Yükleniyor
İncelme: Şişmanlık, Kilo Verme ve Bölgesel İncelme Üzerine Kısa Bir Giriş

İncelme: Şişmanlık, Kilo Verme ve Bölgesel İncelme Üzerine Kısa Bir Giriş

 • İncelme: Şişmanlık, Kilo Verme ve Bölgesel İncelme Üzerine Kısa Bir Giriş
 • Şişmanlık, Kilo Verme ve Bölgesel İncelme Üzerine Kısa Bir Giriş
 • KISA KISA…

Şişmanlık, Kilo Verme ve Bölgesel İncelme Üzerine Kısa Bir Giriş

Bu yazıda üzerine ciltlerce kitap yazılabilecek büyük bir konuda, kısacık bir okuma zamanı içerisinde tüketilebilecek bir başlangıç yapmak istedim. Yine de; her gün, her mecrada görebileceğiniz bilgilerden çok daha kapsayıcı, ama ortalama eğitimli bir bireyin kavrayıp, notlar çıkaracağı ve daha fazlasını doktoru ve diyetisyeniyle tartışmasını sağlayacak kadar da basit  bir özet olması dileğiyle…

Şişmanlık (obezite); en basit tanımıyla vücuttaki yağ miktarının gerekenden fazla olmasıdır. Şişmanlık fazla kilolu olmak değildir. Kaslı bir atlet fazla kilolu olabilir ama belki de vücudundaki yağ miktarı düşüktür. Toplam vücut ağırlığına göre kadınlarda %30, erkeklerde %25'in üzerinde bir yağ kitlesi varsa bu kabaca şişmanlık olarak kabul edilebilir. 

Şişmanlıktan kurtulma için kilo vermek istiyorsak, öncelikle hareketli bir yaşam tarzını benimserken aynı zamanda doğru ve kaliteli beslenmeyi öğrenmeliyiz. Kalıcı ve sağlıklı kilo vermek için doktor ve diyetisyenin ekip çalışması, kilo vermek isteyen kişiye ve o kişinin yaşam tarzına özel desteği birlikte planlaması oldukça önemlidir. 

Obeziteyi “çok yeme hastalığı”ndan daha çok, kilo kontrol mekanizmalarının bir bozukluğu olarak görmek gerekir. Genellikle acıkma ve doyma gibi iç sinyallere duyarsızlaşan ama buna rağmen görme, koku ve tat gibi dış uyaranlarla sürekli tetiklenen ve açlık olmasa hatta doyma gerçekleşse bile devam eden yeme arzusudur. Obezite ile mücadele, bir hastalıkla mücadeledir. Bunun için kalıcı kilo vermek gerekir. 

 

KISA KISA…

 • * Kilo vermek için başarılı bir programın 4 temel unsuru; sağlıklı beslenme, yeterli egzersiz, pozitif zihinsel tutum ve vücudu doğru şekilde desteklemektir. 
 • * Çoğumuz aşırı yağ ve şeker tükettiğimiz ve yeterince fiziksel aktivitede bulunmadığımız için kiloluyuz.
 • * Oyun konsolları,  sosyal medya uygulamaları,  dizi ve film servisleri gibi tüm internete bağlı cihazlar ve uygulamalar hareketsiz yaşamı artırmakta, kilo almamızı tetiklemekte ve kilo vermek için gereken çabayı ve zamanı çalmaktadır. Alışkanlıklarımızı sınırlamalıyız!
 • * Şişmanlığın fizyolojik sebepleri arasında beyin ve bağırsaklardaki serotonin düzeyleri, bazal metabolizma hızının yavaşlığı (termogenez azlığı), sempatik sinir sisteminin çalışma sorunları, yağ hücrelerinin metabolizması, ve insülin hormonunun duyarlılığının azalması sayılabilir. 
 • * Bir doktor kontrolünde doğru ölçülerde kullanılırsa 5-HTP ve ayrıca efedrin ve kafein gibi bitkisel uyarıcılar ve bu uyarıcıları içeren supplementler sempatik sinir sistemini etkileyerek bazal metabolik hızı ve beslenmeye bağlı termogenezi arttırabilir. Kilo vermeyi tetikleyebilir. 
 • * Lif takviyeleri, kan şekeri kontrolünü ve insülinin etkilerini iyileştirmesinin yanı sıra vücut tarafından emilen kalorileri de azaltmaktadır.
 • * Kilo vermeyi güçlendirmenin ana hedeflerinden birisi vücuttaki hücrelerin insüline karşı olan duyarlılıklarını artırmak olmalıdır. 
 • * Krom ve magnezyum; muhtemelen insülin duyarlılığını arttırarak yağsız vücut kütlesi oranını arttırırken kilo kaybı sağlamaktadır. 
 • * Klinik araştırmalar koenzim Q10’un kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.
 • * Orta zincirli yağ asitleri, termogenezi arttırarak kilo kaybı sağlayabilir
 • * Hidroksisitrat memelilerde yağ üretimini engelleyen güçlü bir baskılayıcı olduğu saptanmıştır. Fitoterapik bir supplement olarak fayda verebilir. 
 • * Glutatyon kullanımı, yağ yakımı sonrası yağ içerisinden açığa çıkan toksinlerin etkilerinin ortadan kaldırılmasında ve toksinlerle savaşan vücudun bazal metabolik hızının azalmasını engelleme mücadelesinde aktif rol alır. Aynı zamanda enerji metabolizması üzerine etki ederek termogenezin devamlılığında önemli olduğu gösterilmiştir.

Günümüz şehirli insanının tek derdi kilo vermek değildir. Daha çok ulaşmak istediği; sosyal çevresi içerisinde kendi yaşından daha genç göründüğü sağlıklı, fit, estetik ve hoş bir bedene sahip olma arzusudur. Giydiği kıyafetleri daha güzel taşıyabilen, daha genç bir görünüm için yalnızca kilo vermek yetmez. Bel, basen, kalça, çene altı, kol çevresi, göbek gibi bölgelerde daha belirgin bir incelme elde etmek gerekir. İstenilen sonuçlara daha da hızlı ulaşmak, ve inatçı bölgesel yağlanma ile baş etmek için belkide gerçekçi çözüm bölgesel inceleme amaçlı işlem ve uygulamalardır. Ameliyatlı ve ameliyatsız çeşitli teknikler mevcuttur. 

 

Liposuction

Yağ aldırma olarak da bilinir. Cerrahi bir müdahaledir ve komplikasyon riskleri bulunabilmektedir. Aşırı kilolu kişilerde ve bölgesel zayıflama için kullanılan liposuction yöntemi ağrılı, acılı ve iyileşmesi uzun süren bir uygulamadır. 

Soğuk Lipoliz

Soğuk lipoliz uygulamasında bölgedeki yağlar vakumlu başlıkları olan özel bir cihaz yardımıyla tutulur ve kontrollü bir şekilde -10 dereceye kadar soğutulur. Donarak kristalize olan yağlar kolayca parçalanır. Parçalanmış yağlar vücuttan daha kolay atılabilir hale gelir. Doğru cihaz seçildiğinde; cilt ya da diğer dokulara zarar verilmeden sadece yağlar hedeflenir, uygulanan bölgenin toparlanmasını ve sıkılaşmasını sağlayabilmektedir.

 

Radyofrekans Uygulamaları

Ameliyatsız bir yöntemdir ve cihazla bölgeye radyo dalgaları yayılır. Su molekülleri ile iyonları harekete geçirir ve bu şekilde ısıyı artırır. Isı artışına bağlı olarak yağlar erimeye başlar. Erimiş yağlar vücuttan ter, idrar solunum yoluyla atılabilir. Termogenik etkiyi hedefler. Sıkılaşma, toparlama ve hücre yenilemesi sağlayabilir. 

Lazer Uygulaması İle İncelme

Lazerle incelmede bölgedeki cilt üzerine milimetrik kesiler atılır. Bu kesilerden kanül yardımıyla lazer ışınları gönderilir. Bu ışınlar yağların parçalanması sağlar. Parçalanan yağ molekülleri doğal yollarla vücuttan atılmaktadır. Yine Lazer uygulamasında ciltte sıkılaşma ve toparlanma elde edilebilmektedir.

 

Saten Vücut Germe

Radyofrekans ve ultrason birlikte kullanılarak bölgedeki yağlar parçalanır. Bu uygulamayla bölgesel zayıflama gerçekleşir. 

 

Elektromanyetik Şekillendiriciler

Teknolojinin en başarılı cihazlarından biri olan EMS cihazları vücuttaki kasların kasılmasını sağlar. Özel başlıklar ile vücuda gönderilen dalgalar ile kasların kasılması sağlanır. Kasılan kaslar ortaya enerji ihtiyacı çıkmasını sağlar. Bu enerji ihtiyacı kasların etrafındaki yağlardan sağlanır ve böylece yağ yakımı gerçekleşir. Yağ yakımının temelini uygulama sırasında bölgede çok kısa sürede, çok fazla kas kasılması oluşturur. Bu uygulamada ağrı ya da acı hissedilmez. Bu uygulamanın etkilerini 1 sene sonra bile görebilmek mümkündür.

Bölgesel zayıflama yöntemleri, genel olarak bölgesel incelmeyle birlikte sıkılaşma ve toparlanma sağlayabilmektedir. Bacaklarda estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü oluşturan selülit tedavisi için de G5 masajı gibi uygulamalar İilave olarak kullanılmakta ve başarılı sonuçlar verebilmektedir. 

Uygulamalar risksizdir. Ancak hamilelik, kalp hastalığı, kronik rahatsızlık gibi sağlık problemlerinde mutlaka doktor tavsiyesine uyulmalıdır. Ayrıca uygulamaları, uzman kişilerin kontrolünde sağlık merkezlerinde yaptırmak, güvenlik ve sağlık açısından önemlidir.

 

Bu makaleyi yazmış olan, Dr. Onur Çubukçu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dr. Onur Çubukçu

Ozon Terapi

Mezoterapi

Kupa Terapi (Hacamat)

Dr. Onur Çubukçu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt