Yükleniyor
Deniz Ürünlerinin Faydaları Nelerdir?

Deniz Ürünlerinin Faydaları Nelerdir?

  • Deniz Ürünlerinin Faydaları Nelerdir?

Deniz ürünleri ile ilgili merak ettiğiniz birkaç soruyu cevapladık hadi başlayalım.
 

Kırmızı ete göre daha az yağlı olan deniz ürünleri insan hayatında kritik roller oynar. İki çeşit özel aside sahip olan bu ürünler süt, et, peynir gibi hayvansal gıdalarda yoktur. Peki bu iki asit nedir?

EPA: OMEGA 3 bulunan EPA kalp hastalıkları için eşi benzeri bulunmaz bir besindir. Tansiyon hastalarına sorarsanız size direkt bu cevabı verir çünkü tansiyon hastaları içinde çok değerlidir. Kalbin çalışma fonksiyonları için çok önemli olan EPA üzerinde binlerce test yapılmış ürünlerden oluşur bunlar da deniz ürünlerinin içerisindedir. Beyne gönderdiği glikoz sayesinde de beynin daha hızlı çalışmasını sağlar.

DHA: Beyninizin daha sağlam bir hafıza yapısına sahip olmak istiyorsanız, kuvvetli göz zarlarına ihtiyacınız varsa DHA tamda aradığınız şey olabilir çünkü içindeki OMEGA 3 beyninizin bir nevi format atarak temizlenmesini sağlar. Bu sayede anılarınızı çok daha rahat hatırlayabilir siniz.

Diğer Katkılar: Deniz ürünleri tabii sadece yukarda yazılan fonksiyonlara yaramaz. Temiz bir cilt için de birebirdir içerisindeki DMAE sayesinde ciltteki sarkmaları önler. Aynı zamanda vücudunuzu dinç tutar ve daha genç görünmenizi sağlar.

Deniz Ürünlerinin Saç Derisine Faydaları:

Saçlarınızın daha güzel görünmesi için öncelikle güçlü ve dengeli bir saça ihtiyacınız vardır. Bunun için saç köklerinizi güçlendiren balık, karides, midye gibi ürünleri tüketmeniz gerekir. Bu ürünler saçlarınızı daha güçlü ve daha gür gösterecektir

Deniz Ürünlerinin Deri Ve Dokulara Faydaları:

İnsan vücudu çoğu zaman darbe alır tazelenmeye ihtiyaç duyar ve kabuk atar. Bu dönemlerde ihtiyacınız olan şey A, D ve K vitaminleridir. Bu vitaminler de Deniz ürünlerinde bulunur ve vücudun daha hızlı deri ve doku tazelemesini sağlarken tazelenen deri ve dokulara da güç verir.

Deniz Ürünlerinin Bel Ve Fıtığa Faydaları:

İnsanlar yaşlandıkça daha çok kamburlaşmaya daha kötü bir vücuda sahip olur bunu önlemenin yollarından biri deniz ürünleri sayesinde bel ve sırttaki kemikleri güçlendirmektir. Peki bu nasıl yapılır?

Belimiz çoğu zaman büyük ağırlıklarla maruz kaldığı için kamburlaşır öncelikle tedavi döneminizde ağır yükler taşımamaya dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda günlük sporunuzun içerisinde birkaç dakika zıplamak olsun bu sayede bel daha çok doğrulacak ve sağlamlaşacak. Bunu yaptıktan sonra yemeğinizde deniz ürünleri tüketerek belinizin daha güçlü halkalar oluşturarak kamburlaşmanızı önleyecektir.

Deniz Ürünlerinin Kiloya Faydaları:

İnsanların son yıllarda en çok karşılaştığı hastalıklardan biride fazla kilodur ve bu sorunun çözümü spor, düzenli beslenmedir. Peki sağlıksız beslendiğiniz sürece düzensiz beslenmenizin ne faydası olabilir?

Sağlıklı beslenmek için birçok uzmana danışmak doktoralarına göz atmak gerekir verdikleri tezleri okumak hayatınızı değiştirebilir. Bu tezlerin dörtte birinde deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Çünkü mineral deposu olan bu ürünler gereksiz kiloların önüne geçerek yağları kolayca vücuttan atmanızı sağlar bu sayede gereksiz kilo ve yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sırada problemleriniz den sonuncusu.

Deniz Ürünlerinin Sporculara Faydaları:

Sporcular normal insanlara göre gereğinden fazla besin harcayan, çok fazla kalori yakan, ve büyük enerji ihtiyacı duyan insanlardır. Peki bu ihtiyaçlarını neden deniz ürünleri ile de karşılayabilirler?

Çünkü deniz ürünleri bol protein kaynağıdır ve sporcuların kas sağlığı için proteinin ne kadar gerekli olduğunu konuşmak bile gerekmez bu yüzden sporcuların günde en az 1800 kalori alması gerekir ve bunun yarısını deniz ürünlerinden alırsa gayet dengeli bir vücuda sahip olurlar.

Evet çoğu hastalığa iyi gelen aynı zamanda da sporcular için bir hazine değeri taşıyan deniz ürünlerinden bahsettik ilerde yayınlanacak makalelerimiz için takip etmeyi unutmayın.

Vücudunuza iyi bakın ve sağlığınıza dikkat edin iyi vakitler.

Bu makaleyi yazmış olan, Prof. Dr. Bilal Geyik için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Prof. Dr. Bilal Geyik

Kardiyoloji

Prof. Dr. Bilal Geyik Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt