Yükleniyor
Bebek Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebek Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Bebek Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
  • Doğru Pozisyonu Belirleyin
  • Gece Emzirmelerinde Dikkat
  • Bebeğin İşaretini Bekleyin
  • Ne Sıklıkla Emzireceğinizi Bilin
  • Bebeğinizin Aç Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bebeği emzirmek, genellikle ilk zamanlarda her daim kolay ve doğal bir şekilde olmaz. Bu süreçte beklemediğiniz gelişmeler olabilir. Örneğin sütünüz az gelebilir ya da sütünüz bebeğinizde alerji oluşturabilir… Bebeğinizin sağlıklı şekilde beslenmesini sağlamak adına kendinizi her duruma hazırlamalısınız. Peki, bebeğinizi emzirirken nelere dikkat etmeniz gerek?

Doğru Pozisyonu Belirleyin

Sizin ve bebeğiniz için en doğru oturma pozisyonunu belirlemeniz çok önemli. Doğru emzirme pozisyonu ile emzirme eylemi daha rahat gerçekleşir. Başınız, omuzlarınız ve boynunuz desteklenerek arkanıza yaslanın. Bebeğin ön bölümünü vücudunuza yaslayın. Bebeğinizi kucağınızda tutarken, başı dirseğinizde olacak şekilde bir pozisyon alın. Bebeğin başını göğüs ucuna yükseltmek için emzirme yastığı kullanabilirsiniz. Diğer elinizle de göğsünüzü kavrayın.

Gece Emzirmelerinde Dikkat

Bebeğiniz acıkmış bir şekilde uykusundan uyanabilir. Bu da gece emzirmesi anlamına gelir. Bebeğinizin uykusunun dağılmaması adına bu aşama bazı detaylara odaklanmalısınız. Bebeğinizi gece vaktinde emzirecekseniz yan yatış pozisyonunu deneyebilirsiniz. Bu, gecenin ortasında faydalı bir pozisyondur. Yan yatış yastığı ile bebeğinizi destekleyebileceğiniz gibi siz de sırt destek yastığı kullanabilirsiniz. Yan yatış pozisyonunuzda bebeğiniz rahatça beslenirken, diğer yandan uykusu kaçmamış olur. Bu hem sizin için hem de bebeğiniz için çok daha iyi olacaktır.

Bebeğin İşaretini Bekleyin

Bebeğin meme ucunu bırakmasını bekleyerek beslemeyi sonlandırın. Bebeğiniz size bir işaret göndermezse, emme ve yutma düzeni yavaşladığı zaman beslemeyi bırakabilirsiniz. Çoğu zaman bebeğiniz beslenme sonunda uykuya dalar. İkinci memeden beslenmek için uyanır ya da bir sonraki emzirmeye kadar uyuyabilir.

Ne Sıklıkla Emzireceğinizi Bilin

Bebekleri bir programa göre değil, aç olduklarında beslemek, emzirme başarısı için nihayetinde en iyisidir. İlk birkaç hafta, bebeğiniz talep etmese dahi her 24 saatte en az sekiz ila on iki kez bebeğinizi emzirmeniz gerekir. Bununla birlikte, beslenme düzenleri bebekten bebeğe büyük farklılıklar gösterir, bu yüzden biraz daha sık veya daha az emzirmeniz gerekebilir. Bebeğiniz büyüdükçe emzirme sayısını azaltmanız gerekir. Bebek mamasının verilme sıklığı anne sütüyle aynı olmaz. Anne sütü, mamaya oranla daha hızlı sindirilir. Bu da bebeğin daha hızlı acıkması ve susaması demektir. Anne sütü ve bebek maması bu açıdan da farklıdır.

Bebeğinizin Aç Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Doğru emzirme dengesi elde etmenin en kolay yolu da bebeğiniz aç göründüğünde onu emzirmektir. Bebeğiniz elini göğsünüze doğru götürüp kıyafetinizi çekiştiriyorsa, sebepsiz yere ağlıyorsa, dilini dışarı çıkarıyorsa, ağzından sesler çıkarıyorsa ve ağlayarak feryat ediyorsa acıkmış demektir. Böyle durumlarda bebeğinizin aç olduğunu anlamalı ve onu emzirmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Metin Kurt için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Metin Kurt

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Uzm. Dr. Metin Kurt Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler