Yükleniyor
Sivilcelerden Nasıl Kurtulursunuz?

Sivilcelerden Nasıl Kurtulursunuz?

 • Sivilcelerden Nasıl Kurtulursunuz?
 • Akne nedir?
 • Akneli cilt bakımı nasıl yapılır
 • Akne tedavisi nasıldır?
 • Hangi ev ilaçları ve doğal ilaçlar yardımcı olabilir?
 • Akne, kural olarak, hormonal seviyelerdeki değişiklikler nedeniyle oluşur, bu yüzden bu kadar yok edilemezler.
 • Sivilce, masum siyah noktalardan ürkütücü kistlere kadar birçok şekilde gelir.
 • Akneli ciltler özel, nazik bakım gerektirir.
 • Akne iki şekilde tedavi edilebilir: evde düzenli cilt bakımı yaparak veya güçlü tıbbi ve hatta cerrahi ilaçlar kullanarak.

Akne nedir?

Akne veya tıbbi olarak akne, cildin arızalanmasının bir sonucudur. Ölü hücreler ve sebum kıl folikülünden çıkışı engeller (burası yağ bezinin bulunduğu yerdir), ancak bakteriler oraya girebilir. Bu tıkanmış gözenekler besinle doludur ve bu nedenle bakteriler çoğalmaya başlar ve bir iltihap yani sivilce oluşturur. Çoğu zaman sivilce yüze, sırta ve göğüse yayılır.

Akne en sık görülen cilt rahatsızlığıdır. Bununla başa çıkmak bazen zordur, ancak mümkündür.

Hormonlar:

Her şeyden önce, sivilce ile ilgili bir sorun hormonlarHasta eğitimi: Akne (Temel Bilgilerin Ötesinde)... Cildin o kadar bol yağ üretmesine neden olan hormonlardır ki gözeneklerin onu çıkarmak için zamanı yoktur.

Genellikle tüm bunlar ergenlik döneminde olur ve en fazla 30 yıl geçer, ancak her zaman değil. Bazen bu, hormonal arka planın (genetik olarak belirlenen) özellikleri, bazen hastalıklar tarafından engellenir.

Şanssızsanız, ergenlik, hormonlar yükseldiğinde, çoktan geçti ve akne kaldıysa, büyük olasılıkla tüm aktif yaşamınız boyunca sizinle birlikte olacaklar ve onlarla yaşamayı öğrenmeniz gerekecek.

Yanlış makyaj:

Yağlarla yapılan her şey akne geliştirme riskini artırır. Çok agresif temizlik maddeleri de zararlıdır. Bu nedenle hafif, su bazlı ürünler kullanın ve sivilceleri ovalamayın.

Gıda:

Kabul edelim, araştırmalar yemeğin bununla hiçbir ilgisi olmadığını gösteriyor. Bazı insanlar için akneye neden olmak için tatlı veya süt ürünlerinden vazgeçmek yeterlidir. Bu yüzden sadece deneyin. Sizin için de işe yarayacak.

Stres:

Stres doğrudan hormonal sistemle ilgili olduğundan, sürekli kaygı ve kaygı cildin durumunu daha da kötüleştirebilir. Yani, gerginseniz ve ertesi sabah sivilcelerle kaplıysanız, bu kötü olsa da normdur.

Sivilce nedir?

Akne tamamen sıra dışı bir şeydir, çünkü yalnızca birçoğu vardır ve aynı anda bir kişide birkaç tür büyüyebilir.

Bazı akne türleri aslında sadece bakteriyeldir. Enfeksiyon ve bazıları yıldırım hızıyla ortaya çıkar, dokuları nekrotize eder ve sistemik ile ilişkilidir. Ama şimdilik yaygın sivilce hakkında konuşacağız.

Açık komedonlar:

Ne siyah noktalar denir. Bu noktalar bir kibrit başından daha büyük ve neredeyse bir santimetre derinliğinde olabilir.

Siyahtırlar çünkü hava ile temas ederler ve oksitlenirler ve düşündüğünüz gibi kirden dolayı değildirler. Bazen siyaha kararmazlar, örneğin koyu sarı kalırlar.

Kapalı komedonlar: 

Anlamı açık olanlarınkiyle aynıdır. Ancak yüzey hala ince bir deri tabakasıyla kaplı olduğu için içindekiler oksitlenmez ve beyaz kalır.

Papüller:

Üzerinde beyaz lekeler olmayan küçük kırmızı yumrular. Bazen acıtırlar. Deri altı akne olarak da adlandırılırlar.

Püstüller:

Standart bir sivilce gibi görünüyorlar: kırmızı bir iltihaplı alan ve ortada önce sıvı olan ve sonra sertleşen beyaz bir çubuk var (ipucu: sıvıya dokunmamak daha iyidir). Bu çubuğun bileşimi irindir, bu yüzden orada sizi iyi bir şey beklemiyor.

Nodül:

Derinin derinliklerine gömülü ve üzerinde çıkıntı yapan sert nodüller. çok zarar verebilirler kaşıntı ve rahatsızlığa neden olur.

Bu en zor sivilce türüdür. Deri altında doğaçlama yöntemlerle ulaşılamayan çok sayıda nodül vardır. Bu kistlerin oluşumuna neden olabilir. 

Bebeklerdeki sivilce:

Tedavi edilmesi veya dokunulması gerekmeyen sivilceler vardır: Bebeklerde oluşur ve herhangi bir müdahale gerektirmez ve ne kadar hızlı olursa, ebeveynler ona o kadar az ilgi gösterir.

Akneli cilt bakımı nasıl yapılır

Yani sivilce ne olursa olsun, cildin yine de bakıma ihtiyacı var. Akne tedavisi ve cilt bakımının aynı şey olmadığını unutmayın.

 • Temizleyiciler; Nemlendirilmiş yüze ve sivilceden etkilenen diğer bölgelere günde iki kez temizleyici ile nazikçe masaj yapın, ardından iyice durulayın.
 • Kendinizi asla ortak bir havluyla kurulamayın. Bir paket küçük mendil satın alın, sıcak suda yıkayın ve tek kullanımlık eşyaları değiştirmek için iyice ütüleyin.
 • Fırçalar; Sadece hafif sivilceler için ve haftada bir defadan fazla kullanmayın. Küçük parçacıklarla seçin ve dikkatlice çıkarın.
 • İlaçları temizledikten sonra etkilenen bölgeye nazikçe uygulayın.
 • Duş jellerini ve sabunları günde bir kez yumuşak bir bezle uygulayın. Daha sık yıkıyorsanız, sadece su kullanın.

Akne tedavisi nasıldır?

Sadece patlamış bir sivilceden kurtulmakla kalmayıp, genel olarak sivilce oluşumunu da azaltan ciddi bir tedaviden bahsedersek, o zaman yüzdeki maskeler ve yulaf ezmesinden daha güçlü topçulara ihtiyaç vardır.

Bunu yapmak için şunları uygulayın:

 • Antibiyotikler: Ayrıca hem lokal (yani cilde uygulanır).
 • Retinoidler: bunlar kullanılan maddeler dışa doğru Akne.
 • Oral kontraseptifler: Sadece kadınlara reçete edilirler ve bu haplar, hormonal arka planı tamamen değiştirdikleri için cildin durumunu ciddi şekilde iyileştirebilir.
 • İzotretinoin: Özellikle ciddi durumlarda reçete edilir, çünkü ciddi yan etkileri vardır. Etkileri İzotretinoin kapsülleri (Roakkutan): ışığa duyarlılık ve kuru boğazdan saldırganlık, mide bulantısı ve baş ağrısına kadar. Kadınlar bu ilacı kullanırken bile hamile kalmamalıdır (fetüsü etkiler). Ama etkisi çok iyi ve fark edilir. Tabii ki, doktor bunu reçete eder.

Hangi ev ilaçları ve doğal ilaçlar yardımcı olabilir?

 • Doğal sivilce için çareler:
 • Çay ağacı yağı.
 • Sığır kıkırdağı.
 • Çinko.
 • Bira mayası.

Bu ürünler çeşitli kozmetiklere eklenir, bu tür içerikleri içeren birini seçin.

Sivilceleri bir kez ve herkes için tedavi edebilecek hiçbir ev ilaçları yoktur. Asitlerle aşırıya kaçmadığınız ve cildinizi yakmadığınız sürece. Ama o zaman sivilceden daha ciddi sorunlarınız olacak.

Aslında, bulduğunuz tüm maskeler bir şekilde yardımcı olabilir (ya da olmayabilir), bu nedenle ev ilaçları çok fazla: ne, ne zaman ve nasıl yardımcı olur. Bunu ayrıntılı olarak konuştuk, bu yüzden kendimizi tekrarlamayacağız.

Yüzünüzü evde nasıl temizlersiniz?

Teoride, bunu yapmamak daha iyidir. Bir dermatoloğa veya güzellik uzmanına gitmek daha güvenlidir. Ancak genellikle cilt gözenekleri o kadar tıkanır ki, çalışmaktan daha sık doktora koşmak gerekir. Böyle bir durumda, gereksiz her şeyi derinin altından çıkarmaya yardımcı olan özel araç setleri vardır.

Aslında bu, aletlerin cilde biraz daha az zarar vermesi, enfeksiyon ve iz bırakma riskinin azalmasıyla tek farkla "her şeyi sıkmanın" eski güzel yoludur.

Kozmetik halkalar, aspiratörler, cımbızların da kendi kullanım kuralları vardır:

 • Tüm ekstraksiyon işlemleri temiz cilt üzerinde yapılmalı ve hazırda klorheksidin gibi hafif bir antiseptik bulundurulmalıdır.
 • Bir şey çıkardılar - tembel olmayın ve aleti yıkamayın ya da en azından pamuk yünü ve antiseptik ile silin. Sadece tuhaf YouTube videolarında her şeyi ortaya çıkarıyorlar.
 • "Ağır Silahlar"ı ancak sabunlar ve maskeler gibi hafif ürünler gözenekleri temizlemede başarısız olduktan sonra kullanmak en iyisidir.
 • Kırmızı olan her şey iltihaptır. İltihaplı bölgelere dokunulmamalıdır.
Akne izleri nasıl tedavi edilir?

Birçok akne türü kendi kendine yara ve şişlik bırakır. Ama sıradan bir sivilceyi alıp yanlış sıksanız bile, bir iz ya da en azından bir yaşlılık lekesi kazanabilirsiniz.

Sivilce izleri için birkaç tedavi vardır. Hepsi bir şekilde travmatik ve her zaman değil.

Kimyasal peeling: Bu, asitlerle hafif yara izlerini azaltmaya çalıştıkları zamandır.

Lazer hizalama: Çeşitli lazer türleri vardır (değişken derecelerde verimlilik ve tehlike ile), ancak hiçbiri ideal olanı vermez.

Dolgu maddeleri ve dolgu maddeleri: Bazen sadece cilt yaşlandığı için yara izleri daha belirgin hale gelir ve akne izleri kendiliğinden görünür hale gelir. Dolgu maddeleri (kırışıklık önleyici gibi) kullanmak yara izlerinin görünümünü düzeltmeye yardımcı olur.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Göknur Tarım için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Göknur Tarım

Dermatoloji (Cildiye)

Uzm. Dr. Göknur Tarım Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt