Yükleniyor
Modern Tıbbın, Kadim Bilgilere Verdiği Şekil: Longevity  (Uzun Ömür Tıbbı)

Modern Tıbbın, Kadim Bilgilere Verdiği Şekil: Longevity  (Uzun Ömür Tıbbı)

 • Modern Tıbbın, Kadim Bilgilere Verdiği Şekil: Longevity  (Uzun Ömür Tıbbı)
 • Longevity  (Uzun Ömür Tıbbı)
 • Uzun Ömür Tıbbının Yol Haritası*

Longevity  (Uzun Ömür Tıbbı)

Uzun Ömür", İngilizce bir terim olan "Longevity" kelimesinin karşılığıdır. 2000'li yılların başından itibaren, "Longevity" terimi tıp alanında giderek daha somut bir anlam kazanmış, sağlıklı, doğal ve uzun bir yaşamı temsil etmektedir.

Bir zamanlar, sadece iki yüzyıl önce, Batı toplumundaki insanların ortalama yaşam beklentilerinin ne kadar kısa olduğunu duydunuz mu? İngiliz toplumundaki erkekler için ortalama yaşam süresi sadece 34 yıldı; Prusyalı erkekler için ortalama 24,7 yılken, Fransız erkekler için 27,5 ile 30 yıl arasındaydı. Kadınlar için ise ne yazık ki kayıtlar o dönemde pek tutulmamıştı. 1950'ler dünyasında ise yaşam beklentisi, hem kadınlar hem de erkekler için sadece 48 yıldı. Tüm bu yaşam ortalamaları, günümüzde yaşayanlar için ölümün gelmesinin düşünülemeyecek kadar çabuk olduğunu gösteriyor, değil mi?

Kanada'nın Quebec kentini kuran kâşif Samuel de Champlain'in, Kanada yerlilerinin uzun ömürleri hakkında döneminde yazdığı yazılar, o zamanlar 50'li yaşları zorlayan doktorların tıbbi topluluklarında hararetli tartışmalara neden olmuştu. Ödüllü yazar Daniel N. Paul'un Mi'kmaq yerlileri üzerine yazdıklarına bakarak, bu uzun ömrün sırrını; düşük stres, yağsız etler, çok çeşitli sebzeler ve lifli sağlıklı bir beslenme düzeninde aramak mantıklı görünüyor. 

Uzun Ömür Tıbbı’nın ilk kabul edilmesi gereken gerçeği; geleceğinize ne kadar çok yatırım yaparsanız, sonuçları o kadar olumlu olacaktır.

Uzun vadeli hedeflerimize ulaşmak için yaşam tarzı seçimlerimizin, sağlıklı beslenme ve aktif yaşam biçimi temelinde olması, yaşam kalitemizi olumlu yönde etkileyebilir. Aksine, sağlıksız beslenme, düzensiz uyku, sigara gibi olumsuz faktörler ise beklenildiği gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Tüm bu zorlukları aşmak için, düzenli ve uzman bir tıbbi rehberlik ve destek gerekebilir.

 Uzun Yaşam Tıbbı'nın geçmişi, evrimi ve eski Asya tıbbıyla köklerinden nasıl beslendiğini ayrıntılı bir şekilde anlatmak ve savunmak isterdim; ancak henüz yeni keşfedilen bir alanda böylesine detaylara girmek, şu an için uygun görünmeyebilir.

Şimdi tıbbi boyutunu ele alabiliriz, ancak hemen baştan önemli bir uyarıda bulunmak yerinde olacaktır. Tıbbi ve sağlık kavramlarının ticari dünyada nasıl suiistimal edildiğini ve gelecekte de aynı şekilde kullanılabileceğini unutmayın. Günümüzde ABD'de vitamin tabletlerinin milyar dolarlık büyük bir pazarı oluşturduğunu düşünürsek, her gün bir tablet içerek uzun bir ömre sahip olma hayalinin gerçekçi olmadığını fark edebilirsiniz.

Alex Zhavoronkov'a göre, uzun ömür (longevity) tıbbı; yaşlanma ve uzun ömürlülüğün karmaşık biyogöstergeleri tarafından desteklenen kapsamlı ve bireyselleştirilmiş bir koruyucu hekimlik uygulamasını ifade eder.

Her 3 ayda bir gerçekleşen uzun süreli ve ciddi bir değerlendirme muayenesi, temel taşıdır. Bu yüz yüze görüşmeler dışında, küçük soruların bile kolayca paylaşılabildiği ve gerektiğinde geri dönüş alabileceğiniz bir doktorun varlığı, bu uzun yolculukta size rehberlik edecek kadar önemlidir. Sizi taşıdığınız risklere göre takip edecek, hormon seviyelerinden tam kan sayısına, hastalık risk analizlerinden başarılı bir fizyolojiyi değerlendirebilecek testlere kadar uzanan kapsamlı laboratuvar analizlerinin yer aldığı bir yolculuk, kanıtlarla desteklenen bir ilerlemenin göstergesidir. Cinsel işlev bozukluğundan bunamaya, kanserden kalp hastalığına, şeker hastalığından beyin küçülmesine, Alzheimer hastalığı belirtilerinden bağışıklık sistemi aşırı çalışması sonucu ortaya çıkan romatizmal hastalıklara ve yaşlanan eklemlerin neden olduğu eklem yıpranmasının tespitine kadar riskleri değerlendirirken, yaşam kalitesini etkilemeden önce müdahale etmek, uzun ömür tıbbının sanatsal bir dokunuşudur. 

Yaşlanmanın, metabolizma ve hormon sistemine yüklediği baskıyı dikkate alarak gereken destekleyici tedavileri planlamak, eksik mineralleri, vitaminleri ve enzimleri yerine koymak ve bunları sizi rahatsız etmeden doğru dozlarda uygulamak, işin diğer önemli yönüdür. 

Sağlıklı beslenme amacıyla, sizi kısıtlamadan doğru beslenmenizi, harika hissetmenizi ve kilo vermenizi destekleyecek ipuçları, bilgiler ve tariflerle sağlıklı beslenme planını hayatınıza entegre etmek, bir diğer önemli rota olarak öne çıkar. Diyetisyen önerileri, aralıklı oruç yöntemleri, kısa detoks programları ve fonksiyonel tıbbın kişisel değerlendirmeleri sonrası alacağınız beslenme önerileri, kaçınılmaz ve keyifli adımlardır.

Bir başka önemli konu da, görme ve işitme duyularının yeterliliğinin düzenli olarak kontrol edilmesidir. Ayrıca, şeker hastalığı, kalp ve dolaşım sorunları gibi durumlarla ilişkili olarak sıkça karşılaşılan ayak bası yaraları ve hatta maalesef ayak amputasyonlarına yol açabilen ayak sağlığına özel bir odaklanmadır.

Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki 24 saatlik dönüşünde oluşan gece-gündüz döngüsü, tıbbi alanda sirkadiyen ritim olarak adlandırılan, tüm canlıların davranışsal, biyokimyasal ve fizyolojik etkilerini içeren bir kavramı ifade eder. Bu ritim, beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni, mutluluk seviyesi, vücut sıcaklığı, kan basıncı, kalp atış hızı, hormon salınımı ve dokular arası iletişimi sağlayan nöro-habercilerin ve biyo-habercilerin dengesini etkiler. Geleneksel hastane uygulamalarında bu önemli etkiler sıklıkla göz ardı edilmişken, uzun, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için biyolojik temel gereksinimlerimize özen gösteren bir tıbbi anlayış benimsemek gereklidir.

Gördüğünüz gibi, bu konularda çalışacak doktorların yapmaları gereken iş gerçekten çok fazla.

Korkmayın! Uzun ve sağlıklı bir yaşamı düşündüğünüzde, Yaşam Tarzı Değişikliği yapmanın zor olabileceğini düşünseniz de, aslında durum öyle değil. Uzun Ömür Tıbbı uzmanlarının eğitim programlarında en önemli konularından biri 'Uygulanabilirlik' ve 'Sürdürülebilirlik'dir ve işte burada devreye girer. 

 • Yapılabilirlik: Davranış değişikliği isteyen bir kişiye ne yapabileceğini önerirken, kişinin gelir düzeyini, yaşam standartlarını, çalışma saatlerini, aile içindeki ve sosyal yaşamdaki rollerini dikkate alarak bir değişiklik önermek, 'yapılabilirlik' ilkesi doğrultusunda mümkündür.
 • Sürdürülebilirlik: Bir süre önce yaşam tarzı değişiklikleri için özveride bulunan ve şu anda olumlu sonuçlar görmeye başlayan bireylerde başka bir sorun daha ortaya çıkabilir. Kalıcı davranış değişikliğine ulaşmadan önce, belirli bir süre sonra sıkıcı ve ihmal edilebilir bir rutine girmemek için çeşitli seçenekler sunmak, 'sürdürülebilirlik' ilkesi doğrultusunda yapılmalıdır.

Doktorunuzun bu alandaki yetenekleri, çalışma deneyimi ve sizi ve ihtiyaçlarınızı takip etme becerisi doğrultusunda belirlenir. 

Uzun Ömür Tıbbının Yol Haritası*

(*Temel ana başlıklarla sınırlıdır)

 • Düzenli aralıklarla gerçekleştirilen kapsamlı görüşmeler
 • Görüşmeler sonrasında ulaşılabilir bir hekim
 • Durumun, risklerin ve eksiklerin tespiti ve raporlanması
 • Tedaviler
  • Yerine koyma tedavileri
  • Düzenleme tedavileri
  • Güçlendirme tedavileri
  • İdame tedavileri
 • Yaşam tarzı değişikliklerinin yönetilmesi

Yaşlanmak kaçınılmaz olsa da, her zaman daha genç hissetmek mümkündür.

Yaşlanmayla birlikte gelen olağan değişiklikleri kabul etmek zorunda değilsiniz. Hayatı yeniden GÜÇ, ENERJİ ve TUTKU ile kucaklayabilirsiniz. Hekiminizden bu konuda size yardımcı olmasını isteyin!

Son teknoloji tıbbını benimseyen deneyimli bir doktor ve ekibi, eskiden kaçınılmaz olarak kabul edilen yaşlanma etkilerini yavaşlatmak ve çoğu zaman tersine çevirmek için sizin yanınızda olabilir. Her birey için kişiselleştirilmiş bir çalışma programı önererek, en sağlıklı koşullarda olmanızı hedefleyebilir. 

“Daha uzun yaşayın, daha genç hissedin ve unutmayın; iyi hissetmek hakkımız!”

Bu makaleyi yazmış olan, Dr. Onur Çubukçu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dr. Onur Çubukçu

Ozon Terapi

Mezoterapi

Kupa Terapi (Hacamat)

Dr. Onur Çubukçu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt