Yükleniyor
Alerji Deri Prik Testi

Alerji Deri Prik Testi

 • Alerji Deri Prik Testi
 • Alerji Deri Prik Testi Nasıl Yapılır?
 • Alerji Deri Prik Testi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?
 • Alerji Deri Prik Testleri Yüzde Yüz Güvenilir Sonuç Verir Mi?
 • Alerji Deri Prik Testi Her Yaşa Yapılabilir Mi?
 • Alerji Deri Prik Testi İle Hangi Besinlere Bakılabilir?
 • Solunum Yolu Alerjilerinde Hangi Alerjenler Deri Testi İle Değerlendirilebilir?
 • Alerji Testi Yapılmadan Alerjik Hastalıklar Tedavi Edilebilir Mi?
 • Alerji Deri Testi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?
 • Alerji Deri Prik Testi Neden Önemlidir?
 • Alerji Deri Prik Testinin Riski Var Mıdır?
 • Alerji Deri Prik Testinin Kimlere Yapılması Tercih Edilmez?

Alerji Deri Prik Testi Nasıl Yapılır?

Alerji deri prik testleri, alerjiden sorumlu olabilecek besin ya da solunum yolu alerjeninin deri altına temas ettirilmesi esasına dayanarak yapılır. Kanamalı ve çizmeli bir işlem değildir. Küçük çocuklarda, kol alanı dar olduğundan ve hareketli olduklarından, sırta uygulamak tercih edilirken büyük çocuklarda kolun iç yüzeyi daha çok kullanılır.

 

Alerji Deri Prik Testi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İşlemden yaklaşık 15-20 dakika sonra sonuçlanır ve hekim tarafından değerlendirilir.

 

Alerji Deri Prik Testleri Yüzde Yüz Güvenilir Sonuç Verir Mi?

Alerji testleri mutlaka yorum gerektiren sonuçlardır. Yani tek başına kâğıda yazılan rakamların değil, bu sonucun klinikle beraber değerlendirilmesi önemlidir. Test ve kliniğin uyumu hem korunmanın, hem de tedavinin şekillenmesinde belirleyici rol oynar ve güvenilirliği oldukça yüksektir.

Burada unutulmaması gereken bir nokta da her alerjik hastalığın IgE (İmmünoglobulin E) aracılı oluşmadığıdır.

Başka yollarla (non-IgE) oluşan alerjilerde deri testi tedaviyi yönlendirmez, çünkü deri testleri sadece IgE aracılı alerjiler için bilgi verebilir. O yüzden hekim önerisi ile yapılması uygundur.

 

Alerji Deri Prik Testi Her Yaşa Yapılabilir Mi?

Besin alerjileri için yapılan deri testleri yenidoğan döneminden itibaren yapılabilir. Bir yaş ya da iki yaşı beklemek maalesef tanı ve tedavilerin gecikmesine, yanlış ve/veya gereksiz diyetlerin yapılabilmesine neden olabilmektedir. Özellikle besin alerjisi sıklığının ilk iki yılda çok daha fazla olması nedeni ile bu bilgi çok kıymetlidir. Solunum yolu alerjilerini değerlendirmek için yapılan deri testleri ise sıklıkla iki yaşından sonra önerilir.

 

Alerji Deri Prik Testi İle Hangi Besinlere Bakılabilir?

Deri prik testlerinde ticari olarak hazırlanmış hazır damlalar kullanarak pek çok besin değerlendirilebilir. Süt, yumurta, kuruyemiş çeşitleri, kırmızı ve beyaz et türleri, buğday, susam, mercimek, pirinç, çavdar, yulaf, kakao, domates ve patates gibi sebze çeşitleri bunlara örnek verilebilir. Besinin kendisi kullanılarak da hemen her besin için deri prik test (prik to prik) yapılabilir. Bu, özellikle balık çeşitlerinde kıymetlidir. Her balık alerjisi türe özgü olduğundan ailenin en sık tükettiği balık çeşitleri ile ayrı ayrı deri testi hazırlanıp değerlendirme yapılabilir.

 

Solunum Yolu Alerjilerinde Hangi Alerjenler Deri Testi İle Değerlendirilebilir?

Ev tozu akarları (mite), kedi, köpek, kuş, at tüyü gibi hayvan alerjenleri, küf mantarı çeşitleri, ağaç, ot ve yabani ot polenleri ve hamam böceği gibi pek çok solunum alerjeni deri testi ile değerlendirilebilir.

 

 

Alerji Testi Yapılmadan Alerjik Hastalıklar Tedavi Edilebilir Mi?

Çok sık yapılan hatalardan biri de uzun süredir olan öksürüklerde ilaç kesemiyoruz, test yapılamayacak diye alerji hekim ziyaretinin geciktirilmesidir. Alerjik hastalığın tedavi edilmesinde en kıymetli bilgilere her zaman sizin anlattığınız hastalık seyri (öykü) ve muayene ile ulaşılır. Ve test o gün için uygun olmasa da tedavi planı gecikmeden yapılır ve test için randevu oluşturulur. Kesinlikle test yapılamadığı için tedavi geciktirilmez. Bu hem besin, hem de solunum yolu alerjileri için geçerlidir. 

 

Alerji Deri Testi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alerji testinin değerlendirilmesini engelleyecek ilaç kullanımlarından belirli sürede uzak durmak gerekir. Özellikle alerji yanıtını baskılayan anti-histaminik içerikli ilaçlar belirli bir süre öncesinden kullanılmıyor olmalıdır. Kullandığınız ilaçları hekiminize bilgi vererek onun önerdiği ilaçları ve önerdiği süre kadar kullanmamış olmak testin güvenilirliği açısından önemlidir.

 

Alerji Deri Prik Testi Neden Önemlidir?

IgE aracılı besin alerjilerinde doğru diyet planı yapmakta ve iyileşmeyi izlem sürecinde, diyetin ne zaman açılması gerektiğine karar vermekte, deri prik testi çok kıymetlidir. Solunum yolu alerjilerinde uygun çevresel önlemlerin alınmasında ve gerekli hastalarda aşı tedavisi (immünoterapi) için neye karşı aşı planı yapacağımızı belirlemede önemlidir.

 

Alerji Deri Prik Testinin Riski Var Mıdır?

Nadir de olsa vücuda temas ettirilen madde bir alerjen olduğu için deri testi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. O yüzden mutlaka hekim denetiminde yapılmalıdır.

 

Alerji Deri Prik Testinin Kimlere Yapılması Tercih Edilmez?

 • Anti-histaminik tedavisi kesilemeyen hastalarda test sonucu güvenli olmayacağı için bu hastalarda kandan bakılan alerji testi tercih edilir.
 • Test yapılacak deri alanında yoğun egzama tarzı döküntüler varsa teknik olarak deri testinin yapılması uygun olmayacaktır.
 • Bazı kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar test yanıtını bozabileceğinden deri testi tercih edilmeyebilir.
 • Ciddi anafilaksi riski olan hastalarda alerjenden uzak durmak adına deri testi yerine kandan alerji testi hekimin öngörüsüne göre tercih edilebilir.

 

Doç. Dr. Mehtap Kılıç

Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı

Bu makaleyi yazmış olan, Doç. Dr. Mehtap Kılıç için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Doç. Dr. Mehtap Kılıç

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk Alerjisi

Doç. Dr. Mehtap Kılıç Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt