Yükleniyor
Regl Sancısını Nasıl Azaltırız?

Regl Sancısını Nasıl Azaltırız?

 • Regl Sancısını Nasıl Azaltırız?
 • Regl Sancısı Neden Olur?
 • Regl Sancısının Belirtileri
 • Regl Sancısını Azaltma Yolları

Hepimiz biliriz ki regl sancısı kadınların sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Gerek hormonsal gerekse kalıtsal sebeplerle kadınlar bu dönemlerde oldukça sıklıkta ağrılı ve sancılı olmaktadırlar. Bu durum maalesef kadınların gündelik hayatını da oldukça olumsuz etkilemekte ve sosyal çevreden de soyutlanmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple hem birey hem de toplum psikolojisi açısından bu dönemi en rahat şekilde geçirmek her kadının arzu ettiği bir durumdur. Peki bu dönemi kadınlar en hafif şekilde nasıl geçirebilir? Tabii ki tıbbi ilaçların yanında birtakım alınacak önlemler de bu dönemin hem fizyolojik hem de psikolojik olarak rahat bir şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır. Ancak bütün bunlardan önce regl sancısını tanıyacak, nedenlerini belirleyecek ve sancıyı azaltma yöntemlerini açıklayacağız.

Anahtar Kelimeler: Regl Sancısının Sebepleri, Regl Sancısı Belirtileri, Regl Sancısının Azaltılması İçin Yöntemler

Regl Sancısı Neden Olur?

Regl döneminde, adet kanamasının kontrollü bir şekilde atılması için rahimde kasılmalar olur. Bu sebeple bu bölgeye giden kan akışı ve oksijen de azalır. Regl ağrılarının da en önemli sebebi vücuttaki oksijenin azalmasıdır. Bu ağrı hafif aralıklarla karın bölgesindeki kasılmalarla hissedilmektedir. Dolayısıyla kan dolaşımını hızlandıracak her şey adet sancısına iyi gelir.

Regl sancısının sebebi genel olarak oksijen azalması olarak bilinse de, bazı hastalıkların da sancının şiddetini etkilediğini burada kısaca ifade etmek yerinde olacaktır. Bu hastalıklar genel olarak şunlardır:

 • Servikal darlık: Bazı kadınların rahim ağzının açıklığı, adet akışını engelleyecek kadar küçüktür. Bu sebeple bu açıklık rahim içindeki basıncın artmasına neden olarak daha şiddetli bir ağrı ortaya çıkarmaktadır.
 • Endometriozis: Rahmi kaplayan dokunun uterusun dışına çıkarak, fallop tüpleri, yumurtalıklar veya pelvisi kaplayan diğer dokular üzerine doğru gelişip yerleşmesine endometriozis denilmektedir. İlerde çikolata kistlerinin oluşmasına da yol açabilmektedir. Endometriozis, ağrılı adet görmeye sebep olmasının yanı sıra, cinsel ilişki sırasında da ağrı hissedilebilmesine yol açmaktadır.
 • Uterin fibroidleri: Rahim duvarında kas ve fibroz dokudan oluşan uterin fibroidleri, kanserli olmayan fakat sert ve büyük olabilen bazı tümörlerdir. Rahim fibroidleri taşıyanlar bu sebeple adet görme esnasında daha şiddetli ağrı hissedebilmektedirler.
 • Adenomyozis: Bu rahatsızlıkta rahmi kaplayan doku, uterusun kas duvarlarına doğru büyümeye başlamasıyla bireyde ağrı şiddeti daha çok gözlenebilmektedir.
 • Pelvik inflamatuar hastalık: Dişi üreme organlarının bu enfeksiyonuna genellikle cinsel yolla bulaşan bakteriler neden olabilmektedir. Bu sebeple de kadınlar regl ağrısını ciddi şekilde hissedebilmektedirler.

Görüldüğü üzere regl sancısının en büyük sebebi, vücuttaki oksijenin azalmasıyla kasıklarda ağrıya neden olmaktadır. Kadınalarda görülen bazı hastalıklar da bu ağrının şiddetini etkileyebilmekte bu sebeple kadınların bunu hissettiği anda uzman bir jinekoloğa görünmeleri gerekmektedir.

Peki kadınların hayatını önemli ölçüde etkileyen bu regl sancısı nasıl hissedilmektedir ve belirtileri nelerdir? Aşağıdaki yazımızda da kısaca bu konuyu açıkladık.

Regl Sancısının Belirtileri

Kadınların bazıları bu dönemde ciddi şekilde rahatsızlanabilmekte ve bu ağrı yaşam kalitesini etkilemektedir. Ancak genel olarak kadınlarda gözlenen bazı ağrı belirtileri şunlardır:

 • Karnın alt bölgesinde yoğun bir şekilde hissedilen sancı.
 • Regl dönemi öncesinde başlayan ve sonrasında da devam eden bazı ağrılar.
 • Vücutta hissedilen bir ağırlık hissi.
 • Bacaklara vuran ağrı.
 • Bel bölgesinde hissedilen kramplar.
 • Mide bulantısı.
 • Baş dönmesi ve baş ağrıları.
 • Kusma
 • İshal
  Aktarıldığı üzere kadınların birçoğu bu dönemde sosyal hayatını etkileyen ciddi ağrılara maruz kalırken bazıları da bu dönemi oldukça hafif atlatabilmektedir. Bu dönemi çok ağrılı bir şekilde geçiren kadınlar için hayattan zevk alamama ve beraberinde gelen ruhsal çöküntüler de yaşanabilmektedir.

Regl Sancısını Azaltma Yolları

Kadınlar regl oldukları sürece bu tarz ağrıya maruz kalacakları bir gerçektir. Ancak bu ağrıyı dindirmenin ve tedavi etmenin bazı yolları da vardır. Aşağıda kısaca açıklayacağımız bu yöntemler kadınların herhangi bir ağrı kesici almadan evde kendi başlarına uygulayabilecekleri yöntemlerdir. Şimdi bu yöntemlere kısaca bakalım:

 • Sıcak su: Sıcak su kan akışını hızlandıran bir maddedir. Bu sebeple sıcak bir duş alınması veyahut karın bölgesine konulan sıcak su torbaları kadınların bu dönemdeki en favori uygulamalarından biri olarak bilinmektedir.
 • Gevşemek için yapılan egzersizler: Yatağınıza uzanarak vücudunuzu gevşeterek rahatlayın. Bunu yaptığınız esnada bir taraftan da nefesinize odaklanarak yavaş ve derin nefesler almaya dikkat edin. Ağrı ve sancı nedeniyle vücut ve kaslar gerildiği için gevşeme egzersizleri sizi rahatlatacak ve ağrınızı büyük ölçüde azaltacaktır.
 • Sportif bir hayat: Sportif bir yaşam, endorfin salgılamanızı tetiklediği için adet dönemlerinizi sancısız geçirmenizi sağlayacak, sizi rahatlatacaktır.
  Bu dönemde bu yöntemlere ek olarak alınacak olan bazı gıdalar da regl sancına iyi gelmektedir. Bu gıdalar da aşağıda sayacağımız üzere şunlardır:
 • Zencefil: Zencefil bilindiği üzere birçok hastalıkta kullanılan en önemli besinlerden biridir. Ancak tek başına tüketilmesi tadının acı olması sebebiyle pek kolay görünmemektedir. Bu sebeple zencefilin çayını içerek tüketmeniz sizin bu besini almanızı daha kolaylaştıracaktır. Zencefili soyarak kaynamış suyun içine atın, içerisine de limon atarak bir-iki dakika daha kaynatın. Dilerseniz içine tatlandırması açısından bal da ilave edebilirsiniz. Günde üç ya da dört bardak zencefilli çay tüketmeniz sizin bu dönemi daha hafif ağrılarla geçirmenizi sağlayacaktır.
 • Fesleğen: fesleğen de regl sancısı ve beraberinde birçok ağrıya iyi gelen bir besindir. Beyindeki kan akışını hızlandırması sebebiyle oldukça önemli bir besindir. Bu besin bireyde ayrıca konsantrasyonu artırır ve beyin hızını da yükseltir. Ayrıca bu besin, kan akışını hızlandırdığı için regl sancısına da iyi gelir. Regl dönemindeki kadınlar bu besinin çayını içerek rahatlayabilirler. Suyu kaynatın ve içerine fesleğeni atın. 15 dakika kadar bekletin ve sonrasında tüketin. Göreceksiniz ki bu fesleğen çayı da ağrı ve sancılarınızı büyük oranda azaltacaktır.
 • Tarçın: regl sancısına iyi gelen diğer bir besin de tarçındır. Tarçını da aynı yukarıda saydığımız diğer besinler de çayını içerek tüketmeniz bu dönemde hissedilen ağrı ve sancılarınıza iyi gelecektir. Kaynamış bir suya bir kaşık tarçın atın ve çözündükten sonra isteğe göre içerisine tatlandırmak için bal ekleyin. Günde üç- dört bardak bu çayı tüketmek de regl sancılarınızı büyük oranda azaltacaktır.
 • Şeker kamışı pekmezi: şeker kamışı pekmezi de birçok hastalığa iyi gelen besinlerden biridir. Özellikle covid-19 süresince bu besin, bağışıklık sistemini oldukça güçlü tutması bakımından önemlidir. Şeker kamışı pekmezi, kanın pıhtılaşmasını azaltarak rahim duvarları kaslarının yatıştırılmasında etkilidir. Böylelikle regl sancıları bireyde büyük oranda azalır ve bir süre sonra da hiç hissedilmemeye başlar.
 • Papatya çayı: Papatya çayı, yorgunluğun azaltılmasında ve vücudu sakinleştirmede önemli bir besindir. Bu sebeple regl döneminde tüketeceğiniz papatya çayı sizi büyük oranda sakinleştirecek ve bu dönemi daha rahat bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.
 • Maydanoz: Maydanoz da regl sancısını azaltan önemli besinlerden biridir. Bu besini de çayını içerek tüketmeniz ağrılarınızı büyük oranda hafifletecektir. 250ml suya birkaç dal maydanoz ekleyin ve 5 dakika boyunca kaynatın. Soğuduktan sonra tüketin. Günde bu çayı 2 bardak tüketirseniz ağrılarınızın büyük oranda azalacağını göreceksiniz.
  Sonuç olarak, regl sancısını evde azaltma yöntemleri yukarıda saydıklarımız gibidir. Alınacak bazı önlemler ve tüketilecek bazı besinler bu dönemi kolayca atlatmanıza yardımcı olacaktır. Ancak şunu da eklemek isteriz ki saydığımız tüm bu yöntemlere rağmen ağrılarınızda bir azalma ve rahatlama gözlemiyorsanız, uzman bir jinekolog kontrolünde tedavi almanız alacağınız en doğru karar olacaktır.
Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Ahmet Gençbay için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Ahmet Gençbay Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt