Yükleniyor
Yaban Mersini ve Faydaları

Yaban Mersini ve Faydaları

  • Yaban Mersini ve Faydaları
  • Yaban Mersininin Faydaları
  • Yaban Mersininin Cilde Faydaları
  • Yaban Mersini Nasıl Tüketilir?

Yaban mersini, yaprak döken bir çalı olup mavi-mor renkte meyve veren bir bitkidir. Yaban mersini meyveleri çiğ olarak tüketilebileceği gibi kek ve kurabiye gibi yiyeceklere eklenerek de tüketilebilir. Dünyadaki en besleyici ve antioksidan bakımından en zengin meyvelerden biri olan yaban mersini, harika bir lezzete sahip olmanın yanı sıra oldukça düşük kalorili bir meyvedir.

Yaban mersinini günlük beslenme rutininize eklemek istiyor ve faydalarını merak ediyorsanız, yaban mersininin sağlık üzerindeki faydalarını bu yazıda okuyabilirsiniz.

Yaban Mersininin Faydaları

Yaban mersini, en sağlıklı meyvelerden bir tanesidir. Yaşlanmaya, kansere ve DNA hasarına karşı koruma sağladığı kanıtlanan yaban mersininin 100 gramında yaklaşık 65 kalori ve 15 gram karbonhidrat vardır. Yaban mersini kalorisi düşük olmasına rağmen besin değerleri bakımından zengin olduğu için bu sağlıklı meyveyi beslenme düzeninize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

Yaban mersininin sağlık üzerinde sağladığı faydalardan bazıları şu şekildedir:

 -   Antioksidanlar bakımından zengindir

Oksidatif stres, vücuttaki serbest radikallerin neden olduğu yan ürünlerdir. Kirlilikten sigaraya, güneş ışığına ve alkole kadar pek çok faktöre maruz kalmak serbest radikallerin ortaya çıkmasına yol açar. Serbest radikaller hücrelere zarar verdiği için antioksidanlar bakımından zengin beslenerek oksidatif stresin etkisini azaltmak önemlidir. Antioksidanlar bir nevi koruyucu bariyer görevi görerek serbest radikallerin neden olabileceği kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik sağlık sorunlarına karşı korunmaya yardımcı olur. Yaban mersini fenol, flavanoidler ve antosiyanin dahil olmak üzere çeşitli antioksidanlar içerdiğinden sağlık açısından oldukça en faydalı meyvelerden bir tanesidir.

 -   Kolesterolü kontrol altına almaya yardımcıdır

Yaban mersini çözünebilir lif bakımından zengin bir meyvedir. Çözünebilir lif, bağırsaklarda safranın etrafına bağlanarak dışarı atılmasına yardımcı olur. Safra; kolesterol, safra asitleri, tuzlar, meraller ve bilirubin dahil olmak üzere pek çok maddeden oluşan bir atık olduğu için safranın vücuttan atılması önemlidir. Safranın atılması, kolesterolün düşmesine yardımcı olabilir ve kalp hastalığı riskinin azalmasını sağlayabilir.

 -   Vitamin ve mineraller bakımından zengindir

Oldukça az kalori içeren yaban mersini, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Yaban mersini, C ve K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum bakımından da iyi bir kaynaktır. C vitamini bağışıklık sistemini desteklemek açısından önemliyken K vitamini ise vücudun kanı düzgün bir şekilde pıhtılaşmasına yardımcı olmak açısından önemlidir. Manganez ise kan pıhtılaşması açısından önemli bir mineral olmakla birlikte kemik ve kas sağlığını desteklemek için gerekli bir mineraldir.

 -   Kilo vermeyi destekler

Yaban mersini, kilo vermek isteyenler için harika bir meyvedir. Kalorisi düşük olmasına rağmen günlük lif ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan yaban mersininin yalnızca bir fincanı 3,6 gram lif içermektedir. Lif, sindirim sisteminde yavaş hareket ederek tokluk hissinin artmasına ve daha uzun süre tok hissetmeye yardımcı olur. Bu nedenle kilo vermeye çalışıyorsanız, bol hareket ettiğiniz ve sağlıklı beslendiğiniz günlük rutininize yaban mersini ekleyerek kilo verme sürecinizi destekleyebilirsiniz.

Yaban Mersininin Cilde Faydaları

Yaban mersininin sağlık üzerinde sağladığı faydalar, cilt üzerinde de etkisini göstermektedir. Yaban mersininin cildiniz üzerinde sağlayabileceği faydaları aşağıda okuyabilirsiniz.

 -   Erken yaşlanmayla savaşır

Yaban mersininin antioksidan bakımından zengin olup serbest radikallerle savaşması, erken yaşlanmayı önlemek açısından önemlidir. Yaş ilerledikçe vücudun serbest radikallerle savaşma becerisi giderek azalır. Bu da serbest radikallerin vücutta artmasına ve özellikle cilt hücrelerine zarar vermesine neden olur. Beslenme rutininize yaba mersini gibi antioksidanlar bakımından zengin yiyecekler ekleyerek erken yaşlanmanın önüne geçmeniz mümkün olabilir.

 -   Dolaşımı arttırır

Sağlıklı bir kalp ve iyi bir dolaşım sistemi, cilt sağlığı için önemli iki faktördür. Kalbin görevi hücrelere oksijen ve besin ulaştırmak ve aynı zamanda hücrelerden atıkları uzaklaştırmak için kan pompalamaktır. Cilt hücreleri de tıpkı diğer hücreler gibi iyileşmek için besine ve oksijene ihtiyaç duymaktadır. Yaban mersini gibi besin bakımından zengin yiyecekler kalp sağlığını ve dolaşımı destekleyerek cildin kendini yenilemesine yardımcı olmaktadır.

 -   Kolajen üretimini destekler

Yaban mersininin kolajen üretimini desteklemeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Yaban mersininde bulunan antosiyanin ve C vitamini kolajenin hasar görmesini azaltırken kolajen üretimini arttırabilmektedir. Bu da cildinizin daha dolgun ve daha canlı görünmesine yardımcı olabilir.

 -   Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır

Yaban mersini ufak kesiklerin, yanıkların veya lekelerin geçmesine yardımcı olabilir. Yaban mersininde bulunan C ve K vitaminleri, yaraların iyileşmesi bakımından önemli vitaminlerdir. Bunun yanı sıra cildin hasar görmesi halinde hasar gören bölgede akut inflamasyon ve oksidatif stres meydana geldiği için yaban mersini gibi antioksidan kaynağı yiyecekler tüketmek yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. Bununla birlikte yaralara doğrudan yiyecek sürmek enfeksiyona neden olabileceği gibi yaban mersinini yara üzerine topikal olarak uygulamamalı, yiyerek tüketmelisiniz.

Yaban Mersini Nasıl Tüketilir?

Yaban mersini her gün tüketilebilecek bir meyvedir. Yaban mersininden en çok faydayı elde etmek için meyveyi taze ve çiğ olarak tüketmek gerekir. Yaban mersini eklenen kekler ve kurabiyeler oldukça lezzetli olsa da pişirme işlemi antioksidanların zarar görmesine neden olabilir. Pişirme ile meyvenin lif, vitamin ve mineral içeriği etkilenmese de antioksidanların hepsini almak için çiğ olarak tüketmek en iyisidir.

Organik yaban mersini tüketmek en iyisi olsa da organik olmayan meyveleri de iyice yıkadıktan sonra tüketebilirsiniz. Organik olmayan yaban mersini meyvelerini tüketmeden önce limonlu suda veya karbonatlı suda bekletebilir ve ardından iyice duruladıktan sonra yiyebilirsiniz.

Yaban mersinini günün her saati istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Yaban mersinini tek başına yiyebileceğiniz gibi yulaf ezmesine, smoothie’lere, yoğurda, salatalara ekleyerek ya da reçelini yaparak da yiyebilirsiniz. Bu sayede yediklerinizin besin değerini arttırabilir ve yaban mersininin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kaynak: www.artemisia.com.tr/yaban-mersini-ve-faydalari

Bu makaleyi yazmış olan, Prof. Dr. Bülent Tıraş için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Prof. Dr. Bülent Tıraş

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Prof. Dr. Bülent Tıraş Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt