Yükleniyor
Saçkıran Hastalığı Nedir Neden Olur?

Saçkıran Hastalığı Nedir Neden Olur?

  • Saçkıran Hastalığı Nedir Neden Olur?
  • Saçkıran (Alopesi Areata) Neden Olmaktadır?

Tıpta ismi alopesi areata olarak bilinen saçkıran hastalığı kişinin saçının veya sakal, kaş, kirpik gibi diğer tüylerin bölgesel olarak aniden kısa süre içerisinde dökülmesidir. Kafa derisinde ortaya çıktığı zaman oval ya da yuvarlak şekli ile dışarıdan kolayca fark edilebilen saçsız alanlarda kendini göstermektedir. Belli bir süre sonra saçsız alanlarda saç çıkmaktadır, ancak saçkıran hastalığı çoğunlukla gençlerde çıkmaktadır. Hastalıktan etkilenmiş olan her 100 kişiden 70 ila 80’i 40 yaşın altında olmaktadır.

Saçkıran (Alopesi Areata) Neden Olmaktadır?

Saçkıran hastalığının nedeni ne yazık ki kesin olarak bilinmemektir. Ancak otoinmün nedenlerden kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Otoinmün hastalıklar, vücudun kendi doku ve hücrelerini yabancı olarak tanımasıyla ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak ise bağışıklık sistemi kişinin kendi hücrelerine saldırmaktadır. Saçkıranda ise saç köklerine bağışıklılık hücreleri saldırarak saçın uzamasını durdurmakta ve saç dökülmesine yol açmaktadır.

Saçkıranın yapılan araştırmalara göre genetik faktörler ile ilişkili olduğu görülmüştür. Saçkıran hastalığı geçirmiş bir ebeveynin çocuğunun da saçkıran hastalığı geçirme olasılığı çok yüksektir. Saçkıran ile birlikte bazı hastalıklar görülmektedir, bu hastalıklar ise şunlardır…

Egzama, sedef, saman nezlesi, vitiligu, lupus, addison hastalığı, kronik iltihabı tiroit hastalığıdır. Ayrıca bağışıklık sisteminin zayıf olması, stres, kullanılan ilaçlar ve atopik alerjik astımda bu hastalığa yol açmaktadır.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Göknur Tarım için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Göknur Tarım

Dermatoloji (Cildiye)

Uzm. Dr. Göknur Tarım Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt