ve glutenli besinler tamamen bırakılıyor. Bunlar ödem atımını zorlayan besinler olduğu için tartıda bir fark göremezsiniz.

Obezitede Ameliyatla Tedavi

Ameliyat obezite tedavisinde en son yoldur. Ameliyat genel olarak hastaların kalp, şeker, tansiyon gibi kronik rahatsızlıkları olduğu zaman hekiminiz tarafından tavsiye edilir. Sizinde kabul etmeniz durumunda ameliyata alınırsınız. Obezite ameliyatı midenin bir kısmının alınmasıyla meydana gelir. Mideniz ameliyattan sonra küçüldüğü için yeseniz bile kilo almazsınız. Yalnız bu ameliyatı olanlar eskisi gibi yeme düzeni olmaz. Bir müddet yine hekiminizin söylediği yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Obezite Tedavisinde Akupunktur

Akupunktur eskilerden günümüze kadar gelen geleneksel bir tedavidir. Bazı hastanelerin akupunktur bölümleri mevcuttur. Buraya gittiğinizde sizin kısa öz geçmişinizi istiyorlar. Daha sonra bedeninizin belirli bölgelerine ufak iğneler batırarak uyarı veriyorlar. Bu işlem 30dk kadar sürüyor. Daha sonra sadece kulaklarınızdaki uyarı bölgelerine iğneli bant yapıştırıyorlar. Ve 1 hafta bunlar kulaklarınızda kalıyor. Bununla birlikte diyet listesi veriliyor. Tabi uyarılardan dolayı acıkmıyorsunuz. Ve sürekli ödem atmaya başlıyorsunuz. Acıkma hissi geldiğinde kulaklarınıza dokunmanız yeterli oluyor. İnanması güç ama inanılmaz bir yöntem diyebiliriz. Akupunktur diğer hastalıklardan, astım, bronşit, sigara bırakma, horlama, şeker gibi hastalıklara da iyi geldiği biliniyor.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dyt. Yasin Koçak için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dyt. Yasin Koçak Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler