Yükleniyor
Endoskopik Kaş ve Orta Yüz Kaldırma

Endoskopik Kaş ve Orta Yüz Kaldırma

  • Endoskopik Kaş ve Orta Yüz Kaldırma

Öncelikle merhaba. Ben, Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi uzman hekimi Doç. Dr. Cem BAYRAKTAR. 

Haydi, beraberce, kaş ve orta yüz kaldırma operasyonlarına kısa bir göz atalım. 

Yaş aldıkça yüzümüzde bazı doğal değişimler olmakta ve bu ‘yaşlanma fizyolojisi’ olarak ifade edilmektedir. Alt ve üst göz kapaklarında sarkma ve torbalanma, kaş düşmesi, elmacık kemiğinin ve çene hattının belirginliğinin azalması, yanak – burun geçiş bölgesinde sarkma ve çizgilenmelerde artış, yine özellikle yanak dolgunluğunun hem hacim kaybı, hem de yerçekimi ile aşağı yönde ciltaltı yağlı dokunun hareketi sebebiyle orta yüz bölgesinde çökmeler bu değişimlerin bazıları olarak sayılabilir. 

Endoskopik kaş ve orta yüz kaldırma işlemi, beraber uygulanabilen, saçlı deri içinden kamera yardımı ile uygulandığından görünür yara izi bırakmayan, etkin ve kalıcı bir cerrahi işlemdir. Geniş kesilere nazaran deride hissizlik riski daha azdır. Temel olarak yapılan prosedür, gevşeyen ve sarkan bölgelerin, deri altındaki ince kas tabakası ile birlikte askılanması ve gerekirse fazla cildin çıkarılması prensibine dayanmaktadır. Endoskop yardımı ile yapılan tüm cerrahilerde olduğu gibi, normal prosedürlere nazaran daha az travmatik, dolayısı ile daha hızlı iyileşme süreci olan ve şişliklerin nispeten daha az olduğu vakalardır. İşlem genel anestezi altında uygulanmakta ve bir gecelik hastanede kalma süresi ardından hasta taburcu edilebilmektedir. 

Bu prosedür tek başına uygulanabildiği gibi, burun estetiği (rinoplasti) veya göz kapak estetiği (blefaroplasti) operasyonları ile kombine edilerek de uygulanabilmektedir. Sarkmış olan yanak dolgunluğunun tekrar elmacık kemikleri üzerine taşınması ile istenilen daha genç ve gergin görünüm elde edilebilmektedir. Benzer uygulamalar, Fransız askısı gibi çentikli iplerle cerrahisiz ve lokal anestezi ile yapılabiliyor olsa da, etki süreleri bu uygulamaların cerrahiye göre çok daha azdır, çoğu zaman daha az ve geçici bir gerginlik ve askılanma elde edilir. Ayrıca bu çentikli ipler zamanla erirler ve askılama özelliklerini kaybederler, böylece belli aralıklarla tekrar edilmeleri gerekir. Uzun süreli ve daha kalıcı çözüm ile birlikte, daha az travmatik olan endoskopik kaş ve orta yüz germe ameliyatını özellikle orta yaş hasta grubuna önermekteyiz. 

Sağlıklı ve güzel günlerde beraber olmak dileğiyle...

 

Doç. Dr. Cem Bayraktar

Kulak Burun Boğaz ve 

Baş Boyun Cerrahisi

Bu makaleyi yazmış olan, Doç. Dr. Cem Bayraktar için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Doç. Dr. Cem Bayraktar

Kulak Burun & Boğaz

Doç. Dr. Cem Bayraktar Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt