Yükleniyor
Kendi Hücrenizin Gücünü Keşfedin: Otolog Mikro Greft

Kendi Hücrenizin Gücünü Keşfedin: Otolog Mikro Greft

 • Kendi Hücrenizin Gücünü Keşfedin: Otolog Mikro Greft
 • Saç ve Kıl Dökülmelerinin Sebepleri Nelerdir?
 • Otolog Mikro Greft Nedir?
 • Otolog Mikro Greft Hangi Sorunlarda Etkilidir?
 • Otolog Mikro Greft Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?
 • Otolog Mikro Greft Tedavisinde Ne Zaman Sonuç Alınır?
 • Neden Otolog Mikro Grefti Tercih Etmeliyim?
 • Otolog Mikrogretf Cilt Mezoterapisi Olarak Kullanılabilir Mi? 

Saç ve Kıl Dökülmelerinin Sebepleri Nelerdir?

Konuya başlamadan önce saç ve kıl dökülmelerinin sebeplerine değinmekte yarar var. Saç dökülmesi birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. En yaygın nedenleri şunlardır:

 • Genetik Faktörler: Kalıtım saç dökülmesine neden olabilir. Erkeklerde erkek tipi kellik (androgenetik alopesi) en yaygın saç dökülmesi şeklidir. Kadınlarda ise saçlar daha ince bir şekilde dökülebilir.
 • Yaşlanma: Yaşlanma süreci saçların incelmesine, zayıflamasına ve dökülmesine neden olabilir. Bu durum, kadınlar için genellikle menopoz döneminde hızlanır.
 • Stres: Yüksek düzeyde stres saç dökülmesine neden olabilir. Yoğun bir fiziksel ya da duygusal stres saçlarınızı etkileyebilir.
 • Hormonal Değişiklikler: Hormonal değişiklikler saç sağlığını etkileyebilir. Özellikle hamilelik, doğum kontrol hapları, tiroid problemleri ve menopoz gibi durumlarda saç dökülmesi sık görülür.
 • Saç Bakımı: Saçlarınızı sıkı bir şekilde örmeniz, sıkı topuzlar yapmanız, sıkı atkılar takmanız veya kimyasal ürünler kullanmanız saç dökülmesine neden olabilir.
 • Beslenme: Beslenme eksiklikleri saç sağlığını etkileyebilir. Saçlarınızın sağlıklı kalması için protein, demir, çinko, vitamin D ve omega-3 yağ asitleri gibi besinlere ihtiyacı vardır.

Hastalıklar ve İlaçlar: Bazı hastalıklar ve ilaçlar da saç dökülmesine neden olabilir. Örneğin, kemoterapi veya radyasyon tedavisi saç dökülmesine neden olabilir.

 

Otolog Mikro Greft Nedir?

Otolog mikro greft, kendi dokularımızdan yine kendi saç köklerimizi veya cildimizi tedavi etmek için gerekli olan maddelerin, özel yöntemlerle alınarak ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilmesi yöntemine dayanır. Tedavi yönteminin hedefi, zayıflamış saç köklerinin yenilenerek daha sağlıklı görünmelerini sağlamak için ihtiyaç duyulan büyüme faktörleri ve progenitör kök hücrelerini, kendi vücut dokularımızdan elde etmektir.

 

Otolog Mikro Greft Hangi Sorunlarda Etkilidir?

Otolog mikro greft, kılcal damarları kişinin kendi dokusuyla yenileme prensibiyle çalışan güvenli ve etkili bir yöntemdir, özellikle erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi) gibi birçok saç dökülmesi tedavisinde kullanılabilir. Bu yöntem ayrıca saç boyama işlemleri, sık kuaför işlemlerinin neden olduğu yıpranmalara ve dökülmelere karşı saçın desteklenmesi ve canlandırılması için de kullanılabilir. Ancak herhangi bir tedavi yöntemi öncesinde, kişinin saç dökülmesinin nedeni ve seviyesi gibi faktörlerin değerlendirilmesi gerekir.

 

Otolog Mikro Greft Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Kendi hücrelerimizden elde edilen bu tedavinin olumlu etkileri, 3 ay sonra kendini göstermeye başlar ve tüm olumlu sonuçların ve gelişmelerin ortaya çıkması 6 ay sonra gerçekleşir. Öncelikle kulak arkasındaki uygun olan bölgeden lokal anestezi altında 3 ila 4 saç kökü alınır ve özel cihazlar yardımıyla hücre süspansiyonu hazırlanır. Tüm saça mezoterapi yöntemi ile enjekte edilerek seans sonlandırılır. İşlem lokal anestezi ile yapıldığı için ağrısızdır ve kişi günlük hayatına dönebilir. Tedavi genellikle tek seans uygulanmakta ve yaklaşık 30- 60 dakika sürmektedir. 

 

Otolog Mikro Greft Tedavisinde Ne Zaman Sonuç Alınır?

Kendi hücrelerimizden elde edilen bu tedavinin olumlu etkileri, 3 ay sonra kendini göstermeye başlar ve tüm olumlu sonuçların ve gelişmelerin ortaya çıkması 6 ay sonra gerçekleşir.

 

Neden Otolog Mikro Grefti Tercih Etmeliyim?

Bu yöntemin başlıca avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Güçsüzleşmiş saçları canlandırır. 
 • Mevcut saçları korur.
 • Bu tedavi, seyrelmiş saçların kalınlaşmasını ve saçların daha dolgun görünmesini sağlar.
 • Uykuda bekleyen ancak daha ölmemiş olan saçları uyandırarak saç artışı sağlar.
 • Saç ekimi öncesinde kök alınacak bölgenin güçlenmesini ve böylece saç ekim işleminin başarı yüzdesinin artmasını sağlar.
 • Saç ekimi sonrası uygulanması durumunda ise ekim sonrasındaki iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca ekilen saçların kalitesini ve çıkışını arttırmaya yardımcıdır. 

 

Otolog Mikrogretf Cilt Mezoterapisi Olarak Kullanılabilir Mi? 

Evet. Kulak arkasında saçsız bölgeden alınan mikro greftler hücre süspansiyonu şeklinde hazırlanabilir. Böylece cilt üzerine mezoterapi yöntemi ile uygulanabilir ve kök hücrelerin faydalarından yararlanılabilir.

 

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Yıldız Kıraç için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Yıldız Kıraç

Sertifikalı Medikal Estetik

Uzm. Dr. Yıldız Kıraç Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt