Yükleniyor
Bebek Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

  • Bebek Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?
  • Bebeğinizin Fazla Terlemesine İzin Vermeyin
  • Egzamaya Dikkat
  • Bebeğinizi Ilık Su ile Banyo Yaptırın
  • Bezin Kapladığı Yerin Bakımını Mutlaka Yapın

Bebeklerin teni yetişkinlere nazaran çok daha hassastır. Bu nedenle cilt bakımlarını düzenli olarak yapmak çok önemlidir. Bunun için çeşitli ürünler kullanabilirsiniz. Tabii bunları nasıl kullanacağınız da mühim oluyor. Peki bebek cilt bakımı nasıl yapılır? İşte detaylar…

Bebeğinizin Fazla Terlemesine İzin Vermeyin

Bebeklerin ter bezleri bizlerden farklıdır. Bebeklerde ter kanalları çok daha düşük seviyede çalışma gösterir. Yoğun seviyede seyreden nem ve sıcaklık, bebeklerin bedeninde isilik oluşmasına sebebiyet verecektir. İsilik, bedenin herhangi bir yerinde oluşabilen rahatsız edici bir durumdur.

Ufak sivilce başı biçiminde kendini belli eder. Tedavisi esnasında bebeklere sürekli olarak duş aldırmak, kalın kıyafetler giydirmemek, terlemesine engel olmak ve serin alanlarda kalmasını sağlamak etkilidir. Bunu uzmanlar da desteklemektedir. Bebeğiniz çok terlerse bir anda hasta olabilir, rahatsızlanabilir.

Egzamaya Dikkat

Bebeklerde rastlanan ve kafadaki deride meydana gelen sarı kabuklar, egzamadır. Bunun hijyenin azalması ile alakası yoktur ve bu olay yüksek bir ihtimalle kafa derisi yağlı yapıda olan bebeklerde görülür.

Dikkat edilmesi gerekir, bebeklerde egzama sık sık görülebilen bir hastalıktır. Ciddi bir boyuta ulaşmaması açısından takibi yapılmalıdır. Çünkü bazı bebeklerde krem ya da merhem kullanımı gerekebilir, bunu her zaman uzman bir doktora danışın. Kendi fikirleriniz doğrultusunda hareket etmemeye özen gösterin.

Bebeğinizi Ilık Su ile Banyo Yaptırın

Bebeğinizin rahat etmesi için onu her zaman ılık bir su ile banyo ettirmelisiniz. Ancak o zaman kendini güvende ve keyifli hissedecektir. Suyu dirseğinizle kontrol edebilir, ısı seviyesini bebeğinize göre rahatça ayarlayabilirsiniz. Bebeğinizin cildinin sağlıklı olması için en temel şart, ona ılık olan bir suyla duş aldırmanızdır. Bu bebeğinizi hem rahatlatır hem de uykuya daha rahat dalmasını destekler. Bebeğinizin uyku sorunu varsa, problemi bu biçimde tamamen çözebilirsiniz.

Bezin Kapladığı Yerin Bakımını Mutlaka Yapın

Bebeğinizin pişik olmaması için bebek bezinin kapladığı yerin bakımını en güzel biçimde yapmanız gerekmektedir. Bebek pudrası ve diğer bebek bakım ürünleri ile o bölgenin temizliğini ve bakımını rahatça gerçekleştirebilir, bebeğinizin tamamen huzurlu bir biçimde uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinize en uygun cilt bakım ürünlerini ise bir doktora danışarak satın almalısınız, aksi halde bebeğinizin alerjisi olan bir ürünü kullanabilir, kötü durumlara yol açabilirsiniz. Bebeğinizin cilt bakımını gerçekleştirirken pür dikkat bir halde olmayı unutmamalısınız. Ufacık bir dikkatsizlik sonucunda bebeğiniz zarar görebilir, dalgın davranmamakta fayda var.

Bu makaleyi yazmış olan, Niyazi Çetin için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Niyazi Çetin

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Niyazi Çetin Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt