Yükleniyor
Bebek Aknesi Nedir? Neden Olur?

Bebek Aknesi Nedir? Neden Olur?

  • Bebek Aknesi Nedir? Neden Olur?
  • Bebek Aknesi Nedir?
  • Bebek Aknesi Neden Olur?
  • Bebek Aknesi Hangi Belirtileri Gösterir?
  • Bebek Aknesi Nasıl Teşhis Edilir?
  • Bebek Aknesi Önlenebilir Mi?

Bebek aknesi, yeni doğan aknesi şeklinde de bilinir. Bu cilt problemi özellikle yeni doğan bebeklerde daha fazla yaygın olmaktadır. Önlenmesi mümkün değildir, fakat herhangi bir komplikasyon göstermez. Peki, bu cilt sorunu nasıl geçer?

Bebek Aknesi Nedir?

Bebek aknesi, beş sağlıklı yeni doğandan birden fazlasında görülen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle iki haftalıkken bebeğin alnında, yanaklarında, göz kapaklarında ve çenesinde küçük şişlikler şeklinde ortaya çıkar. Bu durum daha az görülen ve iki ila on iki aylıkken ortaya çıkan akneden ayırt edilmelidir. Bebek sivilceleri çok yaygındır. Sağlıklı yeni doğan bebeklerin %20'sinden fazlasını etkiler.

Bebek Aknesi Neden Olur?

Bebek sivilceleri, etrafı kırmızı deri ile çevrelenebilecek küçük kırmızı veya beyaz lekelere benziyor. Bu sivilceler genellikle bebeğinizin yüzünde, özellikle yanaklarında, burnunda ya da alnında görülür. Ergenlerin ve yetişkinlerin yaşayabileceği sivilce gibi görünse de bebek sivilceleri siyah noktalara veya beyaz noktalara yol açmaz. Yeni doğan aknesinin nedeni bilinmemekle birlikte, ciltteki mayaya karşı inflamatuar bir reaksiyon olduğu düşünülmektedir. Bu gerçekten bir sivilce türü değil.

Bebek Aknesi Hangi Belirtileri Gösterir?

Yüzde küçük şişlikler oluşur ve kafa derisine yayılabilir. Daha az sıklıkla, bu lezyonlar boyun ve üst gövdede de görülebilir. Gerçek aknede olduğu gibi siyah ya da beyaz noktaya dönüşme olasılığı olmamaktadır.

Bebek Aknesi Nasıl Teşhis Edilir?

Bebek aknesi tipik olarak tıbbi tedavi olmaksızın yaşamın ilk üç ayında kaybolur. Tedavi gerekli olduğunda, ketokonazol gibi mantar önleyici bir krem veyahut hidrokortizon gibi düşük etkili bir topikal steroid reçete edilebilir. Bu tamamen doktorunuz karar vereceği bir durumdur.

Bebek Aknesi Önlenebilir Mi?

Bebek sivilcelerini önlemenin bir yolu yoktur. Meydana gelen bu cilt sorunundan kurtulmak için bebeğinizin cilt bakıma dikkat etmeli ve doktorunuzun tavsiyelerine birebir uymalısınız.

Bebek Aknesinden Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Bebek sivilcelerinin tedavisi yoktur, ancak endişelenmeyin. Genellikle birkaç hafta ya da ay içinde kendiliğinden geçer ve çocuğunuzun yüzünde iz bırakmaz. Daha büyük çocuklara veya yetişkinlere yönelik akne tedavileri ya da ilaçları tercih etmemeniz gerekiyor. Bebeğinizin cildine bakmanın ve bebek sivilcelerinin geçmesine yardımcı olmanın en iyi yolu, bebeğinizin yüzünün etkilenen bölgelerini su ve yumuşak bir sabunla yıkamaktır. Bunu bebeğinize banyo yaptırırken uygulayabilirsiniz. Henüz yeni doğan bebeğinize banyo yaptırmak istemiyorsanız da bebeğinizin yüzünü ve bez bölgesini temizlemeniz yeterli olacaktır.

Bu makaleyi yazmış olan, Niyazi Çetin için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Niyazi Çetin

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Niyazi Çetin Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt