Yükleniyor
Erkek Kısırlığında Genetik İncelemeler

Erkek Kısırlığında Genetik İncelemeler

 • Erkek Kısırlığında Genetik İncelemeler
 • Erkeklerde Kısırlık Belirtileri Nelerdir?
 • Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nedir? 
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Kısırlık
 • Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Kısırlığa Neden Olur Mu?
 • Erkek Kısırlık Tedavisi
 • Sperm DNA Bozukluğu Nedenleri
 • Sperm DNA Hasarı Nedir?

Düzenli olan ve korunmasız devam eden az bir yıl süreyle devam eden cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama durumuna infertilite yani kısırlık olarak tanımlanmaktadır. Bir yıl olarak belirlenen bu zaman yaşam şartlarındaki değişiklikler ile çalışma koşulları gibi farklı etkenler de dikkate alındıktan sonra 2 yıl olarak da kabul edilebilir.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

  Kısırlığın özel bir belirtisi bulunmamaktadır bunun üzerine de üstelik Düzenli olarak hiç korunmadan korunmasız cinsel ilişkiye giren ve buna rağmen 1 ya da 2 sene içerisinde çocuk sahibi olamama durumuna kısırlığın belirtisi olarak kabul edilebilir. Fakat erkekte kısırlığa neden olabilecek hastalığa bağlı olarak da bir takım ek belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler ile direkt olarak testislerde değil de eğer hastanın bunları kısırlık ile ilişkilendirmesi ile çok fazla olası değildir. Fakat, testislerde olan ağrı ve şişme; peniste akıntı gibi bulgular da kısırlık belirtisi olabileceği için hastaya büyük bir uyarı olabilir.
 

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nedir?
 

  Kısırlık nedenlerinde üçte biri erkeğe, diğer üçte biri kadına geri kalan üçte biri ise hem erkeğe ve hem de kadına ait nedenlerden dolayıdır. Doğal olarak nerdeyse %50’ - %60 oranında olan erkeğe ait faktörler rol oynamakta bulunabilir.

  Erkek üreme sistemi ile erkek üreme esasında beynin alt bölgelerinde yer alan hipotalamus bölgesinden başlamaktadır. Yine kafa içerisinde beynin alt taraflarında bulunan hipofiz bezi ile devam eder ve testislerde sonlanmaktadir. Bu bölgelere göre yani üreme sisteminin anatomik lokalizasyonuna da bölümlere ayrılarak kısırlık nedenleri değerlendirebilmelidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Kısırlık

  Tedavi edilmeyen tedavi olmayan cinsel yolla bulaşan hastalıklar zaman zaman kısırlık nedeniyle olabilmektedir. Genellikle de bel kısmında oluşan bel soğukluğu hastalığı tedavi edilmezse, sperm yollarında tıkanıklığa sebep olan tıkayıcı bir şekilde azospermiye yol açabilmektedir ve ayrı olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar da sperm kanallarında sürekli olarak iltihap hücrelerinin bulunmasına ve böylece spermlerin üzerinde toksik maddelerin oluşmasına sebep olan sperm kalitesinin bozulmasına ve sperm DNA hasarının artmasına neden olmaktadır.

Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Kısırlığa Neden Olur Mu?

  Cinsel fonksiyon bozukluklarıyla da kısırlık sebebi olabilir. Nedeni de başarılı bir cinsel birliktelik olmuyor ise bu durumda başarılı bir işlem gerçekleşmeyecektir ve böylelikle cinsel ilişkiye girmeyen bir erkeğin çocuk sahibi olması çok zordur ve üremesi beklenemez. Bu nedenlerde kullanılan ilaçların sperm fonksiyonu üzerine olan büyük etkileri hakkında farklı görüşler de vardır. Bu sebeplerden dolayı sperm sayısı sınırda olan kişilerde ilaç kullanılmadan önce uzman doktor önerisi almalıdır.

Erkek Kısırlık Tedavisi

  Tedavi süreci hasta olan kişinin infertilite ile nedenine ve menide sperm olup olmamasına bakılarak buna göre değişmektedir. Eğer tedavi edilebilir bir durum varsa ilk öncelikle bu düzeltilmelidir.

Sperm DNA Bozukluğu Nedenleri

 • Belirli hastalıklar
 • İlaç kullanımı
 • Yüksek ateş
 • Artmış testis sıcaklığı
 • Hava kirliliği
 • Sigara
 • İleri yaş
 • Varikosel

Sperm DNA Hasarı Nedir?

  Sperm analizi ile bazı spermlerin büyük problemlerini (çoğunlukla DNA hasarını) göstermekte çok yetersizdir. Erkeklerde kısırlığı neden olan hastaların % 15’inde normal düzeyde sperm analizi bulguları görülmektedir. Spermlerin genetik yapısındaki normal yapısındaki bozulma ile kısırlık arasında kuvvetli şiddetli bir birliktelik vardır.
  Döllenme ile de kaliteli embryo elde edilebilmek için spermin DNA yapısı çok önemlidir. Sperm DNA’sı içinde çok özel olarak sıkı ve sert paketlenmiş bir kromatin ağı içermektedir. Sıkı paketlenmiş olması da genetik bilgilerin yumurtaya aktarılmasında çok önemli rol oynamaktadır. Bazı genlerin de eksprese olup da embriyo gelişimi için gerekli olan bulgulara fiziksel, kimyasal maddelerin oluşturulmasına engel değildir. Sağlıklı ve düzgün sperm DNA’sı stabil olup ve döllenme ile de DNA’sını aktarabilmektedir.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Ahmet Gençbay için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Ahmet Gençbay Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt