Yükleniyor
Boy Uzatma Ameliyatı

Boy Uzatma Ameliyatı

  • Boy Uzatma Ameliyatı
  • Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir
  • Boy uzatma ameliyatı sonrası iyileşme süreçleri
  • Uzatma ameliyatı ne kadar sürer?
  • Türkiye Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatları
  • Türkiye Boy Uzatma Ameliyatı Başarı Oranları

Boy uzatma ameliyatı olarak bilinen cerrahi prosedür, bacaklardaki kemikleri kademeli olarak uzatmak için harici sabitleme cihazlarının kullanılmasını içeren bir prosedürdür. Ameliyat genellikle doğuştan bir bacağın diğerinden kısa olmasına neden olan bir rahatsızlığı olan veya estetik amaçlı boy uzatmak isteyen kişilere yapılır.

Ameliyat tipik olarak iki aşamada yapılır. İlk aşama, kemikte bir kesi yapılmasını ve kemiğe pimlerle tutturulmuş metal bir çerçeve olan eksternal fiksatör adı verilen bir cihazın takılmasını içerir. Fiksatör daha sonra kemiğin kademeli olarak ayrılmasını sağlayan bir motora veya manuel cihaza bağlanır. Hastanın tipik olarak fiksatörü birkaç ay takması gerekir; Bu süre zarfında kemik büyümeye ve iyileşmeye başlar.

Ameliyatın ikinci aşaması, eksternal fiksatörün çıkarılmasını ve kemiğin birkaç ay daha iyileşmeye devam etmesine izin verilmesini içerir. Hastanın bacakta güç ve hareketliliği yeniden kazanmasına yardımcı olmak için bu aşamada tipik olarak fizik tedavi gerekir.

Boy uzatma ameliyatı enfeksiyon, sinir hasarı, kan pıhtılaşması gibi önemli riskler taşıyan önemli bir işlemdir. Ek olarak, ameliyat genellikle çok pahalıdır ve sigorta kapsamında değildir. İşlemin istenilen boy artışını sağlamayabileceği ve bazı durumlarda boyda hafif bir azalma ile sonuçlanabileceği unutulmamalıdır.

Genel olarak, uzatma ameliyatı, yalnızca dikkatli bir araştırma ve kalifiye bir cerrahla görüştükten sonra düşünülmesi gereken karmaşık ve riskli bir prosedürdür. Ameliyatın risklerini ve faydalarını dikkatle tartmak ve sonuçlarla ilgili gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir.

Uzuv uzatma: Bu ameliyat, bacaklardaki veya kollardaki kemiklerin uzunluğunu artırmak için kullanılır. Genellikle cücelik veya bacak uzunluğu uyuşmazlığı gibi durumları tedavi etmek için kullanılır.

Bu prosedürlerin bazı komplikasyonları ve yan etkileri olabileceğini unutmayın, bu nedenle herhangi bir ameliyat geçirmeden önce riskleri net bir şekilde anlamanız önemlidir.

Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir

 

KOMBİNE (LON) YÖNTEMİ

Kombine Yöntemde Ameliyatlar:

Boy uzatma için Kombine yöntem seçilirse üç ameliyat gerçekleştirilecektir;
1- İlk Ameliyat; Kemiğin medüller (ilik) boşluğuna intramedüller bir çivi yerleştirilir ve ardından bacağa bir dış fiksatör takılır. Hastalar vidaları çevirerek kemiği düzenli olarak günde 1 mm uzatırlar. (Her 6 saatte bir metal anahtarla vida döndürülür / 0,25 mm x 4)

2- Dıştan Fiksatör için Cihaz Çıkarma Ameliyatı; İstenilen boy miktarına ulaşıldığında, elde edilen uzunluğu korumak için çivi vidalarla kilitlenir. Daha sonra dış fiksatör çıkarılır. Kemik kanalında kalan çivi, yeni kemik olgunlaşıp sertleşinceye kadar sabitliği korumaya devam edecektir.

3- İntramedüller Çivi Çıkarma Ameliyatı; Yaklaşık olarak 12- 15 ayda kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra hastanın isteği üzerine intramedüller çiviler çıkarılabilir. Bu işlem yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Kontrol amaçlı bir gece hastanede kaldıktan sonra normal hayatına dönüş yapabilir. Ancak bazı hastalar isteğe bağlı olarak çivi ile yaşamaya devam etmektedir.
 

Lengthening-Surgery-tratment-turkey

 

Stryde Yöntemi

Stryde Nail, Precice Nail’i üreten aynı şirket (NuVasive Specialized Orthopaedics (NSO)) tarafından üretilir ve tamamen aynı tasarımı taşır ancak yapım malzemeleri farklıdır. Başka bir deyişle intramedüller çivi sisteminin önceki “ PRECICE 2 ” versiyonunun daha yeni bir versiyonudur. 

Bu son iki gelişmiş çivinin arasında ince bir fark vardır, bu fark içinde kullanılan malzemedir. Precice 2 Titanyum alaşımından yapılmıştır, Stryde çivisi ise çelikten yapılmıştır, bu da Precice 2 çivisinden 4 kat daha güçlü olmasını sağlar. 

Çok önemli bir ayrıntıdır, çünkü doktorun hastaları Precice 2 çivisinden daha fazla ağırlık vermeye teşvik edebileceği anlamına gelir. Bunun yanı sıra bacaklara takılan harici metal bir aparat bulunmamaktadır. 

Bunlar uzun ve ağrılı tedavi süreleri, osteomiyelite yol açabilen iğne yolu enfeksiyonu gibi riskleri ortadan kaldırarak, geleneksel yöntemler olan harici cihaz ile uzatma yöntemlerine göre en dikkate değer avantajlardır.

Stryde çivileri, uzuv uzatmak için kullanılan Amerikan yapımı intramedüller çivilerdir. Çivinin içindeki mıknatıslarla etkileşime giren çivi uzatmak için bir Harici Uzaktan Kumanda (ERC) kullanılır.Hala test aşamasında olduğu için şuan uygulanmamaktadır.


 

Precice 2

Precice 2 sistemi 2011 yılından beri kullanılmakta olup, konforlu ve daha az riskli olmasından dolayı bugüne kadar çoğu hasta tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmuştur. Bu ameliyatta, hastanın kemik içine intramedüller çivi yerleştirilir. Bunun yanı sıra bacaklara takılan dış(eksternal) metal bir aparat bulunmamaktadır. Bu sebeple dış cihazlı yöntemlere göre daha az ağrı, kısa tedavi süreleri ve daha az enfeksiyon riski dikkate değer avantajlardır.

PRECICE 2 çivi kemik uzatmak için kullanılan Amerikan yapımı intramedüller çivilerdir. Çivi içindeki mıknatıslarla etkileşime girer ve kemiği uzatmak için Uzaktan Kumanda (ERC) kullanılır.Uzaktan Kumanda, üzerindeki düğmeye basarak uzamanın oluşmasını sağlayan taşınabilir manyetik bir cihazdır. Böylece kontrollü uzama gerçekleşir.
Uzaktan Kumanda, üzerindeki düğmeye basarak uzamanın oluşmasını sağlayan taşınabilir manyetik bir cihazdır. Böylece kontrollü uzama gerçekleşir.
İntramedüller Çivi;
İntramedüller çivi veya çubuk, içerden sabitleme olarak kullanılır ve titanyum alaşımından yapılır. Doktor, röntgen görüntülerini inceleyerek çivinin boyutuna karar verir. (8,5 mm, 10,7 mm, 11,5 mm veya 12,5 mm) Ameliyat sırasında kemik boşluğuna cerrahi olarak gömülür. Çivi bio-uyumlu olduğu için vücuda zarar verecek herhangi bir element içermez.
 

Boy uzatma ameliyatı sonrası iyileşme süreçleri

 

Bacak uzatma ameliyatından sonra iyileşme tipik olarak uzun bir hareketsizlik dönemini ve ardından güç ve hareketliliği yeniden kazanmak için fizik tedaviyi içerir. İyileşme süresinin uzunluğu, ameliyatın boyutuna ve kişinin sağlığına bağlıdır, ancak birkaç aydan bir yıla kadar değişebilir. Fizik tedavi, hareket aralığını, kas gücünü ve stabiliteyi yeniden kazanmak için egzersizleri içerebilir. Ayrıca hastaların bir süre koltuk değneği veya tekerlekli sandalye kullanması gerekebilir.

Yara bakımı, ilaçlar ve fizik tedavi talimatları dahil olmak üzere cerrah tarafından verilen talimatlara uyulması önemlidir. Uygun iyileşmeyi sağlamak ve herhangi bir komplikasyonu tespit etmek için cerrah tarafından yakından izlenmelidir.

Enfeksiyon, kaynamama, aşırı gerilme, sinir veya kan damarı yaralanması gibi komplikasyonlar ve daha fazlası meydana gelebilir. Gerçekçi beklentilere sahip olmak ve uzun bir iyileşme dönemine hazırlıklı olmak önemlidir.

 

Uzatma ameliyatı ne kadar sürer?


Uzatılmış prosedür yaklaşık 1,5-2 saat sürer. Hastalar genellikle herhangi bir komplikasyon gelişmezse 2 gün sonra hastaneden taburcu edilebilirler. İyileşme sürecinin tamamlanması ile immobilizasyon cihazının çıkarılması arasında geçen süre kullanılan tekniğe ve hastanın yaşına göre değişmektedir. Örneğin bir yetişkinin kemik içi araçla 5 cm uzaması için gereken süre yaklaşık 4-6 aydır.

 

 

Türkiye Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatları


Genetik, hormonal ya da çevresel faktörlerden kaynaklanan boy kısalığının tedavisi için yapılan boy uzatma ameliyatının fiyatı da en az ameliyat kadar merak ediliyor. Boy uzatma ameliyatı kişiye özel yapıldığından fiyatlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle boy uzatma ameliyatı fiyatları için sabit rakamlar verilemez. Boy uzatma ameliyatın fiyatını almak için uzman doktor ile görüşerek işlem hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Türkiye Boy Uzatma Ameliyatı Başarı Oranları


Türkiye Boy Uzatma ameliyatının başarı oranı kullanılan tekniğe ve cerrahın becerisine göre değişmektedir. Genel olarak, prosedür yüksek bir başarı oranına sahiptir ve hastalar boylarının iyileştirilmiş görünümünden memnun olduklarını bildirmektedir. Bununla birlikte, herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, komplikasyon riski ve nihai sonuçtan memnun kalmama olasılığı vardır. Prosedürün potansiyel risklerini ve faydalarını tartışmak için kalifiye ve deneyimli bir plastik cerraha danışmak ve ameliyatı deneyimli, kalifiye bir profesyonele yaptırmak önemlidir.

Bu makaleyi yazmış olan, Limb Lengthening Surgery Treatment İstanbul için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Limb Lengthening Surgery Treatment İstanbul Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt