Yükleniyor
Çocuklarda Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

Çocuklarda Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

  • Çocuklarda Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?
  • Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
  • Çocuklarda Huzursuz Bacak Sendromu Oluşmasının Sebebi Nedir?
  • Çocuklarda Huzursuz Bacak Sendromunun Tanısının Konulması

Bacaklarda huzursuzluk ve ağrı, gece vakitlerinde uyuyamama ya da uzun süre hareketsiz kalındığında çeşitli şikâyetlerde artış olması... Bütün bu belirtiler çocuklarda huzursuz bacak sendromu durumuna işaret ediyor olabilir.
 

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Çocuklarla ilgili özellikle de uyku esnasında hareket ile ilgili bozuklukların içerisinde en çok görülen problemlerden biridir. Huzursuz bacak sendromu, huzursuz ayak sendromu şeklinde de isimlendirilen bu rahatsızlık, özellikle de gece vakitlerinde uyku esnasında veya istirahat halindeyken de meydana gelen bacakları hareket ettirme isteği ya da tarifi oldukça zor bir ağrı, rahatsızlık hali olarak tanımlanır.

Çocuklarda Huzursuz Bacak Sendromu Oluşmasının Sebebi Nedir?

Tanısının konulması ya da tarif edilmesi oldukça zor olduğu için huzursuz bacak sendromunun psikolojik bir hastalık olmasından şüphe edilmektedir. Fakat HBS, psikolojik bir hastalık değildir. Bu hastalığa sebep olan kesin belirti, tam olarak bilinmemektedir. Ama genel itibariyle tıbbi çalışmalar neticesinde çocuklarda huzursuz bacak sendromu probleminin meydana gelmesinin sebepleri aşağıda tek tek belirtilmiştir.

 

  • Çeşitli vitamin ve mineral eksikliğinde huzursuz bacak sendromu görülebilir.
  • Çocuklarda meydana gelebilecek kas hastalıkları, bu problemin meydana gelmesine sebep olabilir.
  • Bacak sinirlerinde yıpranma ya da çeşitli aşımalardan sonra çocukların bacaklarında çeşitli huzursuzluk ya da ağrılar meydana gelebiliyor.
  • Fıtık gibi haller, aslında çocukların rahatsız olmalarına ve kendilerinde daha değişik problemlerin meydana gelmesine sebep olabilir.
  • Bacaklarda kan dolaşımı ile ilgili bozukluk varsa eğer huzursuz bacak sendromu probleminin ortaya çıkma ihtimali daha yüksek olur.
  • Demir eksikliğine bağlı bir şekilde meydana gelen kansızlık durumu da aynı şekilde çocuklarda huzursuz bacak sendromu probleminin ortaya çıkmasına sebep olabilecek diğer faktörlerin başında gelmektedir.

 

Çocuklarda Huzursuz Bacak Sendromunun Tanısının Konulması

Bahsi geçen hastalık hiperaktivite veya büyüme ağrısı ile karıştırılabilir. Bazen bu hastalığın tanısı açısından yapılan spesifik bir laboratuvar testi bulunmamaktadır. Yukarıda bahsedilen fiziksel bulgular söz konusu ise eğer, yürüme veya gerilme gibi çeşitli hareketlerle sonlarda rahatlama meydana geliyorsa ya da yapılan çeşitli testler de başka bir hastalığın belirtilerini rastlamadıysa, huzursuz bacak sendromunun varlığı tartışılmaz derecede kesin olarak vardır demek ki.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Metin Kurt için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Metin Kurt

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Uzm. Dr. Metin Kurt Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt