Yükleniyor
Yeni Doğan Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni Doğan Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yeni Doğan Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Yeni Doğan Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Konular
  • Yeni Doğan Bebeklerin Mutluluğu
  • Yeni Doğan Bebeklerde Ziyaret

Bebeğinizin sağlığı ve huzuru için bakımı sırasında pek çok noktaya dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca yeni doğan bebeğinizin bakımı sırasında da pek çok noktaya dikkat etmeniz, onun belli alışkanlıklar kazanmasına ve dünyaya alışmasına da olanak tanıyabilecektir. 

Peki, yeni doğan bebeğinizin bakımında hangi konulara odaklanmanız gerekiyor?

Yeni Doğan Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Bebeğinizin bakımı sırasında nazik olmanız çok önemlidir. Henüz çok narin olan bebeğinizin güçlenmesi ve sağlıklı şekilde dünyaya adapte olabilmesi adına ona kibar davranmanız, bebeğinizin korunmasını sağlayacaktır.

Bir düzene sahip olmanız, bebeğinizin de o düzen içerisinde alışkanlıklar kazanmasına yarar sağlar. Örneğin emzirme için belli saatlerinizin olması, bebeğinizin tuvaletini yapması için de bir düzen sağlayacaktır. Ayrıca ona banyo yaptırmanız veya altını değiştirmeniz için bile belli bir düzeninizin olması, bebeğinizin belli alışkanlıklar kazanmasına yarar sağlar.

Bebeğinizin günde ortalama 10 – 12 kez emmesi olasıdır ve bu sayede beslenmesi düzenli olabilecektir. Buna bağlı olarak da çok sık bezini kirletmesi mümkündür. Bebeğinizin sık sık emmesini sağlamanız ve o katı gıdaya geçene kadar da sık sık emmesi için onu teşvik etmeniz son derece önemlidir.

Yeni Doğan Bebeklerin Mutluluğu

Bebeklerin huzursuz olmaması altlarının sık sık kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekir. Özellikle de yeni doğan bebekler, çok sık emeceği için çok sık altlarını kirletebilirler. Bu durumda sık sık bebeğinizin altını kontrol etmeniz ve her kirlendiğinde değiştirmeniz onun sağlığı ve mutluluğu için çok önemlidir. Ayrıca alt değiştirme sırasında bebeğinizin pişik olmaması için gerekli ürünleri kullanmanız da çok önemlidir.

Yeni doğan bebeklerin mutluluğu için ayrıca gazlarının çıkarılması ve bebeğinizin sık sık emmesi gerekir. Sık sık acıkacak olan yeni doğan bebekler, düzenli şekilde emmelidir. Bu sayede karnı doyan, altı temiz olan ve gazı olmayan bebekler mutlu olacaklardır. Günlerinin büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirecek olan yeni doğan bebeğinizin gün içerisinde emmekten ve uyumaktan başka pek çok bir şey yapması mümkün değildir. Bu yüzden de onun oynamanız ya da ona ilgi göstermeniz gereken dönem, ilerleyen haftalarda başlayacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerde Ziyaret

Yeni doğan bebeklerin sık sık ziyaret edilmesi mümkündür ancak bebeğinize ağır parfüm kokusuna sahip ya da sigara kokusu gibi ağır kokuları barındıran kişilerin yaklaşmaması önerilir. Ayrıca makyaj ve benzeri yüz ürünlerini kullanan kişiler bebeğiniz ile temas ettiğinde bebeğinizde alerjiler de görülebilir. Bu sebeple ziyaretlerin mümkün olduğunca mesafeli olması, bebeğinizin doğduktan sonra sağlıklı olması için önemlidir.

Bebeğiniz yeni doğduğu için bünyesini geliştirmesi ve kendisini dünyaya adapte etmesi adına dışarıdan gelen ziyaretçilerin bebeğinize pek yaklaşmaması önerilir. Dışarıdan gelebilecek toz, mikrop ya da çeşitli virüsler bebeğinizin zayıf bünyesini ele geçirebilir ve onun hasta olmasına neden olabilir. Ziyaretlerin sınırlandırılması önerilir.

Bu makaleyi yazmış olan, Niyazi Çetin için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Niyazi Çetin

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Niyazi Çetin Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler