Yükleniyor
Biberon Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Biberon Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Biberon Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Biberon Ucu
  • Biberon Şekli
  • Biberon Malzemesi

Yeni doğan bebeğiniz için en iyi biberonu seçmek zor bir süreç olabilir. Farklı şişe şekilleri, boyutları, malzemeleri arasından doğru kararı vermeniz gerekir. Peki, biberon seçiminde nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Biberon Ucu

Biberon uçları farklı akış hızları için çeşitli seviyelerde üretilir. En yavaş akışı sağlayan biberon uçları yeni doğanlar içindir ve bunlar genellikle birinci seviye olarak adlandırılır. Bebeğiniz bir sonraki akış seviyesine hazır olduğunda iki numaralı biberon başlığına geçmeniz gerekir. Bebeğiniz hızlı bir şekilde emiyorsa ve beslenirken sinirli görünüyorsa, biberon akışından hoşlanmayabilir. Bu nedenle, bebeğinizin durumuna göre de bir biberon başlığı seçebilirsiniz. Bununla beraber, biberon uçları yıprandığında, sarardığında veya rengi solduğunda da onları değiştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Biberon ucunun malzeme yapısı da çok önemli. Bunlar iki gruba ayrılır: silikon ve kauçuk. Silikon sağlam ve dayanıklıdır, lateks olarak bilinen kauçuk biberon ucu biraz daha yumuşaktır. Anne göğsü hissi sunan kauçuk biberon uçları çoğu bebeğe hitap etse de bazı bebeklerde alerjiye neden olabilir.

Biberon Şekli

Bazı biberonlar düz, bazıları ise açılı veya geniştir. Açılı biberonlar bebeğin hava yutmasına engel olur. Geniş biberonların temizlenmesi daha kolaydır. Bununla beraber, geniş biberonlar anne memesini taklit ettiği için bebek adına daha ideal olabilir.

Biberon Malzemesi

Biberonlar plastik, cam, silikon ve paslanmaz çelik gibi farklı malzemelerden üretilir. Her birinin kendine özel avantajı ve dezavantajı vardır.

  • Plastik biberonlar kırılmaz ve hafiftir. Diğer biberon türlerine göre daha sık olarak değiştirilmeleri gerekir. BPA içermeyen plastik biberonlar günümüzde güvenli kabul edilir. Çünkü bu ürünler bebeklerin sağlığı ve güvenliği düşünülerek tasarlanır. Fakat ısıya maruz kaldıklarında sağlık için uygun olmazlar.
  • Cam biberonlar dayanıklı ve uzun ömürlü bir kullanım vadeder. Bazı ebeveynler cam şişeleri dayanıklılıklarından dolayı severler ama aynı zamanda daha ağır, daha pahalı ve kırılabilirler. Cam şişenin düşmesi durumunda kırılmasını önleyebilecek silikon kılıflar satın alabilirsiniz.
  • Silikon biberonlar oldukça hafif bir formdadır, esnektir ve BPA içermez. Bu tarz biberonları bulmak biraz zor olabilir ve diğer ürünlere göre yüksek fiyatlarla satışa sunulabilir.
  • Paslanmaz çelik biberonlar dayanıklı olmasına ve herhangi bir toksin içermemesine rağmen, yüksek bir fiyat etiketi ile gelirler. Diğer bir dezavantajı ise paslanmaz çelik bir şişenin içini görememenizdir. Bu yüzden de paslanmaz çelik biberon ile bebeğinizin ne kadar süt tükettiğini anlamanız biraz daha zor olur.
Bu makaleyi yazmış olan, Niyazi Çetin için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Niyazi Çetin

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Niyazi Çetin Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt