Yükleniyor
Bir Girişimcinin (!) Sorunu

Bir Girişimcinin (!) Sorunu

  • Bir Girişimcinin (!) Sorunu

Birçok insan hayal kurmuştur. Mars’a gitmeyi, koloni kurmayı, dünyayı gezmeyi, astronot olmayı, zengin olmayı, Cumhurbaşkanı olmayı, doktor olmayı, iş insanı olmayı, vb hayalleri olmuştur. Bu hayalleri girişen de kurar, girişmeyen de kurar. Arada bir fark olmalı. Birisi eyleme dökebilmek için şartları oluşturur. Diğeri ağustosböceği gibi konuşur ya da beyni konuşur.

Neyse, biz girişen kişilerin girişme ile ilgili sorunlarından bahsedelim. Çevremde gördüğüm, girişmek isteyen girişimci adaylarından bahsedelim. Girişmek zordur ama bir hayalle başlar. En büyük sorun girişimcinin bu başarı düzlemine gelmesi için geçirmesi gereken bir sürecin olmasıdır. Bu sürece girişimci adaylarının büyük kısmı katlanamaz. Sabırsızdır ve hızlı sonuç alacaklarını düşünürler. Bir kısmı ailesini bahane eder. Çocuklarını, annesini, babasını konu edinir. Herkesin sorunları vardır. Sorunsuz bir hayat düşünülemez. Bu hayatta değerli insan, sorun çözen insandır. Girişimci de sorunları güzel bir şekilde zamana uygun ve şartlara uygun şekilde çözen kişidir. Zaten bu çözümü sayesinde başarılı olur. 

Ailesini bahane eden hiçbir girişimci başarıya ulaşamaz. Bazen bahane olarak sunduğu kişilerin, onların gelişiminde bir engel olduğunu bile göremez. Girişimci adaylarının diğer bir sorunu, parasal süreci iyi yönetememekti. Bir iş için belli bir miktarda yatırım yapmak gerekir. Belki sen iki yüz bin TL koymanın yeterli olduğunu düşünüyorsundur. Ancak o iş için beş yüz bin TL koymalıydın. Ama koymadın veya koyamadın ve bundan dolayı da başarısız oldun. Bir insanın bir cekete iki yüz bin TL verdiğini düşünün. O kişi, o sürece gelene kadar neler ortaya koydu. 

Girişimcilikte en önemli basamak ise takım oluşturabilmektir. Takım olarak çalışamama, bir girişimci adayının sorunlarından biridir. Bir girişimci adayının eşi ve sevgilisi de en önemli konudur. Bazen senin gelişmeni istemez bir eş, sevgili, bazen göremez geleceği, bazen belli düzlem yeter ona ve seni de o düzlemde tutmak ister. Sakın böyle bir kişinin telkinlerine uymayın. Hayalleriniz sizindir ve size verilen zaman kısıtlıdır. 

Yoksa! Başarılı girişimcileri izlemekle yetinirsiniz. 

Dr. Bozkurt Oğuz SINAR 

Yüksek Sağlık Hukuku Derneği Başkanı

Bu makaleyi yazmış olan, Dr. Bozkurt Oğuz Sınar için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dr. Bozkurt Oğuz Sınar Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt