Yükleniyor
Nikel Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Nikel Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

  • Nikel Alerjisi Belirtileri Nelerdir?
  • Nikel Alerjisi Görülme Sıklığı
  • Nikel Alerjisi Nedenleri
  • Nikel Alerjisi Tedavisi
  • Önlem Alma

Herhangi bir takıya karşı hassas cilt reaksiyonu mu geliştirdiniz? Bunun nedeni nikel alerjisi olabilir. Nikel alerjisinin semptomları, nedenleri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi alın.

Nikel alerjisi temas alerjilerinden biridir. Alerjik reaksiyon, öncelikle alerjeni tetikleyen uyaran olan alerjen cilt ile temas ettiğinde ortaya çıkar. Nikel alerjisi başlangıç durumunda alerjik kontak egzaması oluşur. Doktorlar bu terimi bir dizi cilt reaksiyonunu tanımlamak için kullanırlar. Bunlar öncelikle deride kızarıklık, kurdeşen (ürtiker) ve kaşıntıya kadar gelişen süreçte kabarcıkların oluşumu ile birlikte veya olmadan gelişen döküntülerdir.

Nikel Alerjisi Görülme Sıklığı

Nikel alerjileri en yaygın alerjiler arasındadır. Kadınlar erkeklerden yaklaşık 10 kat daha sık etkilenir. Tüm kadınların en az yüzde 10'unun ve tüm erkeklerin yüzde 1'inin nikele duyarlı olduğuna inanılıyor. Alerjisi olan kişi nikel barındıran takılar ile temas ettiğinde nikel alerjisi gelişebilir.

Nikel Alerjisi Nedenleri

Nikel alerjileri genellikle cilt teması üzerine gelişir. Özellikle takılar, gözlükler, madeni paralar, düğmeler ve fermuarlar nikel içerir. Metal, diğer birçok üründe de bulunabilir. Bunlara örneğin yiyecek, tütün dumanı, piller, boya ve hatta bitkiler ve toprak dahildir.

Nikel alerjisinin semptomlarının nedeni, bağışıklık sisteminin aşırı bir savunma tepkisidir. Nikel, bir eser element olarak organizma için hayati öneme sahip olmasına rağmen, bazen özel bağışıklık hücreleri tarafından yabancı bir madde olarak tanımlanır. Daha sonra, bir savunma önlemi olarak alerjik reaksiyonu tetikleyen haberci maddeler (özellikle histaminler) salınır. Sonrasında egzama gelişir. Pek çok alerjide, hangi süreçlerin bağışıklık sisteminin yanlış alarm vermesine yol açtığı pek bilinmez. Nikel alerjisi durumunda, bağışıklık sisteminin savunma hücrelerinde kusurlu bir reseptör olduğu zannedilen reseptör 4 (TLR-4) bunun nedeni gibi görünmektedir.

Nikel Alerjisi Tedavisi

Alerjik kontakt dermatit tedavisinde salisilik asit, klorheksidin veya hidrokortizon gibi iltihap önleyici maddeler kullanılır. Genellikle topikal olarak merhemler, jeller veya losyonlar şeklinde uygulanırlar. Alerjik reaksiyonlar için ilaç almak da yardımcı olabilir. Bu tür antihistaminikler örneğin; setirizin, dimetinden veya klemastindir.

Önlem Alma

Nikel alerjileri tedavi edilemez. Bunu önlemenin tek yolu nikel ile temastan kaçınmaktır. Güçlü bir nikel alerjisi durumunda bu durum, sigara dumanında veya boyalarda ve diğer günlük ürünlerde bulunanlar gibi en küçük konsantrasyonlarla temas için de geçerlidir.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Göknur Tarım için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Göknur Tarım

Dermatoloji (Cildiye)

Uzm. Dr. Göknur Tarım Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt