Yükleniyor
Ağlamanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ağlamanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Ağlamanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?
 • Ağlama, her insanın hayatlarının bazı dönemlerinde, meydana getirdikleri duygusal bir tepkimedir. 

Ağlama, her insanın hayatlarının bazı dönemlerinde, meydana getirdikleri duygusal bir tepkimedir. 

Sinir, mutluluk ve üzüntü gibi duyguların ardından meydana gelebilecek bir durumdur. Bazı acılara ve duygusal durumlara da vücudun kendiliğinden gösterdiği tepkidir. Ağlamanın insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Bazı insanlar, bu duruma şaşırırlar hatta yadırgayabilirler ancak bilimsel çalışmalar ağlamanın, insan sağlığına birçok faydasının olduğunu gösteriyor. Ağlamanın insan sağlığına faydaları ise şunlardır:

 • Ağlamak vücutta endorfin salgılanmasında ki temel sebeplerden bir tanesidir. Vücutta salgılanan endorfin, insana neşe veren bir hormondur. Kişinin mutluluk hormonlarından birinin olduğu belirtilmiş endorfin, vücuda neşe vermesinin dışında sağlığa da birçok faydası bulunmaktadır. Araştırmalarda görüldüğü üzere, kişinin ruhsal sağlığındaki sıkıntılardan daha çabuk kurtulmasını sağladığı belirtilmiştir. Mutluluktan gelen ağlamanın ise, vücutta birçok faydası olduğu bilinmektedir.
 • Stresli beden, bir anda ağlamak ile rahatlamaya başlar. Stresli her durumunuzda bedeninizin tüm organları etki görür ve sıkılır. Beyninizin rahat olmaması da, stresten ötürüdür. Stresli anınızda ağladığınızda, vücut kendine gelir ve rahatlar. Bu durumsa stresten kurtulmanızın önemli sebeplerinden birisidir. Konuşmak nasıl insana iyi geliyorsa, konuştukça ağlamakta insana o kadar iyi gelir.
 • Ağlamak, insanı sakinleştirir ve dinginliğini sağlar. Ağlamanın vücuda sakinleştiricilik vermesi, adeta bir ilaç gibi gelir. Ağlamanın getirisi, uykudur. Uykunuzun gelmesindeki sebep ise, vücuttaki rahatlık hormonundandır.
  İnsanın kendiyle olan sorunlarıyla yüzleşmesini sağlar. İnsan kendine dürüst olduğu zaman, bazen istemediği durumlarla karşı karşıya gelir. Bu durum kendine itiraf edilen doğrular tarafından gerçekleşir. Geçmişinizde kalmış bir travmanız, kendinize itiraf edemediğiniz aşkınız, üzüntüleriniz ve birçok sıkıntılarınız, ağlama eyleminden önce gelirler. Ağladıktan sonra ise, sorunlarınızla yüzleştiğinizi görürsünüz ve yavaş yavaş bu sorunlar sorun olmaktan çıkarlar.
 • Ağlamak, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Gözyaşlarınız ile vücuttaki toksinleri dışarıya atabiliyorsunuz. Kimyasalların dışarı atılması sonucunda, bazı bakteriler vücuttan temizlenir.
  İnsan ilişkilerinizde güçlenir. Çevrenizdeki insanlarla, aranızda güzel ve koparılmayacak bir duygusal bağ oluşur. Bu durumsa size kendinizi iyi hissettirir.
 • Ağlamak, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Kalbe giden kan fazlalaşır ve bu durum kalbin gençleşmesini sağlar. Damarların tıkanıklığını da bir nevi engel olur.
 • Bunların yanında birçok ayrı hastalıklara engel oluyor. Mide ve kemik ile ilgili rahatsızlıklara da iyi geliyor.
  Ağlamanın vücutta ve ruhta birçok etkisi bulunmaktadır fakat fazla abartılmamalıdır. Sağlığa birçok faydası olan ağlamanın, yerinde ve zamanında yapılması önerilir. İçinize atarsanız, vücudunuzda sıkıntılara sebep verir. Umarım yazımız bilgilendirici olmuştur ve işinize yaramıştır sağlıklı günler dileriz.
Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Muhammed Rıza Hikmet için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Muhammed Rıza Hikmet

Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Op. Dr. Muhammed Rıza Hikmet Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt