Yükleniyor
Vajinismusta Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismusta Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Vajinismusta Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  • Doktor tarafından verilecek evde egzersiz yöntemi
  • Vajinal diltatörler
  • Cerrahi müdahaleler ve ilaç tedavisi
  • Vajinismus Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Vajinusmus, doktor kontrolünde üstesinden gelinebilecek, tedavi yöntemi kolay bir hastalıktır. Günümüzde her 10 kadından biri vajinusmusa yakalanmaktadır ve birçoğu geçer düşüncesiyle süreci uzatmaktadır. Kadınlar ilk başta çekinebilirler ancak referansları güzel ve uzman bir doktor tarafından yapılırsa kendilerini güvende hissedeceklerdir. Tedavideki alternatif yöntemler mutlaka öğrenilmeli ve doktor, hastaya en uygun olanını belirlemelidir; çünkü vajinusmusda sakin olmak, gevşemek ve kötü düşüncelerden arınmak, başarı elde etmek için çok önemlidir. Vajinusmusta tedavi yöntemleri nelerdir inceleyelim;

Doktor tarafından verilecek evde egzersiz yöntemi

Kadının kendi kendine veya partneriyle yapabileceği evde egzersizler mevcuttur. Kadın, eğer ileri boyutta bir vajinusmus hastalığı geçirmiyorsa nefes egzersizi, ayna egzersizi, genital masaj ve kegel egzersizleriyle süreci başarıyla tamamlayabilir.
Botoks uygulaması

Genel anestezi ile yapılan botoksla kaslarda kısmi felç oluşumu sağlanır. Etkisi 2-6 ay sürmektedir. Yan etkileri olduğu gözlemlenmiştir bu sebeple fazla tercih edilmemektedir ve etkisi kalktıktan sonra tekrar vajinusmus görünebilir, kalıcı bir çözüm değildir.

Vajinal diltatörler

Ölçüleri değişkenlik gösteren diltatörler, kendi kendine eğitim ve gevşeme tekniği için kullanılmaktadır. Doktor veya hemşire tarafından gösterilir ve ilk etapta onlardan birinin eşliğinde, daha sonra kendi başına yapılır.

Cerrahi müdahaleler ve ilaç tedavisi

Vajinusmus hastalığının genellikle psikolojik sebeplerle ortaya çıktığı gözlemlense de yüzde 10 civarında fizyolojik sebeplerle de ortaya çıkabilir. Dolayısıyla çok nadir olarak cerrahi müdahaleler gerekir. Doktor, kızlık zarının sert olması, vajina girişinin çok dar olması ve bazı ciddi enfeksiyonlar nedeniyle hastaya ilaç tedavisi ve cerrahi operasyon önerisinde bulunabilir.

Vajinismus Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Vajinusmusa yakalanan kadın umutsuzluğa kapılmamalıdır; çünkü doğru tedavi yöntemleri uygulandığı zaman vajinusmus tedavisinde başarı oranı yüzden yüze yakındır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da ilk ve en önemli olan şey moraldir ve çiftler birbirine destek olarak bu süreci sakin bir şekilde atlatmalılardır. Psikolojik olarak mutlu ve iyi hisseden ve kendi için en uygun tedavi yöntemine karar verdiğinden emin olan her kadın kolaylıkla vajinusmusu yenebilir ve herhangi bir şekilde tekrarını yaşamayacaktır.

Bu makaleyi yazmış olan, Kl. Psk. Buse Nur Altun için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Kl. Psk. Buse Nur Altun

Psikoloji

Pedagoji

Aile Terapisi

Kl. Psk. Buse Nur Altun Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt