Yükleniyor
Prostat Kanseri ve Spesifik Antijen Testleri Hakkında Gerçekler

Prostat Kanseri ve Spesifik Antijen Testleri Hakkında Gerçekler

  • Prostat Kanseri ve Spesifik Antijen Testleri Hakkında Gerçekler

1. Prostat kanseri birçok erkek için sessizdir.

Çoğu erkekte prostat kanseri birkaç erken semptom gösterir. İdrar akımında azalma veya noktüri (gece idrara çıkmanız gerektiği için uyanma) gibi idrar semptomları, yaşlanan erkeklerde sık görülür; ancak genel olarak bunlar prostat kanseri ile ilişkili değildir. Prostat kanseri yayılmışsa kemik ağrısı, idrarda kan veya kilo kaybı gibi belirtiler bulunabilir.

2. Bazı erkeklerin prostat kanseri geliştirme riski daha fazladır.

Tüm erkekler prostat kanseri geliştirebilir. Ancak, olasılığınızı artıran bazı risk faktörleri vardır. Yaşlı erkekler yüksek risk altındadır. Afrika kökenli Amerikalı erkekler ve bir veya daha fazla yakın akrabası olan prostat kanseri olan erkekler de yüksek risk altındadır. 55 yaşından önce prostat kanseri teşhisi konmuş bir yakın akrabanız varsa da riskiniz daha yüksek olacaktır.

3. PSA testleri prostat kanserini teşhis etmez.

PSA testi, öncelikle prostat tarafından salınan prostat spesifik antijenin (PSA) yüksek seviyelerini taramak için kullanılan bir kan testidir. Çeşitli nedenlerle yükseltilebilir. PSA taraması, tıp camiasında oldukça tartışılan, tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor. PSA'nın prostat kanserini teşhis etme yeteneğine sahip olmadığını belirtmek önemlidir, ancak prostat kanseri riskini tahmin etmeye yardımcı olan bir tarama testidir.

PSA değerleri yaşınıza ve ırkınıza bağlı olarak değiştiğinden, toplam PSA'nın anormal kabul edildiği evrensel olarak kabul edilmiş bir eşik değeri yoktur.

4. PSA testinin bazı dezavantajları vardır.

Gerçek PSA testinin çok az yan etkisi veya riski vardır. Laboratuarda değerlendirme için basit bir kan alımı gerektirir. Ancak, sonuçlar alındıktan sonra bazı potansiyel dezavantajlar vardır. Bunlar şunları içerebilir:

Yüksek PSA seviyeleri, iyi huylu prostat büyümesi (iyi huylu prostat hiperplazisi) veya prostat enfeksiyonu (prostatit) gibi başka nedenlere sahip olabilir, kanser de olabilir üçü zaman zaman karıştırılabilir.

Bazı prostat kanserleri fazla PSA üretmeyebilir. Yanlış negatif olarak bilinen şeye sahip olmak mümkündür. Bu, gerçekte prostat kanseri olmadığınızı yanlış bir şekilde gösteren bir test sonucudur.

Yüksek PSA testinin nedenini kontrol etmek için yapılan takip testleri invaziv, stresli, pahalı veya zaman alıcı olabilir.

Tedavi gerektirmeyen yavaş büyüyen bir prostat kanseri ile yaşamak stres ve kaygıya neden olabilir.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Ahmet Gençbay için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Ahmet Gençbay Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt