Yükleniyor
Mitral Kapak Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Süreci

Mitral Kapak Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Süreci

  • Mitral Kapak Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Süreci
  • Mitral Kapağın Kalp Organındaki Fonksiyonu Nedir?
  • Mitral Kapak Yetmezliği Sebepleri Nedir?
  • Hangi Belirtilerle Meydana Gelir?
  • Mitral Kapak Yetmezliği Tedavisi

Kalp organında işlevi önemli olan kapak olan mitral kapak genetik aktarımlarla veya doğumsal sebeplerle ya da romatizmal kalp rahatsızlığı ile kalp iltihaplanması ve kalp krizi neticesi görevini yerine getirmeyebilir. Peki, mitral kapak yetmezliği nasıl belirti verir?

Mitral Kapağın Kalp Organındaki Fonksiyonu Nedir?

Kalp organının sol kulakçığı ile sağ karıncık arasında bulunan mitral kapağı akciğerlerden temizlenmek suretiyle gelmekte olan kanın son karıncığa geçiş yapmasını sağlamaktadır. Karıncık da kasılarak bu temiz kanı aort aracılığı ile bütün vücuda yayar. Kalpte iş yükü en yaygın olan, en ağır olan kapaktır.

Mitral Kapak Yetmezliği Sebepleri Nedir?

Mitral kapağın sol kulakçığa sarkması yani tıbbi ismi ile prolapsus dejeneratif kapak ailesel geçiş özelliği taşımaktadır. Kadınlarda sıklıkla görülür ve bu kapağın bağlarına bu sağlamlık işlevini kazandıran kolajen yapımı bozuktur. Buna bağlı bir şekilde bağlarda ve kapakçıklarda uzamalar ya da kopmalar meydana gelmektedir.

Bu hastalığın %90’ı tedavi edilebilir. Ayriyeten romatizmal kalp rahatsızlığı geçirilmiş, kalp iltihaplanması veya kalp krizleri ile doğumsal sebeplerde mitral kapak yetersizliğine sebep olan diğer faktörlerin başında gelmektedir.

Hangi Belirtilerle Meydana Gelir?

Bu hastalığın başlangıç evresinde herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Hastalık ilerledikçe bulgurlar yavaş yavaş meydana gelir. Bu aşamada kalbin vücuda pompalamış olduğu kan miktarında belli miktarda bir azalma oluşacaktır. Kalp, bu azalmayı telafi edebilmek amacıyla daha çok çalışacak ve daha hızlı ip atacaktır. Bu da kalbin yorulmasına sebep olacaktır. Bulgular, ilk evrelerde iş yaparken ya da egzersiz esnasında ortaya çıkabilecek gibi hastalık ilerledikçe de dinlenildiği esnada da ortaya çıkacaktır. Bitkinlik, yorgunluk, egzersiz, çarpıntı esnasında nefes darlığı yetersizliğinin şiddeti artmış ise ya da kalp yetmezliği de eşlik ediyorsa yatar pozisyonda nefes darlığı ve gece oksijen yetmezliği ile uyanma gibi bulgular meydana gelebilir.

Mitral Kapak Yetmezliği Tedavisi

Hasta, kendi kapağının tamir etmesi, dünyada kabul edilecek en uygun yöntemdir. Mitral kapak yetmezliği onarımının değişime göre avantajları arasında genel itibariyle erken ya da geç dönemlerde yaşam beklentilerinin daha iyi olması ya da kaliteli bir hayat sunması, kalbin fonksiyonlarını iyi koruması ve enfeksiyon ile felç geçirme riskinin daha az ve kan sulandırıcı ilaç kullanımına gerek kalmaması gibi yöntemler, mitral kapak yetmezliği tedavisinde uygulanan başlıca uygulamalardır.

Bu makaleyi yazmış olan, Prof. Dr. Bilal Geyik için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Prof. Dr. Bilal Geyik

Kardiyoloji

Prof. Dr. Bilal Geyik Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt